• چهارشنبه ۱۱ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9611-3587-5
  • خبرنگار : 1172
  • منبع خبر : ----

نامزد بخش مسابقه ایران (الف) جشنواره تئاتر فجر:

فعل "توانستن" را در جشنواره تئاتر فجر صرف کردم/ رقابت در کنار هنرمندان "عادی" برایم افتخار بود


وحید شیرزاد که به عنوان یکی از نامزدهای بخش مسابقه ایران (الف) جشنواره تئاتر فجر انتخاب شده بود؛ در این رابطه گفت: برای بنده افتخار بزرگی بود که علی‌رغم مشکل جسمی، توانستم با هنرمندان عادی رقابت کنم و هیچ مشکلی نیز در این راستا پیش نیامد.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در حالی رقابت‌های خود را در بخش‌های مسابقه(در ۹ بهمن ماه) به انجام رساند که بازیگر تبریزی نمایش «پاشا» که "توانجو" نیز بود نامزد یکی از بخش‌های مسابقه آن شد.

"وحید شیرزاد" بازیگر نمایش پاشا، به عنوان یکی از نامزدهای بهترین بازیگر مرد بخش مسابقه ایران (الف) سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر انتخاب شد و شهر تبریز هم توانست نماینده‌ای در میان رقابت‌کنندگان بخش مسابقه ایران (الف) سی‌وششمین جشنواره تئاتر فجر داشته باشد.

نامزدهای چهار بخش‌ سی‌و‌ششمین جشنواره تئاتر فجر روز دوشنبه نهم بهمن ماه با یکدیگر به رقابت پرداخته و درنهایت اسامی برگزیدگان عصر همین‌روز اعلام شد، هرچند وحید شیرزاد نتوانست جایزه بهترین بازیگر مرد را دریافت کند اما به گفته‌ی خود توانست با کسب عنوان نامزدی، در این جشنواره فعل "توانستن" را بازهم صرف کند.

این هنرمند جوان سومین تجربه بازیگری خود در دنیای تئاتر را بازی در "نمایش پاشا" تجربه کرد و توانست خوش بدرخشد؛ وی در اولین تجربه بازیگری خویش در دنیای تئاتر نیز توانسته بود "جایزه نخست بازیگری تئاتر معلولان کشور" را به خود اختصاص دهد.

شیرزاد پیش از فعالیت در دنیای تئاتر، قهرمان پرورش اندام و دو و میدانی معلولان کشور نیز بود.

خرسندم که تبریز هم در بخش مسابقه جشنواره تئاتر فجر نماینده داشت

وحید شیرزاد در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن ابراز خرسندی از این‌که به عنوان یکی از نامزدهای بخش مسابقه ایران (الف) جشنواره تئاتر فجر انتخاب شد، گفت: بسیار احساس خوشحالی می‌کنم که این افتخار نصیب بنده شد و توانستم برای شهر تبریز این عنوان را کسب کنم و در میان بهترین‌های جشنواره به رقابت بپردازم، بیشتر از این بابت خرسندم که تبریز هم توانست در این جشنواره نامزدی را در بخش‌ مسابقه ایران (الف) داشته باشد.

وی با بیان این‌که تمامی عوامل اجرایی نمایش پاشا در کسب این عنوان سهم داشته‌اند، در مورد نقش خود در این نمایش خاطرنشان کرد: بنده در نمایش پاشا نقش یک فرمانده روسی در زمان قاجار را بازی کردم که جهت تعلیم ولیعهد در ایران حضور داشت، این فرمانده روسی وقتی کم کاری ولیعهد را می‌بیند، حکومت تبریز را به دست گرفته و اقدام به انجام برخی کارها می‌کند که در نهایت به ضرر تبریز تمام می‌شود.

وی با بیان این‌که جشنواره تئاتر فجر روز دوشنبه نهم بهمن ماه به کار خود پایان داد، افزود: رقابت‌های بخش مسابقه ایران (الف) نیز بسیار سخت و فشرده بود و حقیقتا گروه‌های شهرستانی مشکلاتی را برای حضور در جشنواره داشتند اما در کل کاملا رقابت سختی بود و گروه‌های رقابت کننده نیز رقبای قدری بودند و برای بنده بسیار ارزشمند بود که از شهر تبریز نیز نماینده‌ای در میان این رقابت‌کنندگان حضور داشت.

توانستم در عمل نشان دهم که معلولیت، محدودیت نیست

شیرزاد ضمن قدردانی از حضور تماشاگران آذری زبان ساکن تهران در حین اجرای نمایش پاشا در جشنواره تئاتر فجر، تاکید کرد: برای بنده همینقدر کفایت می‌کند که در این جشنواره نیز توانستم خود را ثابت کنم و در عمل نشان دهم که "معلولیت، محدودیت نیست" و بسیار خرسندم که توانستم فعل "توانستن" را در جشنواره تئاتر فجر نیز صرف کنم.

رقابت در کنار هنرمندان "عادی" برایم افتخار بود

وی خاطرنشان کرد: برای بنده افتخار بزرگی بود که علی‌رغم مشکل جسمی، توانستم با هنرمندان عادی رقابت کنم و هیچ مشکلی نیز در این راستا پیش نیامد؛ بنده این افتخار را مدیون زحمات خانم نازیلا ایرانزاد بنام هستم، این کارگردان پرتلاش تئاتر به بنده میدان داد تا خودم را اثبات کنم و فرصت فراهم کرد تا بتوانم توانایی‌های خود را به نمایش بگذارم، ایرانزاد نه تنها یک روز بلکه نزدیک به چهار سال است که در این عرصه مرا حمایت می‌کند.

"پاشا" سومین تجربه بازیگری‌ام بود

وی تشریح کرد: اولین تجربه بازیگری تئاتر را در نمایش زیرزمین با خانم ایرانزاد داشتم و نمایش پاشا نیز سومین تجربه بازیگری بنده در دنیای تئاتر بود.

این هنرمند جوان با تشریح نحوه‌ی ورود خود به دنیای تئاتر، اظهار کرد: چند سال پیش در جشنواره تجلیل از ورزشکاران برتر معلول حضور داشتم که خانم ایرانزاد بنام نیز برای انتخاب افرادی مستعد برای تئاتر معلولان در آنجا حضور داشت و مقدماتی فراهم شد تا بنده را نیز انتخاب کند، اینگونه بود که وارد دنیای تئاتر شده و تمرین‌های سخت و فشرده را با خانم ایرانزاد شروع کردم و در نخستین نقش‌آفرینی خود در نمایش زیرزمین به عنوان شخصیت اصلی نمایش بازیگری کردم.

کسب عنوان "بهترین بازیگر مرد" در جشنواره شمالغرب کشور در زنجان

وی با اشاره به سابقه‌ی اجرای نمایش "زیرزمین" در جشنواره شمالغرب کشور در زنجان نیز گفت: در این جشنواره، کارگردان نمایش زیرزمین به عنوان "بهترین کارگردان"، بنده نیز به عنوان "بهترین بازیگر" انتخاب شده و همچنین نمایش زیرزمین نیز منتخب شرکت در جشنواره بین‌المللی اصفهان شد. 

کسب عنوان "بهترین بازیگر مرد" در جشنواره بین‌المللی اصفهان

وی در این رابطه ادامه داد: برای شرکت در جشنواره بین‌المللی اصفهان که شش کشور خارجی نیز در آن حضور داشتند، تمرینات بسیاری را انجام داده و در نهایت در این جشنواره نیز به عنوان بهترین "بازیگر مرد" انتخاب شدم.

شیرزاد خاطرنشان کرد: با توجه به این موارد، در نمایش پاشا نیز در نتیجه اعتماد خانم ایرانزاد بنام نقش فرمانده روسی به من داده شد؛ در این نمایش با اینکه گویش تمامی بازیگران ترکی بود اما بنده باید با لهجه‌ی روسی دیالوگ‌ها را اجرا می‌کردم تا ملموس‌تر به نظر بیاید، از این‌رو خانم ایرانزاد بنام تمرین‌های بسیاری با من کردند تا به لهجه ی ایده‌آل روسی در نمایش پاشا برسیم.

دریافت جایزه سوم بازیگری مرد در جشنواره تئاتر استانی

وی با اشاره به حضور پاشا در بیست‌ونهمین جشنواره تئاتر استانی نیز گفت: "پاشا" در جشنواره تئاتر استانی هم خوش درخشید و طی آن نازیلا ایرانزاد بنام به عنوان بهترین کارگردان، اکبر شریعت به عنوان بهترین نویسنده، شاهرخ پناهی‌فرد به عنوان بهترین آهنگساز، محمدرضا قنبری به عنوان بهترین بازیگر مرد و بنده نیز به عنوان سومین بازیگر مرد استان انتخاب شدیم که در نهایت نمایش پاشا نیز منتخب حضور در سی‌وششمین جشنواره تئاتر فجر شد.

وی افزود: بعد از اجرای نمایش پاشا در سی‌وششمین جشنواره تئاتر فجر به‌عنوان یکی از نامزدهای بهترین بازیگر مرد انتخاب شدم و هرچند جایزه بهترین بازیگر مرد را دریافت نکردم اما "نامزدی" در مسابقات و رقابت با هنرمندان این بخش برای بنده باعث افتخار بود.

شیرزاد در پایان خاطرنشان کرد: جا دارد که از تمامی زحمات خانم نازیلا ایرانزاد بنام قدردانی ویژه‌ای داشته باشم چرا که از بنده پشتیبانی کرده و بسیار تلاش کرد تا به این مرحله برسم و همچنین از آقای شریعت و کلیه عوامل اجرایی پاشا نیز قدردانم که همواره در کنار من بودند. قدردان اهالی هنر و پیشکسوتان هنر تبریز نیز هستم که در این مسیر عنایت ویژه‌ای به بنده داشتند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: