• یکشنبه ۲۶ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-4386-5
  • خبرنگار : 1179
  • منبع خبر : ----

معاون استاندار آذربایجان شرقی:

دانشگاهیان باید تقاضاهای خاموش اجتماعی را شناسایی کنند


معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر این‌که دانشگاهیان باید تقاضاهای خاموش اجتماعی را در بدنه جامعه شناسایی و در این خصوص به خدمت گذاران جامعه تذکر دهند، گفت: چرا که در غیر این صورت، فلسفهی وجودی دانشگاه مخدوش شده و کارکرد آن مثمر ثمر نخواهد شد. 
  
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، رحیم شهرتی فر در مراسم گرامیداشت هفته ی پژوهش و تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه پیام نور استان، با بیان این‌که طبق تاکیدات آیات الهی، تمامی انسان‌ها همواره به علم آموزی و پژوهش دعوت شده‌اند، اظهار کرد: علی رغم توصیه‌های فراوان جهت تحقیق و پژوهش در آموزه‌های دینی، این موضوع در کشور ما در جایگاه واقعی خود قرار نگرفته است. 
  
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر این‌که طی قرن‌های متمادی، اکثر جوامع اسلامی از روش‌های علمی و پژوهشی به دور افتاده است، افزود: مقوله‌ی پژوهش در تحقیقات موضوعات مختلف حائز اهمیت است و ما باید نسبت به وضعیت گذشته، به موضوع پژوهشی توجه ویژه کنیم و انجام پژوهش در مسائل اجتماعی، مطالعات علمی، سیاسی، فرهنگی و ... را مجدداً مورد بازنگری دقیق قرار دهیم. 
  
وی افزود: در جوامع پیشرفته روش‌های علمی را اصلاح کرده و برخورد و روش علمی را در پژوهش‌های خود اجرایی کرده‌اند. 
  
شهرتی‌فر با بیان این‌که پژوهشگران ما در انجام پژوهش‌های مختلف پیشتاز هستند، افزود: متاسفانه پژوهشگران جامعه ما در بیان مسئله در جامعه دچار مشکل اساسی هستند و علل این‌که دانشگاه نمی‌تواند تقاضاهای روشن و خاموش جامعه را پاسخ دهد، در همین موضوع پژوهش نهفته است. 
  
وی با تاکید بر این‌که برخی از دانشگاه‌ها طرح مسئله‌ی خود را آزادانه در جامعه بازگو نمی‎کنند، افزود: دانشجویان باید مجهولی را به معلول تبدیل کنند و شرایطی ایجاد کنیم که بر اساس نیازسنجی، اقدامات پژوهشی انجام دهند تا بتوان نتایج مثبتی به دست آوریم. 
  
وی ادامه داد: در حال حاضر نتوانسته‌ایم فضای لازم را از لحاظ روانی در دانشگاه‌ها فراهم کنیم و باید به این موضوع توجه کنیم؛ چرا که روش‌های پژوهشی ما در زمینه‌های مختلف دچار مشکل شده است. 
  
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی با بیان این‌که دانشگاه یک نوع نهاد اجتماعی و فرهنگی از نوع دانش است و فلسفه‌ی آن نیز تولید رفاه اجتماعی از طریق علم، دانش و پژوهش است، اظهار کرد: دانشگاه می‌تواند جهت اداره جامعه از طریق دانش پژوهشی و علم آموزی ورود کند و معتقدم رسالت دانشگاه غیر از این نخواهد بود. 
  
وی در بخش دیگر سخنان با بیان این‌که در دولت تدبیر و امید شفاف‌سازی اداره ی جامعه به عنوان یک سیاست ابلاغ شده و در حال اجرا است، افزود: نمونه‌ی بارز این سیاست را می‌توان در بودجه ی 97 مشاهده کرد که تمامی اطلاعات بودجه‌ای کشور به صورت شفاف در لایجه درج شده و علی‌رغم نقد برخی از رسانه‌ها، این سیاست اقدامی قابل تحسین است و مجلس شورای اسلامی باید در این خصوص تصمیم گیری لازم را انجام دهد. 

بر اساس این گزارش؛ در پایان این همایش دکتر شهرتی فر از سوی رئیس دانشگاه پیام نور استان تجلیل شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: