• سه شنبه ۵ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-1987-5
  • خبرنگار : 1172
  • منبع خبر : ----

رئیس شورای خلیفه گری ارامنه آذربایجان خبر داد

برگزاری مراسم «جشن مولود» در تبریز/ وجود بیش از 1100 خانوار ارمنی در آذربایجان شرقی

رئیس شورای خلیفه گری ارامنه آذربایجان از برگزاری مراسم «جشن مولود» در تبریز خبر داد.
 
روبیک جانانی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، با اشاره به برگزاری مراسم "جشن مولود"، در خصوص برنامه‌های عمومی سال نوی میلادی، اظهار کرد: بعد از ظهر 11 دی ماه سال‌جاری مصادف با یکم ژانویه در کلیسای "سرکیس مقدس" واقع در محله بارون‌آواک مراسمی برگزار می‌شود.
 
وی با بیان این‌که کلیسای ما به عنوان کلیسای گریگوری‌ شاخه‌ای از کلیسای ارتدکس است که شب 15 دی ماه مصادف با "پنج ژانویه" را به عنوان میلاد حضرت مسیح(ع) در نظر گرفته و مراسم جشن مولود را در کلیسای «سرکیس مقدس» برگزار می‌کنیم، افزود: در ششم ژانویه مصادف با 16 دی ماه نیز در کلیسای مریم مقدس واقع در محله "دیکباشی" مراسم غسل تعمید گرفته می‌شود؛ مقامات دولتی نیز معمولا در روز شانزدهم دی ماه در مراسم حضور می‌یابند.
 
وی با اشاره به این‌که در سطح کشور برنامه‌های این چنینی در سال میلادی نو برگزار می‌شود، ادامه داد: مراسمی که در اول ژانویه تحت عنوان "مراسم سال نو و شکرگزاری" در کلیسا برگزار می‌شود همانند مراسم لحظه تحویل سال در عید نوروز است که مسلمانان قرآن باز کرده و به مساجد می‌روند ما نیز در این روز در کلیسا جمع شده و مراسمی تحت عنوان "تحویل سال" می‌گیریم که به‌منظور سلامتی و صلح است.

رئیس شورای خلیفه‌گری ارامنه آذربایجان با بیان اینکه ما به عنوان کلیسای گریگوری پنجم ژانویه را روز میلاد حضرت عیسی مسیح(ع) می‌دانیم، خاطرنشان کرد: مذاهب "کاتولیک و مقداری پروتستان" در دین مسیحیت، چهارم دی ماه را به عنوان "کریسمس" می‌دانند، اما ما به عنوان کلیسای بنیادگرا و اصول‌گرا، پنجم ژانویه را روز میلاد عیسی مسیح(ع) می‌دانیم؛ همانند دین اسلام که بین مذاهب شیعه و سنی هفته وحدت وجود دارد، بین مذاهب مختلف دین مسیحیت نیز از چهار تا پنج ژانویه به عنوان "ایام جشن مولود" است.
 
وی در بیان دیگر برنامه‌های سال نوی میلادی اضافه کرد: همه ساله یک‌شنبه آخر سال همانند روز "رغائب" درنظر گرفته می‌شود و مردم به آرامستان‌ها می‎روند؛ این آیین بعد از جشن مولود و غسل تعمید برگزار می‌شود.
 
وی با بیان اینکه بیشترین برنامه در طول سال کلیسای "سرکیس مقدس" برگزار می‌شود، گفت: در طول سال هر هفته روزهای "یکشنبه" در کلیسای سرکیس مقدس واقع در محله بارون‌آواک برگزار می‌شود.
 
جانانی با اشاره به جمعیت شهروندان ارمنی نیز اضافه کرد: در آذربایجان‌شرقی حدود هزار و 100 تا هزار و 200 خانوار وجود داشته و در استان آذربایجان‌غربی نیز حدود هزار و 700 الی هزار و 800 خانوار زندگی می‌کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: