• چهارشنبه ۱۶ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9612-2386-5
  • خبرنگار : 1173
  • منبع خبر : ----

بنیانگذار دانشکده‌ی تغذیه تبریز:

فرهنگ غذایی مردم تبریز کاملا تغییر کرده است

بنیانگذار دانشکده‌ی تغذیه تبریز تاکید کرد: فرهنگ غذایی مردم تبریز کاملا تغییر کرده است.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، پرفسور سلطانعلی محبوب با بیان این مطلب اظهار کرد: زمانی در تبریز، بردن مهمان به رستوران‌ و فست فودها نشانه‌ی بی‌احترامی بود، اما امروزه مردم این را پذیرفته‌اند و در اکثر مهمانی‌ها شاهد استفاده از غذاهای آماده هستیم.

وی با اشاره به برخی اشتباهات تغذیه‌ای رایج گفت: با توجه به مسئولیت و تجربه ای که در بخش تامین امنیت غذایی استان و ارایه‌ی الگوی غذایی، عادات، آداب و اصول غذایی مناسب و تعیین سبد غذایی مطلوب برای مردم استان داشتم، تغییرات الگوی غذایی در طول چند سال اخیر در این منطقه چندان مطلوب نیست.

وی با بیان اینکه جای سبزیجات و میوه‌ها در سبد غذایی مردم خالی است، ادامه داد: مصرف کربوهیدرات و غلات و نان چندین برابر میزان میوه و سبزیجات مصرفی است و با مقایسه‌ای اجمالی، وضعیت هرم غذایی مصرفی ما متفاوت از هرم استاندارد بوده و بخش پایینی هرم بزرگ‌تر است.

وی خاطرنشان کرد: افزایش روز افزون فست فودها، مشکلات تغذیه‌ای زیادی را به بار آورده، اما دولت نیز با تامین امنیت غذایی برای مردم راه دسترسی به غذای سالم را فراهم کرده است.

محبوب در ادامه با اشاره به قدمت دانشکده‌ی تغذیه تبریز گفت: دانشکده تغذیه تبریز با قدمتی بیش از نیم قرن در سال ۱۳۵۳ در دانشکده‌ی علوم دارویی و آزمایشگاهی تاسیس شد و در ابتدا گروه‌های بیوشیمی و تغذیه در این دانشکده فعالیت داشتند، در همین سال اقدام به جذب دانشجو در مقطع کارشناسی کردیم، اما پس از انقلاب فرهنگی در دانشگاه‌ها، این رشته به صورت کاردانی و کارشناسی ناپیوسته ارایه شد.

وی متذکر شد: در سال ۱۳۶۳ دانشگاه علوم پزشکی از دانشگاه تبریز جدا شد، اما دانشکده‌ی تغذیه همچنان در دانشکده‌ی داروسازی سابق دایر بود و پس از استقلال، مقطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز در این رشته ایجاد شد و جای امیدواری است که این دانشکده که با یک رشته شروع به کار کرد، اکنون چند رشته تحصیلی اعم از علوم تغذیه و صنایع غذایی دایر است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: