• چهارشنبه ۱۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-2384-5
  • خبرنگار : 1154
  • منبع خبر : ----

/گزارش/

نگاهی به وضعیت صنعت نساجی آذربایجان شرقی

صنعت نساجی یکی از هفت صنعت استراتژیک کشور است که 12 درصد اشتغال کشور را به خود اختصاص داده است.
 صنعت نساجی از نظر اشتغال زایی در رده های برترین صنایع قرار داشته و کمتر صنعتی نظیر صنعت نساجی ایجاد اشتغال می کند.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، صنعت نساجی از طریق ارز آوری و ایجاد ارزش افزوده، صنعتی سودآور و استراتژیک در آذربایجان شرقی به شمار می رود واثرات مثبتی را در اقتصاد کشور داشته و می تواند راهکار مناسبی برای رفع معضل بیکاری باشد، ولی امروزه رکود، مالیات، بالابودن نرخ سود تسهیلات، جرائم بانکی و از سویی  ورود برند های متخلف که هیچ گونه مجوزی برای فعالیت در بازار ندارند، فضای کسب و کار را از تولید کنندگان پوشاک گرفته است.


 طی هشت ماهه سال 96 ارزش صادرات لباس و متفرعات لباس غیر کشباف از استان،  80 هزار و14 دلار بوده و عملکرد وزنی صادرات محصول مذکور  85 هزار و 307 تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال 95 معادل هشت درصد از نظر ارزشی و از نظر وزنی 60درصد افزایش یافته است. 

در این مدت ارزش واردات لباس و متفرعات لباس 401 هزار و 525 دلار بوده و عملکرد وزنی واردات این کالا،  72 هزار و 771 تن بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل  از لحاظ وزنی 30 درصد کاهش و از حیث ارزش دلاری 50 درصد کاهش یافته است.

باتوجه به میزان صادرات الیاف سنتیک انجام شده طی هشت ماهه نخست سال 1396 در استان نیز، ملاحظه می شود که عملکرد ارزش صادرات الیاف سنتیک   102 هزار و 30دلار و عملکرد وزنی صادرات محصول مذکور   49 هزار و 729 تن بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، از لحاظ ارزشی 50 درصد کاهش  و از نظر وزنی  30 درصد کاهش داشته است.

میزان واردات الیاف سنتیک انجام شده طی هشت ماهه سال جاری نشان می دهد که عملکرد ارزش واردات کالای مذکور،  بالغ بر 5.5 میلیون دلار و عملکرد وزنی واردات این کالا حدود 23.3 میلیون تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال 95، از نظر ارزشی  حدود 20 درصد و از نظر وزنی 9 درصد افزایش یافته است.

د رمورد پارچه های نساجی نیز، عملکرد ارزش صادرات کالای مذکور در هشت ماهه سال جاری، بالغ بر 187 هزار و 469 دلار و عملکرد وزنی صادرات این کالا حدود 141 هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال 1395، از نظر ارزشی 40 درصد افزایش و از حیث وزنی هفت درصد کاهش یافته است.

میزان واردات پارچه های نساجی انجام شده طی هشت ماهه سال 96، نشان می دهد که عملکرد ارزش واردات کالای مذکور، بالغ بر 223 هزار و 109 دلار و عملکرد وزنی واردات حدود 21 هزار تن بوده است؛ که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، از نظر ارزش وزنی حدود هشت درصد کاهش و از حیث ارزش دلاری حدود 50 درصد کاهش یافته است.

همچنین، طی هشت ماهه سال 96،   عملکرد وزنی  صادرات اشیای نساجی حدود 1.7 میلیون تن و عملکرد ارزش صادرات حدود 5.4 میلیون دلار بوده است که نسبت به سال گذشته، از لحاظ ارزش وزنی حدود 50 درصد و از حیث ارزش دلاری هشت درصد افزایش یافته است.

میزان واردات اشیا نساجی در این مدت نشان می دهد که عملکرد وزنی این کالا، حدود 126 هزار تن و عملکرد ارزش واردات آن حدود 520 هزار دلار است که نسبت به مدت مشابه سال قبل، از نظر ارزش وزنی 9 درصد کاهش و از نظر ارزش دلاری 11 درصد کاهش یافته است.

تقاضا برای تولید داخلی نبوده و مشتری به دنبال جنس خارجی است

رئیس هیئت مدیره انجمن تخصصی نساجی آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی در خصوص وضعیت صنعت نساجی استان اظهار می کند: در حال حاضر در آذربایجان شرقی 365 واحد نساجی و پوشاک وجود دارد، که از این مقدار حدود یک درصد واحد ها غیرفعال و 30 درصد فعال و مابقی با حداقل سود فعالیت می‌کنند.

سید جواد پروینی با اشاره به وضعیت تولید داخلی صنعت نساجی استان اضافه می‍‌کند: ظرفیت صنعت نساجی ایران حدود 22 میلیارد دلار بوده که سهم استان از این مقدار، حدود شش درصد است؛ اگر جلوی قاچاق گرفته شود و مالیات کاهش یابد این سهم مناسب است؛ اما فضای کسب و کار در کشور طوری است که یک تولید کننده به جای این‌که وقت خود را صرف صادرات، خرید مواد اولیه و کیفیت محصول کند درگیر مصائب بروکراسی می‌کند.

وی با بیان این‌که اکثر قوانین غیر تشویقی برای تولید و صادرات است، بیان می کند: فضای کسب و کار در ایران بیشتر به سمت واردات و توزیع است نه صادرات و تولید.

وی، میزان صادرات صنعت نساجی استان را حدود 300 میلیون دلار بیان کرده و می‌گوید: باتوجه به این‌که استان در بخش‌های صنایع دستی، ابریشم و توریست جنبه صادراتی دارد؛ و این صنایع بخشی از صنعت نساجی به شمار می رود؛ بنابراین وضعیت صادرات استان در این صنعت مطلوب است.

رئیس هیئت مدیره انجمن تخصصی نساجی آذربایجان شرقی ادامه می دهد: متاسفانه حدود چهار سال است که برای این صنعت، تسهیلات نوسازی و بازسازی اختصاص نمی یابد؛ در حالی که نیاز است با تکنولوژی های مدرن، ماشین آلات این صنعت بازسازی شود.

وی با بیان این‌که بخش پیشرو و فعال صنعت نساجی استان بخش حوله است، خاطرنشان می کند: متاسفانه تولید حوله برق لامع که یک برندی برای تولید حوله است به علت مشکلات اقتصادی تعطیل شده است. 

وی ادامه با اشاره به اینکه مواد اولیه صنعت نساجی پنبه است، ادامه می‌دهد: میزان تولید پنبه در ایرن حدود 70 درصد کاهش یافته است؛ بنابراین کمبود مواد اولیه به یکی از معضلات این صنعت تبدیل شده  و ادامه این روند گسترش تعطیلی واحد های فعال را به همراه خواهد داشت.

پروینی با اشاره به اینکه هشت درصد تولید ناخالص داخلی مربوط به صنعت نساجی است، می گوید: صنعت نساجی بسیار گسترده است اما در استان در زمینه فرش رویکرد بهتری داشته ایم.


معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی  نیز در گفت‌وگو با ایسنا  در خصوص آمار تولیدات پوشاک و نساجی  استان اظهار می کند:  در حال حاضر در آذربایجان شرقی ۳۵۶ واحد نساجی و پوشاک با سرمایه ۳۳۵۴ میلیارد ریال و اشتغال هفت هزار و ۲۳۰ نفر دارای بهره وری صنعتی از این سازمان است که رتبه واحدهای صنعتی دارای پروانه از اتحادیه ها در این امار وارد نشده است.

اصغر حسینی عنوان می‌کند: یکی از دلایلی که در سال‌های اخیر در این استان در بخش نساجی اتفاق افتاده است، واحدهای دارای پروانه بهره برداری، پروانه را باطل و از پروانه های صنفی استفاده کردند، چرا که سازمان تامین اجتماعی لیست خود را از پروانه های صنعتی قطع کرده است؛ در حالی‎که این لیست برای دارندگان پروانه های صنفی همچنان پابرجاست.

وی خاطرنشان می‌کند: بخش‌های پیشرو و فعال صنعت نساجی استان بخش حوله است که با داشتن ماشین آلات پیشرفته با تکنولوژی روز تولیدات هم تراز با سطح جهانی و قابل رقابت در بازارهای جهانی تولید می کند که جا دارد مسئولان دولت در استان حمایت کافی جهت حضور در نمایشگاه های منطقه ای و جهانی را برای افزایش صادرات و شناسایی این محصول برای بازارهای منطقه ای به عمل آورد.

وی واحدهای تولیدی گونی پلی پروپیلن را از دیگر بخش های پیشرو در صنعت نساجی استان عنوان می‌کند و می‌گوید:  در حال حاضر این صنعت، در حوزه بسته بندی صنایع پتروشیمی بسیار مورد نیاز بوده و خوشبختانه این استان با داشتن ۱۰ واحد بزرگ تولید کننده پلی پروپلین با ماشین آلات روز از عمده استان های تولید کننده این محصول است که قسمت اعظمی از تولیدات استان به کشورهای همجوار صادر می شود.

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی می‌افزاید: یک هزار و ۸۲۶ مجوز با سرمایه ۳۹ میلیارد تومان با اشتغال زایی ۱۹ هزار و ۹۸۹ نفر برای واحدهای پوشاک و نساجی استان صادر شده است.


بر اساس این گزارش؛ روند بازسازی و نوسازی صنعت نساجی مطلوب نیست؛ بنابراین این امر منجر به تداوم بحران و فعالیت واحد ها با کمترین ظرفیت خود می شود؛  و ضروری است در این زمینه حمایت های لازم از سوی دولت انجام شود چراکه این صنعت توان بالایی در جذب نیروی کار دارد.

گزارش از: آیتک اسماعیل زاده، خبرنگار ایسنا در آذربایجان شرقی 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: