• پنجشنبه ۱۷ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9612-2686-5
  • خبرنگار : 1154
  • منبع خبر : ----

ممنوعیتی برای فرزند آوری بیماران مبتلا به Ms وجود ندارد

یک متخصص مغز و اعصاب با بیان این‌که هیچ ممنوعیتی برای فرزندآوری بیماران مبتلا به MS وجود ندارد، گفت:  حاملگی، زایمان و میزان بروز عوارض در نوزاد خانم مبتلا به ام‌اس (MS) هیچ تفاوتی با افراد طبیعی ندارد.

 به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی دکتر مهناز طالبی در همایش ام اس با اشاره به تاثیر بارداری در زنان مبتلا به بیماری ام اس، اظهار کرد: یکی از چالش های دوران بارداری در زنان مبتلا به ام اس احتمال ابتلای فرزندان نیز به این بیماری است؛ در صورتی که یکی از والدین به این بیماری مبتلا باشد حدود ۲.۵ درصد و در شرایطی که هم پدر و هم مادر دچار این بیماری باشند، ۳۰ درصد احتمال ابتلای کودک به بیماری ام اس به کودکان وجود دارد.

وی با بیان اینکه حاملگی در زنان مبتلا به بیماری ام اس با سیر بهتر بیماری در آینده مرتبط است،  ادامه داد: بارداری در زنان مبتلا به ام اس، نه تنها هیچ خطری را ایجاد نمی کند؛ بلکه از سویی نیز از حملات، محافظت کرده و گاهی هم دیده شده که ورود نوزاد به زندگی مادر موجب فروکش یافتن بیماری ام اس شده است.

 وی گفت: در زمان بارداری هیچ نوع دارویی به مادر مبتلا به ام اس، توصیه نمی شود ولی در صورت عود بیماری بهتر است تحت پزشک به مصرف دارو بپردازد.  

این متخصص مغز و اعصاب عنوان کرد: کسی که دارو های اینترفرون را مصرف می کند بهتر است یک یا دو ماه قبل از بارداری قطع کند ولی اگر کسی در زمان بارداری نیز این دارو ها را مصرف کند هیچ خطری برای مادر باردار ندارد.

وی ادامه داد: همچنین اگر کسی داروی فینگولید را مصرف می کند باید دو ماه قبل از بارداری این دارو را قطع کند؛ چراکه این دارو حدود دو ماهه طول می کشد تا از بدن دفع شود‌.

وی ادامه داد: اگر بیماری در زمان مصرف دارو، باردار شود نیازی به سقط نیست و می تواند  بعد از متوجه شدن بارداری دارو را قطع کند.

وی متذکر شد: اگر مادر مبتلا به ام اس، در دوران شیردهی بیماری اش عود کند و نیازی به تجویز کورتون باشد؛ بهتر است چهار ساعت بعد از تجویز کورتون شیر دهد.

طالبی با بیان اینکه ام ار آی معمولی برای جنین ضرر ندارد، گفت: ام ار ای با تزریق ضرر دارد مگر این‌که مجبور شویم به علت شدت بیماری مادر این کار را انجام دهیم، تحت کنترل پزشک متخصص این کار انجام می گیرد.

وی افزود: همچنین در موقع شیردهی ام ار ای هیچ ضرری برای کودک ندارد و در صورتی که می خواهند احتیاط کنند بهتر است ۲۴ بعد شیر دهد.

این متخصص مغز و اعصاب با بیان این‌که نوع زایمان برای زنان مبتلا به بیماری ام اس هیچ تفاوتی با افراد عادی ندارد، تصریح کرد: زایمان سزارین مواقعی توصیه می شود که عضلات مادر ضعیف بوده و قادر به تحمل درد زایمان طبیعی نباشد.

وی با بیان اینکه سازمان جهانی دارو و غذا مجوز مصرف دارو به مادران مبتلا به بیماری ام اس را در دوران شیردهی نمی دهد، عنوان کرد: اگر پزشکی احتمال دهد که بدون مصرف دارو بیماری مادر عود می کند، در این صورت مصرف دارو باید تحت نظر پزشک انجام شود.

یک متخصص تغذیه با بیان این‌که بیماران ام اس از شیر به ندرت استفاده کنند، گفت: یک لیوان آب اسفناج و دو قاشق آجیل جایگزینی خوبی برای شیر است.


دکتر خلیلی نیز در این مراسم  با اشاره به نقش طب سنتی و مکمل بر روی بیماری ام اس، اظهار کرد: طب سنتی یک درمان اصلی نیست؛ بلکه یک سری درمان های  کمکی برای کاهش علایم بیماری است.

وی با بیان این‌که متاسفانه اخیرا سو استفاده در رابطه با طب مکمل می شود، گفت: امروزه منافع درمان بیماری و افزایش بیماری باعث شده برخی افراد در این خصوص سوء استفاده کنند و عده ای که هیچ گونه اطلاعاتی از این نوع بیماری ندارند وارد این موضوع می شوند که یکی از این موارد تغذیه در بیماران ام اس است.

وی گفت: تمام دارو هایی که در داروخانه پخش می شود پشتوانه تحقیق حدود ۱۵ ساله است و با کوچکترین مشکل برخورد می شود ولی داروهایی که در عطاری ها پخش می شود هیچ گونه اساس علمی نداشته ودمنجر به بروز عوارض می شود.

این متخصص تغذیه با بیان این‌که زالو درمانی هیچ گونه اثری برای درمان بیماری ام اس ندارد، عنوان کرد: در بزاق زالو یک سری موادی است که می تواند لخته خون را باز کرده و در درمان برخی بیماری پوستی موثر باشد ولی هیچ گونه اثری برای بیماری ام اس ندارد.

وی با بیان این‌که بیماری خونی به واسطه انتقال خون اتفاق می افتد، متذکر شد: زالو از خونی را که خورده می تواند ۱۸ روز در خودش نگه دارد؛ از این رو می تواند باعث تشدید بیماری عفونی و بروز ایدز و هپاتیت شود.

دکتر خلیلی با بیان این‌که بیشتر بیماران ام اس دچار کمبود ویتامین دی هستند، برای جبران آن باید از قرص های ویتامین د استفاده کرده و یا در معرض نور خورشید قرار گیرند، خاطرنشان کرد: باید سطح ویتامین د بیماران در حد نرمال باشد؛ چراکه بیشتر آن منجر به بروز اختلالاتی در سیستم بدن می شود

وی بیان کرد: تاکنون هیچ مکملی دیده نشده که در درمان بیماری موثر باشد؛ بلکه مکمل ها تنها باعث کاهش عوارض در بدن می شوند.

وی با بیان این‌که علائم و تشدید برخی از بیماری ها ناشی از کمبود امگا سه است، تصریح کرد: از آنجایی که رژیم غذایی ایرانی ها با کمبود امگا سه مواجه است؛ بنابراین باید رژیم غذایی غنی از روغن های غیر اشباع باشد.
 
این متخصص تغذیه گفت: چاقی مهمترین عامل در تشدید بیماری ام اس است که باعث افت حافظه می شود، بنابراین باید این افراد به رژیم غذایی خود بیشتر توجه کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: