• پنجشنبه ۱۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-4287-5
  • خبرنگار : 1154
  • منبع خبر : ----

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

توسعه فرهنگی ایران را در آذربایجان می‌توان به نمایش گذاشت


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این‌که آذربایجان با میراث کهن تاریخی و مفاخری خود  قطب ایران نما است، گفت:  توسعه و نمایش فرهنگی ایران را در آذربایجان می توان به نمایش گذاشت.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، سید عباس صالحی در جلسه شورای اداری استان، اظهار کرد: آذربایجان را با مولفه های مختلف می توان تعریف کرد و ساعت ها، روز ها، و سال ها می توان در وصف این منطقه سخن گفت؛ چراکه این استان علاوه بر این‌که در حفاظت تاریخی از ایران نقش موثری داشته، از سویی نیز حافظ مرز های عقیدتی ایران بوده است.

وی با بیان این‌که ایران امن بوده، چون آذربایجان را سپر خود داشته است، عنوان کرد: این منطقه و نقطه ایران زمین از آنجایی که منزلگاه ارتباطی ایران بوده، دریچه ورود تازه هایی به ایران به شمار می رفت و از این طریق ذائقه ایرانی با طعم ها و با روش های تازه آشنا می شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به این‌که اولین های فرهنگی از تبریز آغاز شده و تمام ایران را فرا گرفته است، بیان کرد:  آذربایجان در هر نقطه تاریخی، سر ایران است، چرا که در نقطه های حساسی که ایران نیاز به رادمردان داشته آذربایجان بود که به کمک ایران زمین شتافت. 

وی با بیان این‌که ایران مدیون آذربایجان است و این ادعای گزافی نیست، اظهار کرد: آذربایجان در توسعه ایران نقش بسزایی دارد؛ امروز ویژگی های شخصیتی این منطقه موجب شده است که در سرتا سر ایران کارآفرینان و سازندگان آذربایجان حضور داشته باشند، در واقع آذربایجان مثل خونی در رگ همه ایران جریان پیدا کرده است.

صالحی خاطرنشان کرد:  موقعیت مرزی و موفقیت های این استان در حوزه های مختلف اقتصادی، اجتماعی، دینی و فرهنگی کمک می کند تا بخشی از دریچه گشوده ما به جهان باشد، توسعه در یک تبادل فرهنگی انجام می گیرد و آذربایجان نقش اساسی در این تبادل دارد.

وی اضافه کرد: رویداد تبریز 2018 فرصت مغتنمی است که وجه پرعمق آذربایجان نشان داده شود و از این طریق ایران خود را به جهانیان بشناساند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی متذکر شد: یکی از مزیت های اساسی تبریز هویت تاریخی و معاصر فرهگی، ادبی، هنری و مفاخری این منطقه است و بحث گردشگری به عنون یک فرصت توسعه اجتماعی و اقتصادی می تواند جدی تر مورد توجه قرار گیرد؛ با این نگاه اگر موافق باشیم در مبادلات و تعاملاتی که در حوزه فرهنگی ملی با فرهنگ استانی حرکت می کند نقطه های تعامل روشن تری پدید می آید.

وی  ادامه داد: با این نگاه می توانیم مسئله فرهنگ و هنر استان را به عنوان مسئله ای اصلی در توسعه استانی ببینیم نه یک مسئله در حاشیه. 

وی افزود: هر چند اقدامات صنعتی و خدماتی این استان حائز اهمیت است؛ اما فرهنگ استان می تواند به ارتقای بخش اقتصاد،صنعت و خدمات کمک کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر لزوم تقویت استارت آپ های مردم نهاد در حوزه فرهنگ و هنر، خاطرنشان کرد: امروزه جریان های استارت آپ ها و مردمی حوزه فرهنگ و هنر به عنوان یک مقوله جدی در تولید و اشتغال مطرح است؛ آذربایجان شرقی نیز در حوزه فرهنگ و هنر از استارت آپ های خلاق قابل توجه برخوردار است.

وی اظهار کرد: کسانی که ایده های خلاقانه در زمینه های فرهنگ و هنر دارند؛ باید مورد حمایت قرار گیرد تا خلاقیت آن ها بتواند در خدمت توسعه استانی و توسعه ملی باشد.


وی افزود: هراستانی با توجه به مزیت ها و فرصت هایی که دارد باید به قطب فرهنگی و هنری تبدیل شود؛تا بتوانیم از موازی کاری و بی توجهی به زیرساخت های فرهنگی و هنری فاصله بگیریم.وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به لزوم فعال سازی و حمایت از موقوفات فرهنگی و هنری، متذکر شد: وقف همواره پشتوانه تاریخی جامعه ایرانی در حوزه خیرات است؛ پویش های وقف در حوزه های فرهنگی و هنری هر استان حائز اهمیت است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: