• شنبه ۵ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-1287-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

«سیلو گندم تبریز» در انتظار مراحل پایانی ثبت در فهرست آثار ملی کشور

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از تداوم و بررسی مراحل پایانی ثبت ملی «سیلو گندم تبریز» خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، محمد فتحی با بیان این‎که ساختمان سیلو به عنوان یکی از میراث صنعتی و مدرن تبریز، نیازمند توجه و حفاظت بیشتری است، افزود: با توجه به این‎که تبریز به لحاظ جغرافیایی همواره در مسیر ارتباطی کشورهای مترقی و پیشرفته اروپا قرار گرفته، در حوزه صنعت و بازرگانی در کشور پیش رو بوده است، این بنا نیز به واسطه ارتباط متخصصان تبریزی و اروپایی بنا نهاده شده و به عنوان یکی از نمادهای انقلاب و پیشرفت صنعتی آذربایجان و حتی ایران محسوب می شود، لذا آثاری نظیر این بنا که بیانگر قدمت صنعت و بکارگیری علم روز در کشور است، نیازمند توجه و صیانت بیشتری است.

وی در ادامه با اشاره به این‎که در  دهه اخیر اقداماتی از سوی اداره کل میراث فرهنگی استان، جهت ثبت این بنای تاریخی و فاخر در فهرست آثار ملی انجام پذیرفته است، ادامه داد: سیلو تبریز به عنوان اولین سیلوی گندم ایران، مورد توجه ویژه اداره کل میراث فرهنگی استان و هم‎چنین سازمان مرکزی قرار دارد، طبق پیگیری‎های مالک این بنا در سال ۱۳۹۰، جهت ثبت ملی این اثر فاخر صنعتی، نخستین اقدامات اداره کل استان آغاز و پیگیری شد، اما به دلیل این که این بنا تحت نظارت بخش خصوصی قرار گرفته است، نتیجه مطلوبی به دست نیامد.

فتحی ادامه داد: اداره کل میراث فرهنگی استان طی رایزنی‎هایی که با بخش خصوصی فعال در این بنا و همین‎طور شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۸ تبریز داشته است، جهت حفظ این اثر تاریخی و صنعتی، درخواست استفاده از این بنا صرفا به عنوان سیلو گندم را داشته و هرگونه کاربری غیر را، تهدیدی بر آسیب رسی و تخریب این اثر تاریخی دانسته است.

معاون میراث فرهنگی استان گفت : شایسته است که این بنا به صورت کامل مورد حفاظت قرار گیرد و اگر بنا بر تغییر کاربری آن باشد، به شکل موزه ی صنعتی و یا در غالب کاربری فرهنگی، مورد استفاده قرار گیرد.

وی با بیان این که معاونت میراث فرهنگی استان مورخ ۲۳ بهمن ماه سال جاری، مجددا ثبت بنای تاریخی سیلو تبریز را در سازمان مرکزی میراث فرهنگی کشور ابلاغ کرده است، اظهار کرد: معاونت میراث فرهنگی با همکاری انجمن دوستداران میراث فرهنگی استان، مجددا ثبت بنای سیلو تبریز را ابلاغ کرده و منتظر نتیجه نهایی این ابلاغ تا پایان اسفند ماه سال جاری خواهد بود، خوشبختانه با توجه به موافقت مصرانه سازمان مرکزی میراث فرهنگی کشور، می‎توان گفت که نتیجه مطلوبی در ارتباط با ثبت سیلو تبریز در فهرست آثار ملی کشور، تا پایان اسفند ماه بدست خواهد آمد.

وی در خصوص اهمیت ثبت ملی آثار تاریخی و معرفی این آثار در سطح ملی و بین المللی، گفت: قانون حفظ آثار ملی مصوب ۱۳۰۹ خورشیدی، نخستین قانونی است که وجوه مختلف میراث فرهنگی را مورد توجه قرار داده است. 


فتحی ادامه داد: این قانون قدمت اثر را به عنوان یک ارزش ذاتی موجود و هم‎چنین نشانه‌ای برای شناخت اثر تعیین کرده است، اما در تعیین مقطع زمانی مورد نظر از اصول مورد اتفاق پیروی نکرده و تحت تاثیر شرایط سال‌های ۱۳۰۹، تأسیس سلسله پهلوی و انقراض سلسله قاجاریه، آثاری را تحت حفاظت و نظارت دولت اعلام کرده است که تا پایان سلسله زندیه، سال ۱۱۷۳ خورشیدی، در ایران احداث یا ایجاد شده است. 

وی افزود: معیار زمانی تا اختتام سلسله زندیه سبب شده است بسیاری از بناها و اماکن تاریخی ایران که در دوران قاجار و پهلوی احداث گردیده و گاهی دارای ارزش هنری و تاریخی برجسته‌ای است از تحت نظارت و حفاظت دولت خارج شود. متاسفانه بنای تاریخی سیلو تبریز نیز از این قاعده مستثنا نبوده و به دلیل این‎که پس اتمام جنگ جهانی اول احداث شده، در لیست آثار ملی جای نگرفته است.

بر اساس این گزارش، سیلوهای گندم تبریزیکی از بناهای عظیم و منحصر بفرد ایران در دسته بندی میراث صنعتی است که به عنوان نخستین سیلو گندم در ایران پس از اتمام «جنگ جهانی اول» با طرح آلمانی‌ها برای اولین بار در تبریز ساخته‌ شد. این بنا نمادی از توانمندی مهندسی، دور اندیشی صنعتگران تبریزی و هم‎چنین نمادی از آمیختگی دانش و علم روز با تجربه کهن مردان آذربایجان است. 

فعالیت مداوم و پایدار سیلو تبریز پس از گذشت ۸۰ سال از نخستین روزهای تاسیس آن، نشان از طراحی تخصصی و بی‎نظیر این بنا دارد، ساختمان ساده تخلیه گندم با ظرافت و پیچیدگی بسیار در صنعت بکارگیری چوب، تا پلکان فلزی زیبای بالای اتاق ژنراتور، بیانگر قدمت صنعت و هنر فلز کاری در این دیار پرآوازه است.

ساختمان تاریخی سیلو تبریز که در خیابان امام خمینی واقع شده است، به لحاظ قدمت فعالیت صنعتی و طراحی خود، جز آثار پر اهمیت تاریخی تبریز محسوب می‎شود و از این رو جهت حفظ و صیانت از این میراث کهن، تلاش و استمرار بر ثبت ملی این اثر جز اولویت‌های مهم اداره کل میراث فرهنگی استان قرار گرفته است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: