• جمعه ۱۳ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۷
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9611-2585-5
  • خبرنگار : 1145
  • منبع خبر : ----

نماینده مردم تبریز : بدون مشارکت زنان نمی توان به توسعه پایدار رسید

ماینده مردم تبریز در مجلس گفت: بدون مشارکت و توانمندسازی زنان نمی توان به توسعه پایدار رسید.

به گزارش ایسنا، زهرا ساعی در بیست و نهمین نشست کمیته دائمی کنفرانس بین‌المللی احزاب آسیایی گفت: از مهم‌ترین اهداف توسعه در  کشورهای در حال توسعه چگونگی دستیابی به توسعه پایدار است و توسعه پایدار تنها زمانی به طور موفقیت‌آمیز محقق می‌شود که برپایه مشارکت و همکاری تمام گروه‌های اجتماعی استوار باشد.

وی افزود: مشارکت زنان یکی از شاخص‌های توسعه محسوب می‌شود و جایگاه زنان در توسعه پایدار تا جایی دارای اهمیت است که یکی از مهم‌ترین شاخص در توسعه‌ یافتگی در  عرصه‌های مختلف محسوب می‌شود.

ساعی اضافه کرد: قبل از هر چیز در بحث توسعه پایدار باید بر این نکته اذعان داشت که توسعه پایدار به آن بخش از روند توسعه مربوط است که ظرفیت مردم را برای کسب و هزینه ثروت به طور پایدار و ماندگار تقویت می‌کند. این حیطه از توسعه به خودی خود محتاج به یک محیط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی است تا افراد را قادر سازد در روند توسعه مشارکت داشته و در حفظ دستاوردهای آن سهیم باشند.

وی ادامه داد: صاحب‌نظران اجتماعی و متفکران حوزه توسعه به این باور رسیده‌اند که دستیابی به توسعه پایدار بدون مشارکت فعال زنان در تمامی حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی تقریباً ناممکن و به دور از واقعیت به نظر می‌رسد.

ساعی تصریح کرد: براساس بررسی‌هایی که در زمینه مشارکت سیاسی و اجتماعی زنان صورت گرفته این امر تأیید شده که همچنان نگاه تبعیض‌آمیز جامعه به زنان محدودیت‌هایی را برای مشارکت فعال آنان ایجاد می‌کند.

وی تاکید کرد: کشورها برای تثبیت توسعه پایدار در تلاش برای مشارکت هرچه بیشتر زنان در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌های اجتماعی،‌اقتصادی و سیاسی خود هستند. همین امر رابط مکمل و دوسویه مشارکت و توانمندسازی زنان را به خوبی روشن می‌سازد به ویژه آنکه شاخص‌هایی چون آموزش عالی، سطح بالای اشتغال و وضعیت مناسب بهداشت زنان برای هر دو حیاتی است.

وی گفت: نقش دولت در تغییر ساختار انکارناپذیر است و دولت‌ها قادرند از طریق قوانین، نهادها و سیاست‌های خود در تقویت حقوق زنان و دسترسی آنها به منافع و همچنین حضور آنها در جامعه مؤثر باشند. تجربه نشان داده زنان زمانی آماده صرف هزینه برای حل یک مسئله هستند که ابتدا مسئله را بشناسند تا انگیزه لازم را پیدا کنند. بنابراین مقدمه مشارکت آگاهی دادن از طریق ترویج و گسترش فرهنگ توسعه پایدار از طریق آموزش است. دومین مرحله مشارکت سازماندهی زنان در قالب تشکل‌های رسمی و محلی است و در این مرحله زنان در گروه‌ها، انجمن‌ها و تشکل‌های مختلف گردهم می‌آیند و این تشکل‌ها باعث می‌شوند امکان ارائه خدمات به آنان فراهم شود و زنان قادر شوند مسائل و مشکلات را به آسانی به مقامات ارائه دهند و حمایت‌های لازم را با سرعت و دقت لازم دریافت کنند.

ساعی ادامه داد: پشتیبانی و حمایت‌های حقوقی،‌اداری، اعتباری و برنامه‌ای سومین اقدام برای مشارکت دادن زنان است که در این مرحله  تشکل‌ها قدرت کافی برای حضور همه‌جانبه خواهند داشت و به خوبی می‌توانند ایفاگر نقش واگذار شده باشند. در عین حال باید توجه داشت که مشارکت زنان در توسعه برای سوق دادن آنان به سمت توسعه پایدار هم هدف و هم وسیله است. در این میان مشارکت حقی شخصی است که باید برای همه فراهم شود و ابزاری برای تحقق برابری و بهبود کیفیت زندگی است.

وی تاکید کرد: یکی از مهم‌ترین وجوه  مشارکت زنان حضور در عرصه‌های سیاسی است و این عرصه‌ها چه از نظر تصمیم‌گیری و چه از نظر مشارکت در سطوح بالای قدرت دارای اهمیت است و از این‌رو توجه به مشارکت سیاسی یکی از اصلی‌ترین زمینه‌ها برای توسعه نقش و  جایگاه زنان در امر توسعه بوده و خود از نمادهای آن است.

نماینده مردم تبریز در مجلس ادامه داد: مشارکت زنان در همه جهان حتی در کشورهای توسعه یافته هم به میزانی که باید وجود  ندارد. به هر حال باید در نظر داشت که تلاش‌ها برای توسعه در هر کشوری متوجه مشارکت کامل زنان باشد. اگر توانمندی‌های همه افراد و گروه‌های جامعه درک نشود تغییر و توسعه در سطح جامعه به وجود نمی‌آید پس به این معنا نمی‌توان توسعه پایدار را در نظر داشت لذا بدون مشارکت و توانمندسازی زنان نمی‌توان به توسعه پایدار رسید و انتظار مشارکت داشت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: