• جمعه ۸ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۰
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9610-1085-5
  • خبرنگار : 1172
  • منبع خبر : ----

/گزارش/

پیشتازی مردم تبریز در اعتراض به فتنه‌ی ۸۸

هشت سال پیش بود که جریانی به نام "فتنه‌ای ۸۸" بر صفحه‌ی تاریخ ایران اسلامی نقش بست و شهر اولین‌ها دوباره اولینی دیگر شد و در محکوم کردن آشوبی که به دست معاندان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران طراحی شده بود، راهپیمایی ۸ دی را رقم زد و روز بعد از این حرکت بجا و با بصیرت، یوم‌الله ۹ دی در ایران رقم خورد.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، تبریز مهد تمدن و مهد جنبش‌های موثر در طول تاریخ کشورمان بوده  و عظمت مردم با بصیرت و غیرتمند تبریز را باید در تاریخ جست‌و‌جو کرد.

این دیار کهن که همواره در حرکت‌های انقلابی و عدالت خواهانه پیشتاز بوده و  پرچم اسلام و ولایتمداری را به احتزاز درآورده است، در محکوم کردن فتنه‌ی ۸۸ نیز اولین‌ قدم را برداشت و سپس مردم ولایتمدار ایران اسلامی در سراسر کشور پاسخ دندان‌شکنی به تخریب و اغتشاش آشوب‌گران دادند.

تبریز، تاریخی سرشار از دلاوری و فداکاری دارد، این دیار غیرتمند همواره پیشگام عرصه مجاهدت و ولایتمداری بوده و همواره در دفاع از ارزش‌های اصیل اسلامی و انقلابی نقش بسزایی را ایفا کرده است و با اندک مطالعه‌ای در تاریخ ایران از نهضت مشروطیت گرفته تا پیروزی انقلاب اسلامی و سپس جنگ تحمیلی، می‌توان به نقش موثر و مهم تبریز در تاریخ این سرزمین پی برد.

نقش تبریز در نهضت مشروطیت

مردم تبریز در به وقوع پیوستن انقلاب مشروطه نقش اصلی را ایفا کردند، مردم محلات تبريز در صیانت از سنگر مشروطيت نشان دادند كه برای دفاع از آرمان‌های خود تمامی سختی‌ها و مشقت‌ها را تحمل کرده و حتی جان و مال خود را در این راه نثار می‌کنند و به تبع همین غیرتمندی‌ها، نهضت مشروطه را با "مردم تبریز" می‌شناسند و عظمت و بزرگی مردان غیور و شیرزنان این خطه را باید آنجا فهمید که ستار خان در جریان مشروطه‌خواهی گفت: «خاک می‌خوریم، اما خاک نمی‌دهیم!»

نقش تبریز در پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و جنگ تحمیلی

مردم غیرتمند تبریز در پیروزی انقلاب اسلامی ایران نیز نقش بسزایی داشته و قیام مردم تبریز در ۲۹ بهمن سال ۱۳۵۶ در حقیقت مقدمه‌ی پیروزی انقلاب در ۲۲ بهمن سال ۵۷ شد.

مردم تبریز در این روز برای گرامیداشت چهلم شهدای ۱۹ دی قم جمع شده بودند اما ماجرا به گونه‌ای دیگر رقم خورده و در نتیجه‌ی اهانت و ممانعت ماموران ستم‌شاهی، این تجمع به قیام خونین دیگری تبدیل شده و شهر از خون مردم غیرتمند تبریز که به دفاع از اسلام و آرمان‌های خود برخاسته بودند، رنگین شد، بنیانگذار کبیر انقلاب(ره) نیز بعد از این قیام خونین در نامه‌ای خطاب به مردم تبریز ضمن ابراز همدردی، نوید پیروزی نهایی را به مردم آذربایجان دادند.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز جنگ تحمیلی نیز مردم تبریز و در کل مردم آذربایجان بار دیگر در مسیر دفاع از ارزش‌های اسلامی و انقلابی پیشتاز شده و رهسپار جبهه‌های جنگ شدند؛ طبق اعلام مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان قریب به ۱۰ هزار شهید، ۱۹هزار آزاده، ۲۲ هزار و ۸۰ جانباز، ۶۵ هزار رزمنده، ۵۰۸ شهید جاویدالاثر، ۱۹۲ شهید گمنام، ۲۵ شهید مدافع حرم، ۲۸۹ شهیده در استان داریم.

آری مردم تبریز همواره در صحنه حضور داشته و جریان ساز بوده‌اند و با غیرت و بصیرت خود در ناکام کردن دشمنان نقش موثری را ایفا کرده‌اند‌ که راهپیمایی باشکوه مردم تبریز در هشتم دی سال ۸۸ گواهی بر این ادعا است و مردم تبریز در این راستا نیز جریان‌سازی کرده و در نهایت یوم الله ۹ دی ۸۸ که با راهپیمایی میلیونی مردم در سراسر کشور همراه بود، در تاریخ پر افتخار این سرزمین ثبت شد.

مردم تبریز در اعتراض به فتنه‎ی 88 پیشگام شدند

عضو مجلس خبرگان رهبری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به راهپیمایی مردم تبریز در هشتم دی سال ۸۸، تاکید کرد: مردم تبریز در هشتم دی در اعتراض به فتنه‎ی 88 پیشگام شدند. 

آیت‌الله محمدتقی پورمحمدی اظهار کرد: مردم غیور و دلاور آذربایجان و به ویژه تبریز در طول تاریخ و در مواقع بحرانی همواره در تمامی صحنه‌ها حضور داشته‌ و پیشقدم بوده‌اند. 

وی با اشاره به حضور پرشور مردم تبریز در اعتراض به فتنه‌های سال 88 افزود: فتنه‎ی سال 88 طبق جریانات غربی هدایت می‎شد و برخی در این میان فریب خورده و هزینه‌های زیادی را به نظام تحمیل کردند؛ از این رو مردم تبریز در اعتراض به فتنه‎گران، یک روز زودتر از موعد، تظاهرات کرده و مخالفت خود را با فتنه‌گران نشان دادند. 

امام جمعه مراغه بیان کرد: پس از پیشگامی مردم تبریز، مردم سایر استان‎ها نیز دست به اعتراض زده و نقشه‎های دشمنان را نقش برآب کردند. 

مردم آذربایجان در تمامی صحنه‌های انقلاب پیشتاز هستند

امام‌جمعه اهر نیز در جلسه ستاد ۹ دی شهرستان با تاکید بر اینکه مردم آذربایجان در تمامی صحنه‌های انقلاب پیشتاز هستند، به نقش مردم آذربایجان در طول عمر پربرکت انقلاب اسلامی اشاره کرد و افزود: مردم آذربایجان همیشه در تمامی صحنه‌ها پیش قدم بوده و در هشتم دی ماه سال 88 و با حضور حماسی خود، زمینه را برای حماسه 9 دی و حضور پرشور ملت ایران فراهم کردند. 

آغاز حماسه ۹ دی از تبریز بود

مدیرکل تبلغیات اسلامی استان نیز آغاز حماسه 9 دی را از تبریز دانست و اعلام کرد: زمانی که در عاشورای سال 88 به امام حسین (ع) توهین شد، مردم بابصیرت تبریز آن را برنتابیده و از 8 دی شروع به حماسه‌سازی و حضور در صحنه کردند و این حماسه در 9دی‌ماه به نتیجه اصلی خود رسید. 

حجت‌الاسلام شهاب‌الدین حسینی ضمن تحسین بصیرت والای مردم ایران خاطرنشان کرد: امام خمینی (ره)، مردم ایران در عصر حاضر را برتر از ملت حجاز در عهد رسول‌الله و ملت کوفه و عراق در عهد امیرالمومنین (ع) دانسته بودند و ما نمونه عینی این موضوع را در حماسه نهم دی مشاهده کردیم. 

                                                              مردم تبریز در هشتم دی ماه مشت محکمی در دهان دشمنان زدند

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان نیز در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این‌که در هشتم دی ماه مردم فهیم، غیور و آگاه استان و تبریز شهید پرور با حمایت، پشتیبانی و هدایت امام جمعه‌ی وقت در صحنه حاضر شده و با شعارهای کوبنده تجمع اعتراضی عظیم خلق کردند، تصریح کرد: مردم غیور آذربایجان روز هشتم دی ماه در مقابل توطئه گران نظام، مشت محکمی بر دهن آمریکا و دشمنان داخلی و فتنه گران کوبیدند. 
  
حجت‌الاسلام حسین تقی‌زاده با تاکید بر این‌که طبق ارزیابی‌ها حضور گسترده‌ی مردم در هشتم و نهم دی ماه جزو حماسه‌های بی نظیر ایران بوده است، گفت: مردم باید با بصیرت بالا، متکی به خداوند متعال بوده و بدانند که عزت ما با دینمان است و تمامی عزت‌ها و کرامت‌ها از سوی خداست و  باید همواره گوش به فرمان مقام معظم رهبری از ارزش‌های دینی در مقابل دشمنان اسلام حفاظت کنند. 
  
گفتنی است، هنوز هم با گذشت هشت سال از فتنه‌ی ۸۸ و حماسه‌ی نهم دی ماه، مردم تبریز همه‌ ساله روزهای هشتم و نهم دی ماه را با برگزاری آیین‌ها، برنامه‌ها و راهپیمایی‌ها گرامی د‌اشته و بر مقاومت و ایستادگی و همچنین بصیرت‌ و بینش خود تاکید می‌کنند.

گزارش از مهری هاشم‌زاده خبرنگار ایسنا در آذربایجان‌شرقی

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: