• چهارشنبه ۲۵ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-28014-5
  • خبرنگار : 1173
  • منبع خبر : ----

بهره‌برداری از پروژه‌های آب و فاضلاب کلانشهر تبریز

خدابخش: فاز ۲ تصفیه خانه تبریز به احیای دریاچه ارومیه کمک می‌کند

استاندار آذربایجان شرقی گفت: فاز ۲ تصفیه خانه تبریز به احیای دریاچه ارومیه کمک می‌کند.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، مجید خدابخش، در مراسم بهره برداری از پروژه‌های آب و فاضلاب کلانشهر تبریز؛ محله ۴۲ متری تبریز (مسجد حضرت ابوالفضل) با بیان این مطلب اظهار کرد: دریاچه ارومیه در طول ۳۰ سال با ساخت بی‌رویه‌ی سدها و استفاده بیش از حد از منابع آبی خشک شد. در سال ۶۷ بحران پیش روی دریاچه و شور شدن چاه‌های موجود در روستاهای اطراف دریاچه مطرح بود، اما اکنون با بحران خشکی دریاچه مواجه هستیم؛ از این رو باید به ارزش آب حاصل از تصفیه‌ی فاضلاب‌ها پی ببریم. همچنین بهتر است از فاضلاب تصفیه خانه در صنعت و نیروگاه‌ها نیز استفاده شود. 

وی در ادامه با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران اظهار کرد: اکثر روستاها قبل از انقلاب به آب بهداشتی و راه دسترسی نداشتند و پس از تشکیل جهاد سازندگی در دوران پیروزی انقلاب اسلامی روستاها به راه و سایر امکانات مجهز شدند. اکنون پس از گذشت ۳۹ سال از پیروزی انقلاب اسلامی می توانیم به تغییرات ایجاد شده پی ببریم. در خصوص آبرسانی و مصرف آب نیز قبل از دوران انقلاب اسلامی، هر خانوار اقدام به حفر چاه می‌کرد. آب شرب تبریز هم اکنون با ۱۶۰ کیلومتر خط انتقال لوله از میاندوآب به تبریز از یک مسیر پر پیچ و خم و با امکاناتی همچون فشارشکن و پمپ در حال انتقال است.

وی در ادامه با اشاره به گازرسانی در دوران پس از پیروزی انقلاب افزود: گاز رسانی در تبریز نیز از سال ۶۸ آغاز شد. استخراج گاز نیز مانند آبرسانی مراحل سختی دارد؛ به طوری که ابتدا گاز ترش و سپس شیرین استخراج شده و با هزینه‌های سنگین‌ به سایر مناطق ارسال می‌شود. وجود تمامی این نعمت‌ها به برکات انقلاب اسلامی اشاره دارد. اما ما انسان‌ها هم مانند ماهی که به دلیل دسترسی همیشگی به آب قدر آن را نمی‌داند، ارزش نعمت‌های خود را نمی دانیم. برخی از فرزندان ما حتی بی آبی و نبود گاز را تجربه نکرد‌ه‌اند.

خدابخش در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به آغاز خشکسالی در ایران ادامه داد: با توجه به گزارشات سازمان آب و هواشناسی و کاهش بارندگی‌ها در سرتاسر کشور در طول سالیان اخیر، در مناطقی مانند کلیبر و و بسیاری از مناطق دیگر با بحران کمبود آب مواجه هستیم؛ از این رو باید قدر منابع آبی خود را دانسته و متوجه اهمیت فاضلاب باشیم؛ چرا که رها کردن آب استفاده شده به زیرزمین سایر منابع آبی موجود در زیر زمین را نیز آلوده می‌کند.

 وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که جمهوری اسلامی ایران با وجود تمامی مشکلات و خسارات وارد شده به کشور در طول هشت سال دفاع مقدس همچنان به ارائه خدمت به ملت مشغول است، گفت: در ادامه تحریم‌ها به کشور آسیب وارد کرد.

 وی در ادامه با بیان این که استقلال و آزادی مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران می شمار می‌آیند، تصریح کرد: مدعی نیستیم که تمامی مشکلات حل شده است، اما با تلاش می‌توان در راستای برطرف شدن این مشکلات گام برداشت. انقلاب اسلامی ایران حاصل تلاش‌ها و حرکات کوخ نشینان و اقشار ضعیف جامعه بوده است. اینان صاحب این انقلاب هستند و تحت تاثیر رسانه‌های غربی قرار نمی‌گیرند. اینان کسانی هستند که گرانی و سایر مشکلات را تحمل کرد‌ه‌ و شهدای بسیاری را تقدیم کشور کرده‌اند.

 خدابخش در پایان با اشاره به معضل حاشیه نشینی بیان کرد: ۵۰۰ هزار نفر در استان حاشیه نشین هستند و دولت تدبیر و امید برنامه‌هایی را برای حل مشکلات حاشیه نشینان و اصلاح بافت فوسوده‌ی کشور در نظر دارد. امیدواریم از نعمت‌های موجود در کشور که بهره‌مندی از آن‌ها حق همه‌ی مردم است، در راستای خدمت رسانی به مردم استفاده کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: