• پنجشنبه ۲۸ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-2886-5
  • خبرنگار : 1173
  • منبع خبر : ----

استاد دانشگاه علوم پزشکی تبریز خبر داد

تغییر الگوی بیماری‌ها بر اثر خشکسالی/ آذربایجان‌شرقی جزو استان‌های صدرنشین در مصرف سیگار است

استاد دانشگاه علوم پزشکی تبریز از تغییر الگوی بیماری‌ها بر اثر خشکسالی خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، دکتر نیره امینی ثانی در سمینار برنامه جامع مخاطرات بحران خشکی دریاچه ارومیه (آمادگی نظام سلامت) با اشاره به اپیدمیولوژی بیماری‌های مختلف اظهار کرد: اپیدمیولوژی علم بررسی توزیع و علل زمینه ساز بیماری‌ها در میان یک جمعیت و مطالعه‌ی آنچه که بر روی مردم اتفاق می‌افتد، است.

وی میزبان، فاکتور بیماری زا و محیط را سه راس مثلث اپیدمیولوژی دانست و گفت: محیط فیزیکی شامل هوا، آب، خاک، دما و نور بوده و محیط بیولوژیک نیز به عوامل بیماری‌زا و محیط روانی_اجتماعی به فرهنگ جامعه و مذهب و وضعیت اقتصادی اشاره دارد.

وی در ادامه با اشاره به نقش مخاطرات شیمیایی در ایجاد بیماری‌های مختلف عنوان کرد: حشره‌کش‌های مورد استفاده در کشاورزی، از بین بردن حشرات مفید و آلوده کردن ذخایر آب‌های زیرزمینی از دیگر علل اپیدمیولوژیکی بیماری‌ها به شمار می‌آیند.

امینی ثانی با بیان این که آذربایجان‌شرقی جزو استان‌های صدرنشین در مصرف سیگار است، بیان کرد: در کشور ما هیچ قانونی برای منع مصرف سیگار در خانه‌ها و اماکن مسکونی وجود ندارد و مواجهه‌ی غیرمستقیم با سیگار سبب مواجهه‌ی افراد با چهار هزار ماده‌ی شیمیایی می‌شود که اکثرا سرطان زا بوده و ارتباط مستقیمی با ابتلا به سرطان ریه دارند و این در حالی است که در اکثر کشورهای پیشرفته مصرف سیگار در پارک و حتی خانه‌ها منع شده است.


وی با اشاره به فلزات سنگین سرطان‌زا گفت: فلزات سنگین یکی از عللی است که در سه رده‌ی اول ابتلا به سرطان قرار دارد. این مواد از علل زمینه‌ساز اختلالات ژنتیکی و ابتلا به سرطان به شمار می‌آیند. غلظت بالای مواد سمی مانند آرسنیک، آلومینیوم و جیوه سبب بروز تغیرات رفتاری، کاهش توانایی یادگیری، عقب ماندگی، بیش فعالی و تغییرات هورمونی می‌شوند.


استاد دانشگاه علوم پزشکی تبریز خاطرنشان کرد: ژنتیک، ساختار بدن و ایمنی، عملکرد بدن، میزان پایداری سموم مورد استفاده، تشعشعات رادون که با مشکلات تتفسی و سرطان ریه ارتباط نزدیکی دارد، در کنار خشکی دریاچه و تغییر اقلیمی زمینه را برای بروز بیماری‌های مختلف فراهم می‌آورند. به منظور بررسی علل اصلی و ارزیابی همه‌جانبه‌ی اپیدمیولوژی بیماری‌ها حتی باید ساختار خانه‌ها و منازل مسکونی نیز بررسی شوند؛ چرا که علل مختلف با هم افزایی دارند.

سمینار برنامه جامع مخاطرات سلامت بحران خشکی دریاچه ارومیه(آمادگی نظام سلامت) به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در مرکز بهداشت تبریز برگزار شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: