• چهارشنبه ۱۶ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-3584-5
  • خبرنگار : 1154
  • منبع خبر : ----

معاون فنی و اجرایی سازمان انرژی‌های نو ایران در گفت‌وگو با ایسنا:

توسعه انرژی زمین گرمایی با محوریت بخش خصوصی و دولتی در آذربایجان شرقی مد نظر قرار گیرد

مدیر کل دفتر توسعه فناوری سازمان انرژی تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق با اشاره به ضرورت شناسایی مخازن انرژی زمین گرمایی، گفت: توسعه انرژی زمین گرمایی می‌تواند با محوریت بخش خصوصی و دولتی در استان مد نظر قرار گیرد. 
  
اکبر شعبانی کیا در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، در خصوص جایگاه ایران در بحث انرژی های تجدید پذیر گفت: کشور ما به واسطه تنوع و اقلیم مناسب از پتانسیل های بالایی در بهره وری از انواع انرژی های تجدید پذیر برخوردار است. 
  
وی ادامه داد: مطابق بررسی‌های انجام شده، بیش از 100 هزار مگاوات پتانسیل انرژی بادی و بیش از 300 روز پتانسیل تابش خورشید در کشور وجود دارد؛ همچنین مقررشده در قالب برنامه های پنج ساله حداقل 500 هزار مگاوات نیروگاه تجدید پذیر را عملیاتی کنیم. 
  
مدیر کل دفتر توسعه فناوری سازمان انرژی تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق با اشاره به سهم استان آذربایجان شرقی در بحث انرژی تجدید پذیر عنوان کرد: در این زمینه سهم بندی به صورت خاص برای مناطق  نداریم ولی آذربایجان شرقی تابش خوبی را در خصوص انرژی خورشیدی دارد و شهروندان این استان می توانند از محل مشوقی که وزارت نیرو در این حوزه طراحی کرده و از  محل ظرفیت مشترکین نسبت به احداث نیروگاه و فروش برق اعلام کنند؛ همچنین ضمن این‌که مناطق بادخیز مناسبی را در استان داریم نیروگاه های مگاواتی نیز در آذربایجان شرقی وجود دارد. 
  
وی با اشاره به نقش مهم ارتباط دانشگاه با صنعت در توسعه انرژی های تجدید پذیر گفت: خوشبختانه در این ارتباط با سازمان فنی و حرفه ای کشور  و ادارات کل فنی و حرفه ای مستقر در استان، برای توسعه آموزش های مهارت محور، بومی سازی و ایجاد یک حرکت پایدار در بحث توسعه انرژی تجدید پذیر در کشور ارتباطات خوبی برقرار شده است. 
  
شعبانی کیا در خصوص پتانسیل های نهفته در آذربایجان شرقی در بحث انرژی های تجدید پذیر تصریح کرد: باتوجه به بررسی های اولیه، در آذربایجان شرقی پتانسیل های مناسبی برای توسعه نیروگاه ها وجود دارد؛ به طوری‌که مناطق بادخیز مناسبی در سمت مرند و سایر مناطق استان وجود دارد که علاوه بر این‌که قابلیت واگذاری به سرمایه گذاران بخش خصوصی را دارند؛ از سویی نیز از لحاظ  تابش انرژی خورشیدی جزو مناطق بسیار مساعد است. 

ششمین کنفرانس انرژی های تجدید پذیر و تولید پراکنده ایران به  همت دانشگاه شهید مدنی آذربایجان برگزار شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: