• یکشنبه ۲۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-19114-5
  • خبرنگار : 1179
  • منبع خبر : ----

عضو شورای اسلامی شهر تبریز:

شهرداری تبریز بالغ بر 200 میلیارد تومان از دولت، طلب دارد

عضوشورای اسلامی شهر تبریز گفت: شهرداری تبریز بالغ بر 200 میلیارد تومان از دولت، طلب دارد. 
  
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، شهرام دبیری در جلسه علنی شورای اسلامی شهر تبریز اظهار کرد: در کشورهای توسعه‌یافته، درآمدهای شهرداری، عمدتا از بخش مالیات و کمک‌های دولتی محقق می‌شود اما در کشور ما چنین وضعیتی، حاکم نیست. 
  
وی ادامه داد: بر عکس روند مدیریت شهری کشورهای توسعه‌یافته، 70 درصد درآمد شهرداری‌ها در کشور ما از محل عوارض ساختمانی، تراکم فروشی، ماده صد و تغییر کاربری و تنها 15درصد آن مربوط به مالیات و کمک‌های دولتی است. 
  
نائب رئیس کمسیون برنامه و بودجه افزود: الگوبرداری غیرصحیح ساختارسازی شهرداری‌های کشوراز کشورهای توسعه‌یافته موجب شد، تجاری‌سازی فضاهای عمومی و شهرفروشی رواج یافته و محیط زیست آسیب ببیند. 
  
وی گفت: شهرداری بالغ بر 200 میلیارد تومان طلب از سازمان‌های دولتی دارد که باید راهکارهای وصول آن محقق شود. 
  
وی با اشاره به شش راهکار برای تعریف منابع درآمد پایدار در شهرداری‌های کشور، اظهار کرد: افزایش تساعدی عوارض نوسازی برای واحدهای بلندمرتبه، دریافت عوارض از خانه‌ها و مغازه‌های خالی، مجاب‌کردن سازمان‌های دولتی برای پرداخت بدهی‌های‌شان به شهرداری، مالیات بر ارزش افزوده، تلاش شورا برای حذف رانت‌خواری و جلوگیری از ریخت‌وپاش و مدیریت هزینه ، موظف‌کردن شهرداری به توسعه فناوری‌های نوین و کارآفرینی از جمله راهکارهای موجود برای تعریف منابع پایدار است که باید برای اجرایی کردن آن ها برنامه ریزی شود.


متاسفم که به عنوان اعضای شورای شهر در حد زینت المجالس باقی مانده ایم
  
فرج  محمدقلیزاده ، شورای شهر تبریز نیز در  سخنان میان دستور خود اظهار کرد: از انتصابات اخیر شهرداری چنین برداشت می کنم که شهرداری تبدیل به شرکت سهامی شده است، شهردار حداقل مشورت را از کمیسیون های تخصصی شورای شهر نگرفته است. 


وی افزود: حدود نیمی از انتصابات شهرداری بر خلاف تعهد شهردار از نیروهای بیرون از مجموعه شهرداری بوده و حتی شهردار محترم بر خلاف چارت جدید وزارت کشور در ادغام سازمان ها و معاونت ها عمل کرده است، مهمترین تصمیمات شهرداری در برخی ویلاها و استخرها و بیمارستان ها گرفته می شود نه در خود شهرداری و شورای شهرف و من به مردم تبریز هشدار می دهم که تیر بران زر و زور و تزویر همچنان حاکم است. 
  
وی ادامه داد: یک بار غفلت باعث شد آبروی تبریز به حراج گذاشته شود،    از مردم تبریز می خواهم هشیاری شان را حفظ کنند تا آن آبروریزی تکرار نشود، همین امروز که ما اینجاییم بیش از  ۵۰   مدیر مهم شهرداری تحت دادرسی قضایی دارند، شهرداری تبریز بیش از  ۱۱۰۰   میلیارد بدهکار است و سالانه  ۳۰   درصد سود برای این طلب پرداخت می کند،  ۱۲۶۰۹   نفر در شهرداری کارمند وجود دارد در حالیکه  ۳۸۰۰   نفر چارت در سیستم شهرداری پیش بینی شده  و در آمدهای شهرداری با این ریخت و پاش ها به حداقل رسیده است. 


قلیزاده با بیان اینکه با همین فضاست که تبریز  ۲۰۱۸   در حد حرف و شعار باقی مانده است،  ۷۵   نیروی نور چشمی از شهریور ماه وارد شهرداری شده اند، گفت: اگر غفلت کنیم تبریز آبستن حوادث است و من از این بابت هشدار می دهم و به همکاران سابقم در شهرداری می گویم که نگذارید آبروی این مجموعه خدشه دار شود و  از همکارانم در شورای شهر می خواهم که از ابزارهای قانونی برای مقابله با این شرایط استفاده کنند و متاسفم که به عنوان اعضای شورای شهر در حد زینت المجالس باقی مانده ایم .
 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: