• پنجشنبه ۱۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-4587-5
  • خبرنگار : 1173
  • منبع خبر : ----

مونسان: گردشگری، راهی زودبازده و ارزان برای اشتغال‌زایی است

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: گردشگری، راهی زودبازده و ارزان برای اشتغال‌زایی است.

به گزارش، ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، علی‌اصغر مونسان در آیین استقبال از رویداد «تبریز ۲۰۱۸‌» با بیان این که صنعت گردشگری امروز به اقتصاد سوم جهان تبدیل شده است، اظهار کرد: طبق پیش‌بینی‌ها صنعت گردشگری تنها صنعتی است که از رشد فناوری تاثیر نمی‌پذیرد؛ به طوری که بسیاری از حوزه‌ها همچون سیستم بانکداری و اقتصادی به واسطه‌ی هوشمندسازی افت خواهند کرد، ولی می‌توان پایداری در رشد اقتصادی را از طریق صنعت گردشگری تخقق بخشید.

وی ادامه داد: طبق آمارهای جهانی، امروزه یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر گردشگر در جهان وجود دارند که سود اقتصادی آن معادل  ۱۵۰۰ دلار به ازای هر گردشگر است.

وی تاکید کرد: بیش از ۵۰ درصد از مشکلات اشتغال، در کشورهای توسعه یافته از طریق صنعت گردشگری قابل حل است؛ چرا که گردشگری، راهی برای ایجاد اشتغال ارزان با حداقل سرمایه گذاری به شمار می‌آید. در سال ۲۰۱۶ میلادی، بیش از ۱۰۸ میلیون شغل مستقیم و سه برابر آن شغل غیرمستقیم از طریق صنعت گردشگری ایجاد شده است. به ازای هر ۱۱ شغل در دنیا، یک شغل مربوط به گردشگری است. 

مونسان در ادامه با اشاره به برنامه‌ی توسعه‌ی کشور، گفت: طبق این برنامه، تا سال ۱۴۰۴ باید حدود ۲۰ میلیون گردشگر در کشور داشته باشیم که هم اکنون حدود پنج میلیون گردشگر ورودی به کشور داریم. کشور ایران از جاذبه‌های متعدد طبیعی و میراث فرهنگی و تاریخی زیادی برخوردار است. با توجه به این که کشورهای همجوار ما با جاذبه‌های محدود توانسته‌اند توسعه بیابند، ما نیز می‌توانیم با بهره‌مندی از این موهبات در صنعت گردشگری پیشرفت کنیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی در خصوص علت اصلی انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸، بیان کرد: تبریز  بر پایه‌ی داشته‌های فاخر فرهنگی، آثار متعدد فرهنگی و اجتماعی به این عنوان انتخاب شد. استان آذربایجان شرقی همواره جزو پنج استان برتر کشور بوده است و طبق آخرین آمار، حدود ۳۰۰ هزار نفر در سال جاری از این استان بازدید کرده‌اند که در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته، رشد شش درصدی داشته است و همچنین ۱۸۰۰ اثر از تبریز ثبت ملی شده است؛ از همین رو تبریز پس از شهرهای قدس، قونیه و مدینه به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی انتخاب شد که امیدواریم این رویداد مهم را به فرصتی جهانی تبدیل کنیم.

وی خاطرنشان کرد: تبریز بزرگ‌ترین و مهم ترین شهر ایران، پایتخت امن و شهر اولین تجربه‌های شیرین توسعه یافتگی در کشور است. امیدواریم آذربایجان سرافراز همواره مسیر رشد را ادامه داده و استان نمونه‌ی کشور باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: