• چهارشنبه ۱۱ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-1889-5
  • خبرنگار : 1154
  • منبع خبر : ----

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد

ایجاد 28 هزار فرصت شغلی در استان/ نرخ بیکاری آذربایجان‌شرقی 1.5 درصد پایین تر از میانگین کشور


مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی با اشاره به برنامه‌های طرح اشتغال فراگیر در استان، اظهار کرد: اشتغال فراگیر در قانون بودجه سال 96 مطرح شده و در مجموع برای پیاده کردن این طرح، 20 میلیارد تومان تسهیلات اختصاص یافته که سهم آذربایجان شرقی از این اعتبار، حدود 873 میلیارد تومان است که مقرر شده از مجموع این اعتبار، حدود 28 هزار فرصت شغلی ایجاد شود. 
  
میراحد حسینی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، اظهار کرد: ضروری است دستگاه‌های مرتبط هماهنگی‌های لازم را برای پیاده کردن این طرح در کارگروه اشتغال سرمایه گذاری استان انجام دهند که باید در گام اول اطلاع رسانی به مردم و دستگاه‌های ذیربط در اولویت قرار گیرد؛ از سوی دیگر نیز وضعیت اشتغال در بخش‌های مختلف صنعت، خدمات و کشاورزی در روستاها و شهرها شناسایی شده و در این راستا تصمیمات لازم اتخاذ شود. 
  
وی  با اشاره به این‌که برای دریافت وام‌های اشتغال فراگیر هیچ‌گونه محدودیتی وجود ندارد و متقاضیان می‌توانند با ثبت نام در سامانه «کارا» از این تسهیلات بهره‌مند شوند، بیان کرد: برای دستگاهی که صادر کننده مجوز باشد رمزی ارائه شده است که می‌توانند اطلاعات طرح‌ها را از این طریق استخراج کرده و طرح متقاضی که درخواست تسهیلات کرده است، پس از تصویب در کمیته فنی هر شهرستان و تائید در کمیته فنی استان و در صورتی که از لحاظ توجیه فنی و اقتصادی حائز شرایط باشد به بانک‌های عامل معرفی و تسهیلات در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد. 
  
حسینی  متذکر شد: همچنین در تسهیلات بند (ب) تبصره 18 قانون بودجه در قالب اشتغال فراگیر، دو  تا هفت درصد یارانه باتوجه به میزان اشتغال ایجاد شده در طرح‌های کشاورزی، صنعت و خدمات پرداخت می‌شود؛ به طوری که سقف میزان پرداخت آن بستگی، میزان توجیه آن را دارد و تا سقف دو میلیارد تومان تسهیلات یارانه پرداخت می‌شود که میزان یارانه طرح‌های ایجاد شده در مناطق محروم بیشتر است. 
  
وی با بیان این‌که در سال‌های قبل، به اشتغال روستایی توجه چندانی نشده بود، عنوان کرد: خوشبختانه در سال 96، برای اشتغال روستایی اهتمام ویژه‌ای شده است؛ به طوری‌ که برای ایجاد اشتغال پایدار روستایی 1.5 میلیارد دلار اعتبار از محل صندوق توسعه ملی در اختیار بانک‌ها قرار گرفته که سهم استان از این میزان تسهیلات، 151 میلیارد تومان با درصد بهره خیلی کم است؛ به طوری‌که برای روستاهای مرزی و عشایری چهار درصد، مابقی روستاها شش درصد و برای شهر هایی با جمعیت کمتر از 10 هزار نفر، تسهیلات ایجاد اشتغال با 10 درصد بهره بانکی در نظر گرفته شده است. 
  
وی با بیان این‌که تسهیلات اشتغال روستایی تا سقف 15 میلیارد تومان پرداخت می‌شود، افزود: این تسهیلات تمامی طرح‌های اشتغالزایی را تحت پوشش قرار می‌دهد و تنها برای روستایی‌ها نیست؛ به عنوان مثال اگر یک کارآفرین قصد ایجاد اشتغال و سرمایه‌گذاری در یک روستا را داشته باشد، می‌تواند از این تسهیلات بهره‌مند شود. 
  
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی با بیان این‌که این تسهیلات نیز در سال 97 پایدار و پرداخت می‌شود، گفت: در پرداخت تسهیلات به روستاییان و عشایر به منظور اجرای عدالت سعی شده پول بدون وثیقه پرداخت نشود، اما وثیقه‌های آسان و سبک با شرایط خاص از این قشر اخذ خواهد شد به عنوان مثال، ماشین آلات می‌تواند به عنوان وثیقه قرار گیرد. 
  
وی با اشاره به این‌که سال های گذشته تسهیلات قابل توجهی برای اشتغال و صنعت اعطا نشده بود، خاطرنشان کرد: خوشبختانه در سال جاری، تسهیلات قابل توجهی برای اشتغال و بخش صنعت پرداخت شده است؛ به طوری‌که 20 میلیارد تومان تسهیلات برای رونق بخش اقتصادی اعطا شده که سهم آذربایجان شرقی از این میزان 880 میلیارد تومان است. 
  
حسینی با اشاره به وجود 25 واحد تولیدی مشکل‌دار در سطح استان، اضافه کرد: در صورتی که مشکلات این واحد‌ها مرتفع نشود، 3000 فرصت شغلی تهدید می‌شود؛ در این راستا برای بازسازی و نوسازی واحدهای تولیدی 10 هزار میلیارد تومان تخصیص یافته که سهم استان از مجموع این اعتبار 440 میلیارد تومان است. 
  
 وی با اشاره به اینکه ماشین سازی تبریز از جمله نمونه‌های بارز کارخانه‌هایی است که در وضعیت بحرانی قرار گرفته است، عنوان کرد: وزیر صنعت و معدن علاقمند است که مدیریت این کارخانه را وزارت صنعت و معدن برعهده گیرد ولی سازمان خصوصی سازی با این اقدام مخالفت کرد؛ بنابراین تلاش می‌شود که مانند سایر کارخانه‌ها اعم از بلبرینگ‌سازی و لیفتراک سازی به افراد نا اهل واگذار نشود و برای جامعه کارگری مشکلاتی ایجاد نکند. 
  
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی با بیان این‌که خوشبختانه حقوق کارگران کارخانه ماشین‌سازی به موقع پرداخت شده است، بیان کرد: همچنین واحدهای تولیدی همانند کمپاین‌سازی با اشتغال حدود 40 نفر به دلیل اختلافات هیئت مدیره منجر شده تا  این واحد تولیدی با مشکلاتی مواجه شود. 
  
وی با بیان این‌که طرح کارورزی و و طرح مهارت آموزی در قالب بسته جامع اشتغال فراگیر تعریف شده است، تصریح کرد: در سال‌های گذشته، تسهیلات چندانی در قالب طرح مشاغل خانگی پرداخت نشده بود؛ در سال جاری 40 میلیارد و 800 میلیون تومان اعتبار برای این طرح اختصاص یافته است.  
  
وی افزود: باید توجه داشت كه در سال‌های اخير به دليل تحولات عظيم در بخش مختلف در جهان و ايجاد مشاغل جديد، امكان اشتغال خانگي برای بسياری از افراد در زمينه‌های صنعتی، کشاورزی و خدمات نيز فراهم شده است. 
  
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی گفت: براساس آخرین آمار، نرخ بیکاری در استان 9.5 درصد است که در مجموع 144 هزار نفر بیکار در سطح استان داریم که نسبت به میانگین کشوری 1.5 درصد پایین تر است. 
  
وی با بیان این‌که در آذربایجان شرقی بیشترین شاغلان در بخش صنایع غذایی مشغول به کار هستند، گفت: سهم اشتغالزایی در بخش کشاورزی 22.5 درصد و در بخش صنعت 36 درصد است و سایر شاغلین در بخش خدمات مشغول بکارند. 
  
وی با بیان این‌که متوسط حقوق پایه کارگران براساس قانون کار ماهانه یک مییلون و 200 هزار تومان است، متذکر شد: در سطح استان در مجموع 700 هزار نفر کارگر مشمول کار و 620 هزار نفر مشمول بیمه هستند. 
 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: