• جمعه ۱۱ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9612-1086-5
  • خبرنگار : 1173
  • منبع خبر : ----

یک فلوشیپ پری ناتالوژی‌:

مسمومیت حاملگی ۲ الی ۶ هفته پس از زایمان نیز محتمل است

یک فلوشیپ پری ناتالوژی‌ تاکید کرد: مسمومیت حاملگی دو الی تا شش هفته پس از زایمان نیز محتمل است.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، دکتر افخم احمدی در سمینار دو روزه بازآموزی متخصصان زنان و زایمان در تبریز با بیان این مطلب اظهار کرد: ۱۰ الی ۱۵ درصد مرگ مادران باردار ناشی از پره اکلامپسی است و مسمومیت حاملگی پس از خونریزی‌ها، حوادث و مشکلات قلبی عروقی از علل اصلی مرگ مادران باردار به شمار می‌آید.

 وی در ادامه با برشماری برخی علایم مسمومیت حاملگی گفت: فشار خون سیستولی بالاتر از ۱۴۰ و دیاستولی بالاتر از ۹۰ پس از هفته بیستم حاملگی، نسبت پروتئین به کراتینین بالاتر از سه دهم، افزایش آنزیم‌های کبدی و وجود علایم بینایی پس از هفته بیستم حاملگی از جمله علایم مسمومیت حاملگی به شمار می‌آیند که فشار خون، سطح کراتینین و پروتئین بالا تا ۱۲ هفته پس از زایمان نیز ممکن است ادامه داشته باشد. همچنین ادم صورت، نارسایی کلیه، افزایش نفوذپذیری عروق، مختل شدن رشد جنین، دوبینی و تاری دید و تشنج از یافته‌های بالینی در پره اکلامپسی هستند.

 وی در ادامه با اشاره به برخی تشخیص‌های افتراقی در مسمومیت حاملگی بیان کرد: علایم پره اکلامپسی ممکن است قبل از هفته‌ی بیستم بارداری و بدون فشار خون بالا ظاهر شوند.

 این فلوشیپ پریناتولوژی تاکید کرد: سن بالا، سابقه چند قلوزایی، چاقی، نژاده سیاه، دیابت و IVF از عوامل موثر در بروز پره اکلامپسی در برخی منابع به شمار می‌آیند.

 وی در پایان با اشاره به روش های پیشگیری از بروز مسمومیت حاملگی خاطرنشان کرد: تجویز ویتامین c، کلسیم و آنتی اکسیدان‌ها به عنوان روش‌های پیشگیری از پره اکلامپسی ذکر شده‌اند. انواع تجویز آسپرین در سه ماهه دوم بارداری در ۲۰ الی ۲۴ درصد موارد نتایج بهتری داشته است.

دومین روز از سمینار دو روزه بازآموزی متخصصان زنان و زایمان به میزبانی سازمان جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی در سالن اجتماعات نسل فردا برگزار شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: