• شنبه ۱۴ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-2084-5
  • خبرنگار : 1145
  • منبع خبر : ----

با حضور معاون رئیس جمهور

کلنگ نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی سیکل ترکیبی ارس بر زمین زده شد


نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی سیکل ترکیبی ارس با سرمایه‌گذاری 230 میلیون یورویی، همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی در منطقه آزاد ارس کلنگ‌زنی شد. 
  
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی سیکل ترکیبی ارس، امروز (شنبه) با حضور دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، معاون وزیر نیرو، مدیرعامل گروه مپنا، مدیرعامل صندوق توسعه ملی، استاندار آذربایجان شرقی و نماینده مرند و جلفا در  مجلس کلنگ‌زنی ‌شد. 
  
این نیروگاه سیکل ترکیبی، در کلاس نوع F ساخته می‌شود که می‌تواند نسبت به نیروگاه های موجود کشور با همان میزان مصرف سوخت، برق بیشتری تولید ‌کند. 
  
نیروگاه ارس شامل یک واحد گاز، یک واحد بخار، بویلر بازیاب با آتش اضافی، سیستم خنک کن اصلی از نوع ACC و پست 400 کیلوولت است. 
  
نیروگاه ارس با سرمایه گذاری بخش خصوصی توسط شرکت نیروگاه سیکل ترکیبی پرتو انرژی آذر ارس ساخته می‌شود و میزان سرمایه گذاری برای ساخت واحد نیروگاهی، 230 میلیون یورو برآورد شده است. از این میزان 200 میلیارد تومان توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی و مابقی از طریق صندوق توسعه ملی تامین می‌شود. 
  
تاکنون تنها یک مورد از نیروگاه کلاس F در کشور راه اندازی شده است و تکنولوژی مورد استفاده در نیروگاه ارس از شرکت زیمنس آلمان خریداری شده است. سوخت توربین گاز نیروگاه سیکل ترکیبی ارس، گاز و گازوئیل است که در فصول سرما به دلیل کمبود گاز به گازوئیل تغیییر می‌یابد. 
  
مراحل ساخت و بهره‌برداری نیروگاه ارس در 40 ماه پیش بینی شده است و با ورود نیروگاه به مدار سراسری، برق مورد نیاز صنایع سنگین مستقر در ارس، به طور کامل تامین خواهد شد. 
  
در طول ساخت این نیروگاه 3000 نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم مشغول به کار خواهند شد و پیش بینی می‌شود که بعد از بهره برداری نیز شاهد اشتغال مستقیم 350 نفری در نیروگاه سیکل ترکیبی ارس باشیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: