• پنجشنبه ۱۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-2684-5
  • خبرنگار : 1145
  • منبع خبر : ----

کاهش ۲۱ درصدی نزولات جوی درسال زراعی جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از کاهش ۲۱ درصدی نزولات جوی درسال زراعی جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی،  کریم مهری در جلسه شورای اسلامی استان آذربایجان شرقی در تبریز با تأکید بر اینکه اعتبار ۶۰۰ میلیارد تومانی برای توسعه روستایی و عشایری اختصاص یافته، گفت: این اعتبار در راستای توسعه و تثبیت فرصت های شغلی در روستاها در نظر گرفته شده است و ۴۵درصد آن مستقیم به بخش کشاورزی و فعالیت های مرتبط با آن و تأثیر گذار بر تولید اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه پس از تصمیمات مربوطه سه و شش دهم درصد منابع متعلق به استان ماست، ادامه داد: در این راستا چندین بانک عامل نیز برای مناطق کم برخوردار همراه شده اند و این درصد در شهرهای مرزی به  چهار درصد نیز افزایش خواهد یافت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه در هر پنج سال ، یک بار کاهش جمعیت روستایی اتفاق افتاده است، ادامه داد: در سال های اخیر، با کاهش جمعیت روستایی مواجه شده ایم و این نشان دهنده این است که ما نیازمند برنامه ریزی های دقیق و تدوین برنامه های اصولی و تجدید نظر در برنامه های این حوزه هستیم و جا دارد متوجه باشیم که کم شدن جمعیت روستایی، به معنای کم شدن کارکردهای کشاورزی، کشت و کار نیست و هنوز در مناطقی همچون مهربان، شربیانلو و خدا آفرین که دارای شهرداری هستند اقتصاد شهروندان بر مدار کشاورزی استوار است.

وی با تکیه بر طرح نظام نوین ترویج و بیان اینکه مجریان این طرح، همان همیاران کشاورزی هستند، گفت: همیاران کشاورزی در مناطق روستایی استان فعالیت خواهند کرد تا برنامه ریزی های مان را از حالت جزء به کل سوق دهیم.

مهری با تأکید بر اینکه توسعه ما اگر در مسیر توسعه پایدار نباشد، ما در مسیر خود لنگ خواهیم ماند، متذکر شد: متأسفانه براساس آمارهای رسمی هواشناسی، نسبت به سال زراعی مشابه سال گذشته، در سال جاری۲۱ درصد بارندگی های مان کاهش داشته است و در این راستا باید راهکارهای لازم عملی شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به بحران جدی آب و کمبود آب گفت: متأسفانه همه در حرف، می گوییم که با کمبود آب مواجهیم، اما در عمل هنوز باور نداریم که موضوع کمبود آب و آلودگی هوا معضل جدی است و متأسفانه هم چنان ضرر را با ضرر جبران می کنیم و به جای تعطیلی آلایندگی، مدارس را تعطیل می کنیم.

وی با بیان اینکه متأسفانه ما با طبیعت خود خشن برخورد کرده ایم و نتیجه آن، اینگونه شده است، بیان کرد: در دنیای کنونی، توسعه پایدار، یعنی حفظ محیط زیست و منابع تولید آب و خاک است و بر این اساس ما بر روی کاربری های کشاورزی و تغییر کاربری  های غیرمجاز  حساسیت نشان می دهیم.

مهری با بیان اینکه از فرمانداران و شوراهای اسلامی استان انتظار داریم مرغداری‌های خسارت دیده از آنفولانزای مرغی را در فرمانداری‌ها از ماده تبصره های 10 و 12 کمک کنند، افزود: از اعتبارات مصوب صندوق توسعه ملی مورد تاکید مقام معظم رهبری از محل اعتبارات آبهای مرزی 20 هزار هکتار در شهرستانهای خداآفرین ، جلفا و یکانات مرند در حال اجرا با طرح سامانه های نوین آبیاری است که نوید خوبی برای تولید و اشتغال در مناطق مرزی استانمان را به دنبال دارد.

وی افزود: شوراهای اسلامی ظرفیت بزرگی است که می توانند در پیشبرد اهداف توسعه پایدار در جامعه بسیار موثر باشند .

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در پایان این نشست به سوالات اعضای شورای اسلامی استان مربوط به بخش کشاورزی پاسخ داد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: