• شنبه ۲۱ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۲۲:۵۲
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9611-4085-5
  • خبرنگار : 1145
  • منبع خبر : ----

استاندار آذربایجان‌شرقی:

مردم تبریز اصلی‌ترین ضربه را بر پیکر رژیم شاهنشاهی وارد کردند

استاندار آذربایجان شرقی معتقد است مردم تبریز در ۲۹ بهمن سال ۵۶ اصلی‌ترین ضربه را بر پیکر رژیم شاهنشاهی وارد کردند. 
  
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، مجید خدابخش در برنامه‌ی زنده‌ی تلویزیونی، در خصوص پیش قدم شدن مردم آذربایجان در برهه‌های مختلف تاریخی، گفت: تبریز در طول تاریخ همواره مهد آزادی خواهی بوده و در نهضت مشروطه قهرمانانی همچون باقرخان و ستارخان علیه استکبار و شاهان قاجار قیام کردند. 
  
وی با بیان این‌که نقش مردم تبریز در پیروزی انقلاب اسلامی بی‌نظیر است، خاطرنشان کرد: در سال ۵۶ به دنبال انتشار مقاله‌ای علیه امام، اعتراض طلاب در قم و به شهادت رسیدن تعدادی از آنان، تمامی مردم تبریز در ۲۹ بهمن ماه به مناسبت اربعین شهدای قم علیه رژیم ستم شاهی قیام کرده و اهداف خاص شاه را مورد حمله قرار دادند. این حرکت مردم تبریز، پایه‌گذار اعتراض سایر شهرها شد و در کمتر از یک سال بعد از این قیام، انقلاب اسلامی به پیروزی رسید. 
  
وی با بیان این‌که اتفاق ماندگار و بی‌نظیری در ۲۲ بهمن سال ۵۷ رخ داد، تاکید کرد: مردم ایران با هدایت و رهبری حضرت امام خمینی (ره) توانستند ریشه‌ی نحس رژیم شاهنشاهی با قدمت ۲۵۰۰ سال را از بین ببرند. 
  
وی ادامه داد: باتوجه به این‌که امام خمینی (ره) رهبری دینی، عارف و مجاهد بودند، مردم ایران از همان روزهای اول شکل‌گیری انقلاب با شعارهای «الله اکبر» و «استقلال آزادی، جمهوری اسلامی» ماهیت دینی و استقلال طلبی انقلاب اسلامی ایران را نشان داده و با بهره‌گیری از مبانی دینی؛ فساد، ظلم و ستم رژیم پهلوی را مورد هدف قرار دادند. 
  
استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر این‌که انقلاب اسلامی ایران بدون حمایت و عنایت خداوند به پیروزی نمی‌رسید، بیان کرد: حضرت امام خمینی (ره) و پیروان‌شان با تمام اخلاص از سال‌ ۴۲ تا ۵۷ علیه استکبار جنگیدند و نسل‌های بعد انقلاب نیز باتوجه به مشاهده‌ی عزت، آزادی و استقلال به صورت فطری انقلاب را پذیرفتند و این انقلاب در نسل‌های بعدی هم ادامه خواهد یافت. 
  
وی با بیان این‌که نظام کنونی، ماحصل تصمیم مردم است، تصریح کرد: این مردم هستند که طی انتخابات مختلف مسئولان کشور را انتخاب کرده و در ادامه از انتخاب‌شان حمایت می‌کنند، البته نارسایی و کمبودهایی هم وجود دارد، ولی مردم همواره در مقابل هجمه دشمنان از نظام جمهوری اسلامی حمایت می‌کنند. 
  
خدابخش با اشاره به ناآرامی‌های دی ماه، اظهار کرد: مردم آذربایجان در آن روزها با بصیرت و هوشیاری، عمق حمایت‌شان از نظام را نشان داده و ما را سرافراز کردند، این حمایت‌های مردم آذربایجان در سایر استان‌ها هم تاثیر گذاشت. 
  
 وی در ادامه با دعوت از مردم استان برای حضور پر شور در راهپیمایی 22 بهمن، اظهار کرد: بر اساس فرمایش رهبر معظم انقلاب، فردا همه می‌آیند و بنده نیز از تمامی مردم استان آذربایجان شرقی با سلایق مختلف دعوت می‌کنم تا به صورت منسجم و متحد در راهپیمایی فردا شرکت کنند، حضور پرشور مردم وظیفه‌ی مسئولان را در ارایه‌ی خدمت صادقانه و مخلصانه به مردم بیشتر می‌کند.    
  
استاندار آذربایجان شرقی در رابطه با دستاوردهای انقلاب اسلامی، اظهار کرد: رهایی از ذلت و اسارت، قرار گرفتن در زیر پرچم ولایت فقیه و تصمیم گیری برای آینده کشور بزرگترین دستاورد انقلاب است، البته در کنار این دستاورد معنوی، از نظر مادی هم به موفقیت‌های بی‌نظیری در بخش‌های مختلف رسیده‌ایم. 
  
وی با اشاره به این‌که پیش از انقلاب حتی کلانشهرها هم گاز نداشتند، ادامه داد: سال بعد جشن گازرسانی به تمامی روستاهای بالای 20 خانوار استان را برگزار می‌کنیم؛ چرا که استخراج گاز و انتقال آن با 1500 کیلومتر لوله به شهرها و روستاهای آذربایجان شرقی افتخار بزرگی است. 
  
وی با بیان این‌که تنها 42 درصد مردم استان قبل از انقلاب باسواد بودند، خاطرنشان کرد: امروزه 85 درصد مردم استان با سواد هستند و در بخش درمان هم پیش از انقلاب پزشک فوق تخصص در آذربایجان شرقی وجود نداشت و از پزشکان هندی استفاده می‌شد، اکنون 104 پزشک فوق تخصص در استان خدمات‌رسانی می‌کنند. 
  
خدابخش ادامه داد: در گذشته 11 درصد از نوزدان حین تولد به دلایل مختلف فوت می‌شدند که اکنون این آمار به کمتر از یک درصد کاهش یافته است و در طول 39 سال گذشته در بخش دانشگاهی و حوزه‌های نانو، بیوتکنولوژی و تولیدات دفاعی – نظامی به دستاوردهای زیادی رسیده‌ایم. 
  
وی با بیان این‌که پیش از انقلاب امید به زندگی در ایران 52 سال بود، افزود: اکنون این آمار برای خانم‌ها به 78 سال و برای آقایان به 76 سال افزایش یافته است که ارتباط مستقیمی با بهداشت، نوع تغذیه و ... دارد. 
  
وی تصریح کرد: این دستاوردها در حالی به دست آمدند که دشمن در طول هشت سال جنگ تحمیلی اماکن مهم کشورمان را بمباران کرده و در ادامه تحریم‌هایی علیه کشور اعمال کرده است. 
   
خدابخش اشتغال‌زایی و رفع فقر را دو اولویت اصلی دولت دانست و گفت: دولت به دنبال ایجاد زیرساخت‌ها و جذب بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری و تولید شغل است. 
  
وی با اشاره به تدوین سند تدبیر توسعه استان در زمان استاندار سابق آذربایجان شرقی، گفت: اکنون این سند بازنگری و اطلاعات آن به روز می‌شود که اجرای 20 پروژه توسط بخش خصوصی یکی از موارد مورد تأکید در این سند است. مدیریت استان با کمک 19 نماینده استان در مجلس به دنبال ایجاد فرصت‌های شغلی برای پایین آوردن نرخ بیکاری است. 
  
وی با بیان این‌که تبریز در طول تاریخ در تمامی حوزه‌ها به ویژه بخش فرهنگ و هنر اولین بوده است، اظهار کرد: اولین چاپخانه، اولین روزنامه، اولین کتاب، اولین تئاتر، اولین سینما و ... همگی در تبریز شکل گرفته‌ است. 
  
خدابخش با تأکید بر لزوم اعتماد به جوانان در تمامی عرصه‌ها به ویژه در عرصه‌ی سیاست، اظهار کرد: طبق آمار از 10 هزار شهید آذربایجان شرقی، تنها 2000 شهید متأهل بودند که نشانگر حضور نوجوانان و جوانان در عرصه‌ی جنگ علیه دشمن است و ضرورت دارد امروزه با حل مشکلات جوانان در راستای حفظ کرامت آنان قدم برداریم. 
  
  
 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: