• شنبه ۲۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-6487-5
  • خبرنگار : 1172
  • منبع خبر : ----

صدور پروانه مجموعه‌داری «دستگاه‌های چاپ و صحافی معاصر» در تبریز

  
رئیس امور موزه‌های آذربایجان شرقی از صدور پروانه مجموعه‌داری "دستگاه‌های چاپ و صحافی معاصر" خبر داد.
 
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، مهدی بزاز دستفروش در این خصوص اظهار کرد: حوزه چاپ و صحافی یکی از ارزشمندترین میراث‌هایی است که نخستین گام‌های آن در آذربایجان نهاده شده و در سیر ظهور و ماندگاری آثار نگارشی فرهیختگان، ادیبان و شاعران آذربایجان، نقشی پایدار و موثر داشته است .
 
وی با اشاره بر اینکه تبریز یکی از پیشگامان صنعت چاپ و صحافی در کشور است، بیان کرد: با توجه به پیشینه تبریز و آذربایجان در این صنعت، نگهداری و حفظ آثاری مرتبط با این حوزه به صورت مجموعه‌ای تخصصی، از سوی برخی علاقه‌مندان و مجموعه‌داران مختلف تاریخی، گردآوری صورت گرفته است، از این رو جهت ارج نهی و صدور مجوز فعالیت رسمی، مجموعه داران این حوزه، پروانه مجموعه داری برای "مجموعه دستگاه‌های چاپ و صحافی معاصر" صادر شد .
 
وی افزود: "مجموعه دستگاه های چاپ و صحافی معاصر" مجموعه‌ای است که توسط "آقای رشید کفیلی" گردآوری شده که تاریخ زنده از صنعت چاپ و صحافی این مرز و بوم را در خود جای داده است .
 
رئیس امور موزه‌های استان خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته برای دو مجموعه خصوصی "صدا" و خودروهای کلاسیک تبریز نیز از سوی اداره کل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی کشور پروانه مجموعه داری صادر شده است .
 
بزاز دستفروش در پایان تاکید کرد: بر اساس ماده 20 آیین نامه مدیریت، ساماندهی، نظارت و حمایت از مالکان و دارندگان اموال فرهنگی-تاریخی منقول مجاز، کلیه اشخاص حقیقی یا حقوقی که نسبت به گردآوری و نگهداری اموال فرهنگی تاریخی و هنری‌ ایرانی یا خارجی اقدام می‌کنند، باید از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری پروانه مخصوص دریافت ‌کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: