• شنبه ۱۲ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9612-1286-5
  • خبرنگار : 1145
  • منبع خبر : ----

شناسایی 450 گونه از گیاهان دارویی در آذربایجان شرقی


معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: حدود 450 گونه از گیاهان دارویی در سطح استان شناسایی شده است که این گیاهان دارویی در استان ما جایگاه ویژه‌ای دارند. 
  
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، ایوب ایرانی فام در اولین همایش استانی گیاهان دارویی که در دانشگاه آزاد واحد مرند برگزار شد، ضمن اعلام این مطلب افزود: طبق آمار وزارت جهادکشاورزی از 422 هزار گونه گیاهی دنیا، 8 هزار گونه در کشور ایران می باشد. 
  
ایرانی‌فام ادامه داد: با توجه به اینکه استان ما مثل سایر نقاط کشور با چالش کم آبی مواجه است الان توسعه کشت گیاهان دارویی جزو برنامه های سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی بوده و در الگوی کشت، گیاهان دارویی که از نظر میزان مصرف آب توقع کمی دارند و از نظر اقتصادی کاملا درآمدزا برای کشاورزان است، ترویج داده می‌شوند. 
  
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان اظهار کرد: مدیریت جهادکشاورزی کلیه شهرستان‌ها با همکاری مرکز تحقیقات کشاورزی پتانسیل‌های هر منطقه را مورد بررسی قرار داده و مناطق مستعد برای گونه‌های گیاهی مختلف مشخص شده و در این رابطه به صنایع فرآوری توجه جدی شده است. 
  
وی افزود: توسعه کشت با توجه به اقتصادی بودن تولید برای بهره برداران می تواند نقش ایفا بکند لذا در این رابطه هر چه قدر بتوانیم صنایع تبدیلی و تکمیلی این محصول را راه اندازی کنیم و ارزش افزوده به محصول تولیدیمان بدهیم اقتصادی شده و در بازارهای جهانی خواهیم توانست جایگاه ویژه ای را برای کشورمان فراهم نماییم. 
مهندس ایرانی فام تصریح کرد: با توجه به اینکه ما با کمبود آب و خشکی وکم آبی مواجه هستیم و دریاچه ارومیه هم نمودی از این رخداد است، لذا لازم است ما از قطره قطره آبمان بهینه استفاده کنیم و از هدر رفت آب جلوگیری نماییم و به جای کشت محصولات پر توقع و با مصرف آب بالا بتوانیم محصولاتی را زیر کشت ببریم که توقع آب کمتری را دارند و همچنین تا حد امکان محصولات با نیاز آبی بیشتر را به محیطهای کنترل شده (گلخانه ها) هدایت کنیم. 
  
وی ادامه داد: این جزو برنامه های الگوی کشت سازمان بوده که می تواند میزان مصرف آب را کاهش و اشتغال پایدار و تولید محصول را در منطقه ما داشته باشد. 
  
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان گفت: در حال حاضر یک مرکز ملی گیاهان دارویی در کشور شکل گرفته و در استان ما ستاد کشت گیاهان دارویی می باشد، در این رابطه شورای سیاست گذاری توسعه کشت گیاهان دارویی با کمیته‌های تخصصی در زمینه کشت محصول و هم در رابطه با فرآوری محصول و تجارت در استان فعالیت می‌کند و دانشگاه‌ها هم توجه جدی در این زمینه دارند. 
  
وی تاکید کرد: در حال حاضر اقدام دانشگاه آزاد واحد مرند در برگزاری این همایش یک اقدام مفید و موثر بوده و نشان می‌دهد که هماهنگی در بین بخش‌های مختلف ایجاد شده و در این بحث گیاهان دارویی به صورت علمی راهبری و هدایت می‌شود که به امید خدا چنین تعاملاتی در آینده باعث رونق اقتصادی تولیدات گیاهان دارویی و توسعه کشت این محصول در سطح استان خواهد شد. 
 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: