• یکشنبه ۱۳ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9612-1486-5
  • خبرنگار : 1173
  • منبع خبر : ----

یک فلوشیپ نازایی در گفت‎وگو با ایسنا خبر داد

ناباروری 20 درصد از زوجین/ روش‌های درمان ناباروری هزینه‎بر هستند

یک فلوشیپ نازایی گفت: 20 درصد از زوجین در کل جهان نابارور هستند.

دکتر شهلا دانایی در گفت‎وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، با بیان این مطلب اظهار کرد: اگر خانمی با سن زیر 35 سال به مدت یک سال پس از ازدواج بدون استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری صاحب فرزند نشوند، مشکل ناباروری در آن زوج مطرح می‎شود. در خصوص خانم‎های بالای 35 سال، زمان مطرح شده برای بارداری از یک سال به شش ماه تقلیل پیدا می‎کند.

وی افزود: نرخ ناباروری در کشور ما در برخی موارد از آمار ارائه شده‌ی جهانی بیشتر بوده و گاها تا 25 درصد هم گزارش شده است.

وی با اشاره به سهم هر یک از زوجین در بروز ناباروری گفت: 40 درصد از ناباروی‎ها مربوط به مردان، 40 درصد مربوط به زنان و 20 درصد نیز به وجود مشکل در هر دو زوج مربوط است.

دانایی با برشماری علل بروز ناباروری در زوجین بیان کرد: اختلالات ژنتیکی، اختلالات آناتومی مجاری تناسلی زن، علل اکتسابی مانند سابقه‎ی جراحی‌ و چسبندگی لگن، علل محیطی مانند شغل و مواجهه با مواد سمی، کار در شرایط سخت و درجه حرارت‌های بالا و علل آندوکرینی یا هورمونی از جمله علل ناباروری در زنان و مردان به شمار می‎آیند.

وی با بیان این که اکثر مشکلات ناباروری دارای راه حل هستند، عنوان کرد: متخصصان نازایی می‎توانند با استفاده از روش‌های مختلف تا 80 درصد به زوجین نابارور برای فرزند آوری کمک کنند. اما مشکل اصلی در این میان، هزینه‎های بالا در فیلد ناباروری است. با توجه به هزینه‌بر بودن درمان‎های ناباروری، بسیاری از زوجین به هدف نهایی خود نمی‎رسند.

وی در ادامه با اشاره به درمان‎های دارویی و کمک باروری در درمان ناباروری گفت: روش‌های کمک باروری شامل IUIو IVF بوده و در زوجینی استفاده می‌شود که نمی‎توانند به روش‌های طبیعی باردار شوند.

این فلوشیپ نازایی در ادامه با اشاره به علل سقط جنین مکرر بیان کرد: عوامل محیطی، آلودگی هوا، توکسین‎ها، داروها، سیگار، الکل و نوع رحم مادر از علل موثر در سقط جنین به شمار می‎آیند. طبق آمارهای جهانی، 15 درصد از زوجین حداقل یک سقط را تجربه کرده‎اند که در این مورد نیز آمارها تا حدودی در کشور ما  بالاتر از سایرین است.

وی در پایان با اشاره به مرکز درمان سقط مکرر جهاد دانشگاهی تبریز بیان کرد: به منظور درمان مشکل سقط مکرر، اقدامات خوبی از نظر ژنتیک، مونولوژی و هورمونی در این مرکز انجام شده است. زوجین نابارور یا خانم‎هایی با حاملگی ناموفق بالای سه بار باید حتما به مراکز درمان ناباروری مطمئن مراجعه کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: