• سه شنبه ۲۴ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9611-8087-5
  • خبرنگار : 1179
  • منبع خبر : ----

دبیر اجرایی دوازدهمین جشنواره ی بین المللی شعر فجر خبر داد:

"ادبیات ترکی" بخش ویژه دوازدهمین جشنواره ی بین المللی شعر فجر در تبریز


دبیر اجرایی دوازدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر با بیان این‌که ادبیات ترکی بخش ویژه ی این جشنواره خواهد بود، گفت: طی دوره های قبلی جشنواره حدود ۲۰۰ اثر در بخش شعر ترکی ارسال شده که در این جشنواره مورد بررسی قرار گرفته است. 

 به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، مهدی قزلی در نشست خبری دوازدهمین جشنواره شعر فجر با اشاره به انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸، اظهار کرد: امسال اختتامیه این جشنواره در تبریز برگزار می شود و با توجه به انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای جهان اسلام ما نیز از اولین لبیک گویان هستیم که در این راستا جهت برگزاری جشنواره در تبریز حضور داریم. 

وی از بررسی کتاب های منتشر شده در سه بخش " بزرگسال" "کودک و نوجوان" و "درباره ی شعر" خبر داد و گفت: در این جشنواره سه هزارو چهارصد عنوان کتاب شعر در حوزه " بزرگسال" و حدود ۶۷۰ اثر در حوزه ی "کودک و نوجوان" و ۲۰۰ اثر در حوزه ی "درباره ی شعر"  توسط دبیر خانه بررسی شده و آثار ترکی ارسال شده نیز بیش از ۲۰۰ عنوان بوده که بعد از بررسی های اولیه، بهترین آثار برگزیده و معرفی می شوند. 

وی با بیان این‌که اختتامیه ی دوازدهمین جشنواره شعر فجر در ششم اسفند ماه در ساعت ۱۶ در تالار پتروشیمی تبریز برگزار می شود، گفت: در اختتامیه جشنواره از برگزیدگان سه بخش " بزرگسال" "کودک و نوجوان" و "درباره ی شعر"با اعطای سرو بلورین جشنواره تجلیل خواهند شد. 

دبیر اجرایی دوازدهمین جشنواره ی بین المللی شعر فجر از برگزاری شب شعر در تبریز در پنجم اسفند ماه خبر داد و گفت: یک روز قبل از اختتامیه، اکثر شاعران تبریزی و آذربایجانی در شب شعر، شعر خوانی خواهند کرد و امسال نیز در جشنواره علاوه بر انتخاب ناشر برگزیده، بخشی ویژه به نام "ادبیات ترکی ایران در این جشنواره اضافه خواهد شد که در این بخش، آثار منتشر شده ی زبان ترکی در حوزه ی شعر بررسی و برگزیدگان آن در اختتامیه معرفی می شوند. 

وی با اشاره به این‌که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، انتشار آثار ترکی به صورت عمومی ممنوع و غیر قانونی محسوب می شد، تصریح کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بیش از ۱۵۰ هزار نسخه کتاب شعر به زبان ترکی منتشر شده است و امسال نیز در آستانه ی چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با مروری به این آثار چاپ شده بهترین آثار و شاعران را در دوازدهمین جشنواره شعر فجر انتخاب خواهند شد. 

وی با بیان این‌که در دوازدهمین جشنواره ی شعر فجر مهمانان خارجی از کشورهای جمهوری آذربایجان، ترکیه و عراق نیز شرکت می کنند، اضافه کرد: مهمانان حاضر در این جشنواره به ادبیات ترکی تسلط دارند و برنامه های جانبی را  با محوریت  حضور مهمانان خارجی در نظر گرفته ایم. 
قزلی افزود: مهمانان شامل هئیت علمی، داوران و نامزدهای این جشنواره هستند که از جغرافیای مختلف کشور انتخاب شده اند و همچنین متناسب با بخش ادبیات ترکی نیز مهمانانی دیگر خواهیم داشت. 

وی به نقش موثر رسانه جهت توسعه و گستره ی ادبیات اشاره کرد و گفت: رسانه ها می توانند با اطلاع رسانی در این جشنواره ارتباط خوبی بین مردم و ادبیات برقرار کنند و امیدوارم روز ششم اسفندماه یک رویداد  ادبی بی نظیر در کشورمان رقم بخورد. 
دبیر اجرایی دوازدهمین جشنواره ی بین المللی شعر فجر با بیان اینکه ایران مهد ادبیات ترکی در بین کشورهای ترک زبان است، گفت: تبریز و مناطق ترک نشین کشور در شعر فارسی و ترکی وضعیت بسیار خوبی دارند و علی رغم این‌که زبان ترکی، زبان رسمی کشور نیست ولی معتقدم ایران مهد ادبیات ترکی در بین کشورهای ترک زبان است و می توان به وضوح لمس کرد که شعرهای استادانی مانند استاد شهریار در بین مردم کشورهای ترک زبان همچنان زمزمه می شود و امیدوارم با برگزاری این جشنواره نیز پیامی به خارج مرزهای کشور منتقل شود.


وی در بخش دیگر سخنان با بیان این‌که رشد ادبیات در کشور متناسب با کتاب و کتابخوانی افراد جامعه است، عنوان کرد: حدود ۷۰ درصد کتاب های منتشر شده در کشورها، کتاب های ادبیات است و ایجاد سبک زندگی توام با کتاب خوان شدن، در سنین پایه و کودکی میسر می شود که در این راستا کودکان و نوجوانان می توانند با قرار گرفتن در این مسیر نقش موثری ایفا کنند. 

وی از حذف پیک نوروزی دانش آموزان و جایگزینی داستان نویسی به جای آن ابراز امیدواری کرد؛ اگر تنها یک درصد از دانش آموزان ما به داستان نویسی علاقمند شود، طی ۱۵ سال آینده ادبیات کشور دگرگون خواهد شد و این تصمیم عالی را به فال نیک می گیریم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: