• یکشنبه ۱۷ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-2884-5
  • خبرنگار : 1172
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی:

مشارکت مردمی از ویژگی‎های اقتصاد توسعه‌یافته و مقاومتی است

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه مشارکت مردمی از دیگر ویژگی‌های مشترک اقتصاد توسعه یافته و اقتصاد مقاومتی است، گفت: هیچوقت با منابع دولتی توسعه اتفاق نیفتاده و نمی‌افتد، با منابع دولتی حداکثر به سطحی از برخورداری می‌توان رسید.
 
 
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، داود بهبودی در جلسه مشترک کمیته برنامه‌ریزی و ستاد اقتصاد مقاومتی شهرستان اسکو اظهار کرد: نخستین ویژگی اقتصاد مقاومتی درون‌زا بودن آن است بدین معنی که باید از ظرفیت‌های درونی برای مقاوم نمودن اقتصاد بهره برد .
 
 
وی با بیان اینکه دیگر خصوصیت یک اقتصاد مقاوم، برون‌گرایی است، افزود: همین که محصولات تولیدی داخل شهرستان در خارج از شهرستان امکان عرضه پیدا می‌کند نشان از استفاده از ظرفیت‌های بیرونی برای تقویت اقتصاد شهرستان است .
 
 
بهبودی تشریح کرد: تمامی جوامع، مقوله توسعه را دقیقا با ویژگی‌های اقتصاد مقاومتی جستجو کرده و یافته‌اند و اشتغال، رفاه، رضایت عمومی، درآمد و رونق اقتصادی همگی از آثار مشترک اقتصادهای توسعه یافته و اقتصاد مقاوم شده است .
 
 
وی با بیان اینکه یکی از آفت‌های کنونی کشورم پاسخگو نبودن دولت به مردم به دلیل عدم وابستگی به منابع مردمی و تامین بودجه کشور با تکیه بر درآمدهای نفتی است، افزود: اگر رابطه بین دولت‌ها و ملت اصلاح شود مطمئنا دولت‌ها پاسخگوتر و کارآمدتر می‌شوند .
 
 
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان خاطرنشان کرد: باید پیوند بین دولت و مردم را تقویت و مشارکت مردمی را در اداره کشور پررنگ‌تر کرد .
 
 
وی ادامه داد: باید اعتماد مردم را ترمیم و تقویت کنیم؛ چرا که برای رسیدن به توسعه به مشارکت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مردم نیازمندیم و همه نخبگان و ذینفوذان جامعه باید مردم را نسبت به این مهم آگاه و مطلع سازند .
 
 
وی با اشاره به وجود پارادوکس در رابطه با بودجه و اعتبارات در سطح ملی و استانی، بیان کرد: در چنین شرایطی رئیس دستگاه‌هایی که پای موافقتنامه‌ها را امضا می‌کنند آنطور که باید پاسخگو نیستند؛ در سطح شهرستان  فرمانداران اولویت‌های شهرستان‌ها را بهتر و بیشتر از همه می‌دانند، اما برخی اوقات مشاهده می‌شود که بین رئیس دستگاه متعهد و فرماندار مطلع از اولویت‌های شهرستان تعارض پیش می‌آید .
 
 
بهبودی یادآور شد: در حال حاضر که منابع مالی دولت محدودیت بیشتری پیدا کرده این تعارض خود را بیش از پیش خود نشان می‌دهد .
 
 
وی خاطرنشان کرد: با عنایت به اینکه اعتبارات به شکل اوراق اسناد خزانه اسلامی اختصاص می‌یابد، لازم است دستگاه‌های اجرایی رویکرد خود در پیشبرد پروژه‌های خود را تغییر دهند و به نوعی عمل کنند که پیمانکاران نقش خود را در پروژه‌های دولتی از نقش مجری به نقش سرمایه گذار تغییر دهند .
 
 
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان متذکر شد: ناچار به تغییر رویکرد خود در زمینه دستیابی به توسعه هستیم و همچون کشورهای توسعه یافته به بخش خصوصی و غیردولتی باید نقش بیشتری در پیشبرد برنامه‌های اقتصادی کشور تعریف کنیم .
 
 
بر اساس این گزارش، در ابتدای این جلسه مدیران صنعت، معدن و تجارت، میراث فرهنگی و جهاد کشاورزی و فرماندار شهرستان به ارائه گزارش در رابطه با عملکرد اقتصاد مقاومتی شهرستان اسکو پرداختند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: