• پنجشنبه ۱۶ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 969-5987-5
  • خبرنگار : 1145
  • منبع خبر : ----

کارگردان نمایش «ملاقات بانوی سالخورده»:

نمایش «ملاقات بانوی سالخورده» دید مخاطب نسبت به دنیا را عوض ‌می‌کند

کارگردان نمایش «ملاقات بانوی سالخورده»  گفت: این نمایش دید مخاطب نسبت به دنیا را عوض ‌می‌کند. 
  
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، محمود اخی در نشست خبری نمایش ملاقات بانوی سالخورده، اظهار کرد: این اثر توسط «فریدریش دورنمات» نوشته شده و استاد «حمید سمندریان» آن را ترجمه کرده و به نوعی این‌ نمایش از معشوقه‌های استاد سمندریان محسوب می‌شود. 
  
وی افزود: این اثر دید جدیدی در ذهن مخاطب نسبت به دنیا به‌وجود آورده و نشان می‌دهد که به دنیا آمدن و زندگی هر انسانی یک تراژدی است که به پوچی ختم می‌شود، این نوع زندگی هم خنده و هم گریه دارد. 
  
اخی با اشاره به جنبه‌های مختلف این نمایش، اظهار کرد: ملاقات بانوی سالخورده واقعیاتی را به مخاطب نشان می‌دهد که اگر دنبال آن برود، به واقعیاتی دیگر می‌رسد. 
  
وی با بیان این‌که «عدالت» یکی از جنبه‌های دیگر این نمایش است، گفت: گرسنگی و فقر انسانیت را از بین می‌برد و در این نمایش این موضوع به نوعی نشان داده شده که مخاطب اول بخندد و بعد با خود فکر ‌کند که اگر  من هم در آن موقعیت بودم این تصمیم را می‌گرفتم. 
  
وی با بیان این‌که فقر از عوامل نابود کردن وجدان آدمی است، تاکید کرد: انسان بر اساس موقعیت، حرکاتی انجام می‌دهد که در شرایط عادی هیچ‌گاه مرتکب آن نمی‌شود. 
  
اخی با بیان این‌که ملاقات بانوی سالخورده عشق هم دارد، گفت: خواستم در نمایش نشان دهم که عدالت باید در جامعه اجرا شود و عدالت و غرور عشق را از بین نمی‌برد. 
  
وی با بیان این‌که نقش‌ها را درهم کرده و تعداد بازیگران را به 24 نفر رساندیم، بیان کرد: بازیگران توانمندی همچون «علی عباسپور» به تنهایی سه نقش کار کرده است. 
  
وی در خصوص ارزیابی‌اش از وضعیت تئاتر تبریز اظهار کرد: بنده در دانشگاه هنرهای دراماتیک تحصیل نکرده و تنها در کلاس‌های استاد سمندریان شرکت کردم، خوشحالم امروز با جوانانی کار می‌کنم که همچون خانم ایران‌زاد به صورت علمی و از طریق دانشگاه به هنر تئاتر ورود کردند و در کل تئاتر خیلی پیشرفت کرده است؛ به عنوان نمونه چه کسی جرأت می‌کرد نمایش کلفت‌ها را کار کند؟ این روزها نمایش کلفت‌ها با کیفیت بسیار خوبی در تبریز روی صحنه می‌رود. 
  
این کارگردان تئاتر با انتقاد از نبود سالن کافی برای اجرا، گفت: مجموعه‌ی 29 بهمن را برای تئاتر ساخته و به اجاره دادند، از طرفی تعداد سالن‌ها و امکانات تئاتر شهر هم بسیار محدود است؛ به طوری‌که اگر نمایش ملاقات بانوی سالخورده مورد وثوق مردم قرار گیرد، به دلیل کمبود سالن امکان تمدید آن وجود ندارد. 
  
وی با بیان این‌که امیدوارم روزی مجموعه‌ی 29 بهمن در اختیار تئاتر باشد، اظهار کرد: علی‌رغم تمامی کم و کاستی‌ها بازهم جوانان با شور و شوق فراوان کار می‌کنند، البته شرایط کنونی نیز جای شکر دارد؛ چرا که زمانی مخاطبان حق نداشتند بخندند، حق نداشتند کف بزنند و ... 
  
«نازیلا ایران‌زاد » از کارگردانان تئاتر و یکی از بازیگران نمایش «ملاقات بانوی سالخورده» در این نشست گفت: توجه خبرنگاران به تئاتر جای خرسندی دارد و این‌ روزها روابط عمومی تئاتر شهر به معنای واقعی کلمه فعالیت کرده و به ما کمک می‌کند، زمانی را به یاد دارم که مردم آدرس تئاتر شهر را نمی‌دانستند که خوشحالم این روند تغییر یافته است. 
  
وی با بیان این‌که در نمایش ملاقات بانوی سالخورده به موضوع عدالت توجه شده است، گفت: بعضی دردها همچون عدالت جهان شمول بوده و در تمامی نقاط جهان، رعایت عدالت یکی از دغدغه‌های مردم است که گاهی جوامع به دو بخش ارباب و رعیت تقسیم شده و دچار بی عدالتی می‌شوند. 
  
ایران‌زاد ادامه داد: این نمایش با عدالت شوخی می‌کند و به نوعی تراژدی اشباع شده است که احساس کمدی بودن نمایش به مخاطب دست می‌دهد. 
  
وی با بیان‌ این‌که وظیفه‌ی تئاتر ساده کردن مسائل پیچیده است، گفت: در نمایش ملاقات بانوی سالخورده موضوعات پیچیده با واژه‌ها و مثال‌های بسیار ساده توضیح داده شده است. 
  
«دارا علی آبادی» – بازیگر نقش شهردار در این نمایش، با بیان‌ این‌که تئاتر بی‌واسطه‌ترین هنر با مخاطب است، گفت: در بخشی از این تئاتر دیالوگ «عمداً همه جا را خریدم، کارخانه‌ها را خریدم که بسته بمانند» به کار برده شده که نمود عینی این دیالوگ در جامعه‌ی کنونی اتفاق می‌افتد و با استفاده از چنین دیالوگ‌های ساده به موضوعات روز اشاره شده و با مخاطب ارتباط برقرار می‌شود. 
  
«فیروز عاقلی» – یکی از بازیگران این نمایش، بیان کرد: امیدوارم نمایش ملاقات بانوی سالخورده روی مردم و دیدشان نسبت به دنیا تأثیر بگذارد و مخاطبان چند روز به این نمایش، مفهوم و پیام آن فکر کنند. 
  
به گزارش ایسنا، نمایش ملاقات بانوی 19 آذر تا 3 دی ماه از ساعت 18 در سالن اصلی تئاتر شهر تبریز روی صحنه می‌رود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: