• چهارشنبه ۱۸ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-3084-5
  • خبرنگار : 1132
  • منبع خبر : ----

روایت زندگی یک بانوی جوان کارآفرین تبریزی


کارآفرینی و ایجاد کسب‌وکار از دیدگاه بسیاری از شهروندان مستلزم داشتن شرایط مناسب مالی و تجربه فراوان است. شاید پیچیدگی‌ها و سختی‌های موفقیت در این عرصه باعث شود تا خیلی‌ها دست به این خطر نزنند و فرصت و سرمایه خود را در راه‌های دیگری صرف كنند اما هستند افرادی كه كار در این عرصه را تقریبا با هیچ شروع كرده‌اند و به جایگاهی كه می‌خواستند رسیده‌اند. 


به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، سپیده حاذقی، بانوی كارآفرین 27 ساله تبریزی یكی از همین افراد است. او برای اینكه عضو جامعه بزرگ كارآفرین‌های كشور شود، كارش را با سرمایه‌ای اندك شروع كرد، در این راه هیچ تجربه و دانش تخصصی نداشت و به نوعی  وارد رشته‌ای شد كه پیش از او، كسی آن را تجربه نكرده بود. با این حال قدم‌ها را محكم‌تر از گذشته برداشت تا بتواند فرصت‌های شغلی بسیاری را برای دیگران ایجاد كند و خود نیز صاحب یكی از بزرگ‌ترین و معتبر‌ترین كارگاه‌های تولید لباس و مد بچگانه و برند معروف در كشور شود. 
  
خودش می‌گوید کارش از یک شوخی شروع شده و با علاقه ادامه پیدا کرده است، ایده ابتدایی کسب و کارش را کسی جدی نمی‌گرفت ولی اکنون که سه سال از کارش گذشته خیلی‌ها سعی می‌کنند در این وادی قدم بگذارند و سودی کسب کنند. 
  
سپیده حاذقی، بانوی 27 ساله تبریزی، همان دانش‌آموز استعداد درخشان مدارس تبریز، و دانشجوی رشته زیست شناسی دانشگاه تبریز است، به گفته‌ی خودش مسیر تحصیلی‌اش، استعداد هنری او را کشف نکرد و تازه بعد از اتمام تحصیلات دانشگاهی فهمید که از اول باید رشته‌های هنری را دنبال می‌کرده است. 
  
وی می‌گوید: انگیزه مالی، تنها انگیزه من برای شروع کار نبود، واقعا به کارهای هنری، مد و لباس علاقه داشتم و با توجه به اینکه فرزند اولم، 6 ماهه بود، برای تامین لباس او هم که شده، طراحی‌های به روز را دنبال  و آنها را خودم پیاده می‌کردم. 
  
وی اضافه می‌کند: طراحی‌هایی که انجام می‌دادم، مورد تحسین قرار می‌گرفت، ایده شکل گیری کسب و کار در زمینه لباس و مد بچه‌گانه نیز از طرف یکی از دوستانم پیشنهاد شد علی رغم اینکه هیچ‌کس باور نمی‌کرد چنین کاری شدنی باشد، من آن را جدی گرفتم و شبانه روز آن را ادامه دادم. 
  
این بانوی کارآفرین خاطرنشان می‌کند: در دو سه ماه اول، خودم،  مادرم  و یکی از بستگانم به تنهایی با نخ و سوزن و چرخ خیاطی خانگی و در منزل کار می‌کردیم و در فضای مجازی محصولات را تبلیغ و به فروش می رساندیم.بعد با افزایش سفارشات، چند بانوی دیگر استخدام کردیم که هر کدام از آنها نیز در منزل خود، کار و محصولات را آماده می‌کردند. 
  
وی می‌گوید: به پیشنهاد خانواده  طبقه بالای خانه پدری، را برای ادامه کار انتخاب کردیم، در ابتدا فقط توانستم یک چرخ خیاطی صنعتی خریداری کنم، به خاطر دارم موقع خرید چرخ خیاطی به این فکر کردم آیا از عهده هزینه آن بر خواهم آمد یا نه؟! ولی خدا را شکر استقبال مشتری‌ها چشمگیر بود و هم اکنون حدود 20 تا 30 دستگاه خیاطی و  اطوی صنعتی و ...خریداری شده و ما مجموعه ای 33 نفری مشغول به کار هستیم. 
  
وی با بیان اینکه  ایجاد اشتغال برای بانوان برایم یک افتخار است اضافه می‌کند: برخی از کادر مجموعه، هیچ سر رشته ای از کار خیاطی و هنری نداشتند و به مرور کار یاد گرفتند، با این مسئله مشکلی نداشته و سعی می‌کردیم در کنار کار، آموزش نیز داشته باشیم، در حال حاضر افرادی هستند که از منزل کار می‌کنند و برخی نیز در کارگاه مشغول اند، در کنار تمام سخت‌گیری ‎ هایی که در کارم دارم، همه توانم را به کار می‌گیرم، همکارانم روی پای خود بایستند و در محیط کاملا زنانه آسوده کار کنند. 
  
این بانوی کارآفرین تاکید می‌کند:  برای شروع کار، انگیزه شرط اصلی است، همانطور که گفتم انگیزه صرف مالی نداشتم، ولی اینکه استعداد آدم هدر برود با این موافق نیستم، ضمن کار و در برخورد با کادر و پرسنلم بود که متوجه شدم چقدر مشکلات مالی زنان جامعه  ما را آزار می‌دهد، این شد که با وجود سختی، به کارم دلگرم شدم و به امید قدردانی از تک تک کادر هیرا، مسیرم را ادامه می ‎ دهم. 
  
وی یادآوری می‌شود: سختی کار زیاد است، موقع بارداری فرزند دومم، شرایط جسمانی ام اجازه فعالیت به من نمی‌داد و در برهه ای تصمیم گرفتم کار را تعطیل کنم، به جمع 33 نفره تیم کاری ، که فکر کردم، پشیمان شدم، بچه ها زحمت کشیدند و این برند پوشاک بچگانه حاصل زحمات تک تک آنهاست و من حاضر نشدم فقط به خاطر خودم، کار را تعطیل کنم و از آن منصرف شدم. 
  
وی اضافه می‌کند: فروش در ابتدا به شکل مجازی بود، ولی هم اکنون این برند دارای فروشگاه در طبقه سوم مجتمع تجاری اطلس تبریز بوده و برای ایجاد نمایندگی در شهرهای مختلف نیز اقدامات جدی شده است. 
  
حاذقی می‌گوید: در حال حاضر با مجوز کسب فروشگاه در مجتمع اطلس، با نماد اعتماد الکترونیک و مجوز ساماندهی مشاغل خانگی وزارت ارشاد در فضای مجازی، به کسب و کار مشغول هستم. 
  
وی گریزی نیز به مراجعات اداری خود در دو سال گذشته می‌زند و می‌گوید: با وجود مشغله زیاد بارها به اداراتی چون صنعت، معدن و تجارت و بانک های مختلف مراجعه کرده‌ام، دریغ از یک جو حمایت! هیچ وقت یادم نمی‌رود یکی از کارمندان یکی از همین ادارات دولتی در پاسخ به مراجعات عدیده من، گفت: خانم برو استراحت کن، تو را چه به کارآفرینی!! 
  
وی اضافه می‌کند: متاسفانه برخی ها فقط آدم را دلسرد می‌کنند، برای اولین بار که برای اجاره فروشگاه به یکی از مجتمع های تجاری معروف تبریز مراجعه کردم، جمله ای که شنیدم این بود: ما به برندهای داخلی فروشگاه اجاره نمی‌دهیم!!! واقعا چنین فضایی دلسرد کننده است،  البته الان اوضاع فرق کرده و برند ما،  جایگاه خود را در میان مشتری ها ثابت کرده و از فروشگاه های مختلف برای افتتاح فروشگاه با ما تماس می‌گیرند. 
  
این بانوی کارآفرین بر لزوم تسهیل صادرات محصولات تولید داخل تاکید می‌کند و می‌گوید:  مشتری‌های خارجی نیز داریم که فعلا با توجه به مشکلات گمرکی و هزینه بالای ارسال و  ...مجبوریم از طریق بستگان ایرانی آنها، محصولات را به دستشان برسانیم، ولی اگر شرایط صادرات  محیا باشد توان رقابت با برندهای خارجی را نیز داریم. 
  
وی خاطرنشان می‌شود: برای اینکه کادر خود را بیمه کنم، تلاش بسیاری کردم ولی با درهای بسته برخورد کردم، گفتند باید فعالیت خود را از حالت مشاغل خانگی در بیاوری و در مکان تولیدی و صنعتی فعالیت کنی، اما نه من و نه کادر نمی‌توانیم محیط کار  صنعتی را به موقعیت کنونی کارگاه که به شکل مشاغل خانگی است، ترجیح بدهیم، خیلی دلم می‌خواهم کادر خود را تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی ببرم ولی با این شرایطی که تعریف کردند، فقط در بسته به آدم نشان می‌دهند. 
  
حاذقی  ادامه می‌دهد: با جدیت تمام پیگیر امور بیمه کادر بودم و خوشبختانه  اکنون تک تک کادر ، تحت پوشش بیمه عمر قرار گرفتند و امیدوارم با کمک مسئولین امر، مشکل بیمه تامین اجتماعی نیز رفع شود. 
  
این بانوی کارآفرین با اشاره به پشتیبانی و تلاش همسر و پدر و  مادر خود در طول مدت فعالیت گروه هنری هیرا می‌گوید اگر کمک و تلاش شبانه روزی آنها نبود بدون شک این مجموعه در اولین روزهای فعالیت خود با شکست مواجه می‌شد و اکنون به چنین پیشرفتی دست نمی یافت. 


وی می‌گوید؛ کسانی که می خواهند با کارهای ما آشنا شوند می‌توانند به آدرس تبریز، ولیعصر،همافر،همافر غربی،میدان اطلس، مجتمع اطلس، ط۳، پf50 مراجعه کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: