• سه شنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-2486-5
  • خبرنگار : 1172
  • منبع خبر : ----

استاندار آذربایجان‌شرقی:

صادرات و تجارت بین‌الملل، لوکوموتیو توسعه است


استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه صادرات و تجارت بین‌الملل، لوکوموتیو توسعه است، گفت: اگر کالا تولید کنیم و نتوانیم به دنیا عرضه کنیم در نتیجه این چرخه متوقف خواهد شد.
 
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، مجید خدابخش در آیین تجلیل از پژوهشگران برتر استان و گرامیداشت هفته پژوهش، با طرح این سوال که چرا باید اینگونه تصور کنیم که در موضوع پژوهش دولت باید متولی بوده و برای پژوهش بودجه اختصاص دهد؟ اظهار کرد: امر "پژوهش" بعد از رنسانس شکل گرفت و همچنین دانشگاه نیز در زمینه نیاز به تولیدات صنعتی ایجاد شد.
 
وی با بیان اینکه ظرفیت علمی بسیار خوبی در کشور داریم که باید مورد بهره برداری قرار گیرد، خاطرنشان کرد: جایگاه دانشگاه‌های کشور در رده‌ی مناسبی بوده و همچنین دانشگاه تبریز و دانشگاه علوم پزشکی نیز از نظر علمی در سطح قابل قبول و مطلوبی قرار دارند.
 
وی با بیان اینکه باید فکر کنیم مراکز پژوهشی و واحدهای تولیدی بزرگ در دنیا چگونه اداره می‌شوند، گفت: گوشی‌های با برندهای مختلف از سامسونگ گرفته تا اپل و... مرکز آر اند دی ندارند اما تکنولوژی‌های جدید را از کجا تامین می‌کنند و چگونه می‌شود هر سال و گاها هر شش ماه یکبار شاهد رونمایی از محصول جدید این شرکت‌ها هستیم؟ چه مراکزی این‌ها را مدیریت می‌کند؟ .
 
خدابخش با اشاره به اینکه تحولات نه تنها در عرصه الکترونیک، بلکه در عرصه مکانیک که تحقیقات زمانبری دارد، سریع است، اظهار کرد: چند سال پیش محیط زیست اعلام کرد که بنزین‌های یورو یک و یورو دویی که پالایشگاه تبریز تولید می‌کند خطرات زیست محیطی دارد و باید بنزین یورو پنج تولید کند!.  
 
وی در این خصوص اضافه کرد: اکنون پالایشگاه تبریز در حال سرمایه‌گذاری برای تولید بنزین یورو پنج است، از آن طرف هم دنیا استاندارهای یورویی جدیدی را برای ما تعریف می کند! و بعد ما مجبور هستیم که موتورها را یویور پنج کنیم و در این حال خواهیم دید که تکنولوزِی‌‌های جدید تعریف شده است؛ لذا ما در تلاش برای راه‌اندازی پالایشگاه یورو پنج هستیم و از سویی در دنیا موضوعی به نام "یورو هفت" مطرح خواهد شد و همانند گوشی‌های هوشمند که اگر نرم‌افزار جدید نصب نکینم به درد نخواهند خورد!
 
وی با بیان اینکه ما شاهد تغییر و تحولات دنیا هستیم اما چون "پول" داریم این تکنولوژی‌ها را می‌خریم، گفت: خوشبخانه کشور و همچنین استان ما ظرفیت علمی خوبی داشته و دانشگاه‌های ما ظرفیت‌های بسیار خوبی در این حوزه دارند و راه تولید تکنولوژی‌های جدید هم به دست دانشگاه است.
 
خدابخش با بیان اینکه با افزایش درصدی بودجه، مسائل امر پژوهش حل نمی‌شود، یادآور شد: "پژوهش" باید تبدیل به مسئله‌ای برای همه شود و باید همه در این راستا تلاش کنیم تا نیازهای خود را تامین کنیم، البته باید توجه کنیم که هیچ کشوری به طور ۱۰۰ در صد خودکفا نبوده و حتی کشور آمریکا نیز سالانه بیش از هزار میلیارد دلار از چین واردات دارد.
 
وی در توصیه‌ای به مسئولان دانشگاه‌ها و اساتید یادآور شد: باید تلاش کنیم تا حداقل نیمی از موضوعات پژوهشی دانشجویان کاربردی شود، وقتی موضوعات پژوهش این دانشجویان کاربردی شود یا نیازها را برطرف کرده و یا نیازهای جدیدی را در جامعه ایجاد می‌کنند؛ چرا که یکی از شکردهای تولید در دنیا در وهله‌ی اول "ایجاد نیاز" در بشر بوده و سپس محصول را تولید می‌کنند.
 
استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه در علوم انسانی، هنر و... نیز وضعیت مشابه صنعت است، خاطرنشان کرد: جوانی در شهرستان میانه کارخانه تولید محصولات دامی راه‌اندازی کرده که به گفته‌ی خود این جوان، تولید شیر دام دو برابر شده و در شهرستان جلفا نیز یک سرمایه‌گذار اقدام به تولید گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای کرده و محصولات خود را صادر می‌کند، در این تولید گلخانه‌ای مصرف آب را به یک چهلم کاهش داده و میزان تولید ده برابر شده است؛ سرمایه‌گذار دیگر نیز برند دنیلی ایتالیا را خریداری کرده و توانسته قدم‌های مثبتی بردارد.
 
وی با اشاره به اهمیت کار این سرمایه‌گذاران، گفت: دولت این سرمایه‌گذاران را در این مسیر سوق نداده و هیچ بودجه‌ی پژوهشی در اختیار این افراد قرار نداده است، لذا اگر در امر پژوهش و تحقیق نگاهمان به دولت باشد، عقب خواهیم ماند؛ بخشی از برنامه‌های ما باید این باشد که جلساتی ترتیب دهیم تا دانشگاه‌ها و سرمایه‌گذاران با یکدیگر ارتباط پیدا کرده و از نیازها باخبر شوند.
 
وی تاکید کرد: در حوزه بهداشت و درمان نیز تجهیزات پزشکی بسیاری از خارج وارد می‌کنیم و صرفا هزینه‌ی یک دستگاه "MRI" حدود ده میلیارد تومان است، در حالی که ما شهرک تخصصی الکترونیک داریم، پس چرا اقدام به تولید نمی‌کنیم؟ البته از طرفی هم دانشگاه علوم پزشکی باید درخواست کند.
 
وی با طرح این سوال که چرا در تحصیلات تکمیلی موضوعی به نام "پایان‌نامه" مطرح است و بدون آن دانشجو نمی‌تواند مدرک خود را بگیرد؟ تشریح کرد: آیا به این نتیجه نمی‌رسیم که این پایان‌نامه‌ها به منظور "پژوهش‌محور" کردن دانشجو مطرح شده‌اند؟ تحقیق و پژوهش یعنی چیزی را که در دانشگاه‌ها آموزش دیده‌ایم به محصول تبدیل کنیم.
 
خدابخش با بیان اینکه متاسفانه انتظار داریم که همه چیز و حتی مسایل فرهنگی را دولت حل کند! در حالی که مسائل حل نخواهد شد مگر اینکه نوع نگرش خود را اصلاح کنیم، افزود: ژاپن و آلمان دو کشور بازنده جنگ جهانی دوم و تصرف شده‌ی جنگ جهانی دوم بودند و حتی حق ندارند که "ارتش" داشته باشند، اما این دو کشور امروزه بزرگترین صادر کننده‌های دنیا شده‌اند و این موضوع نشان می‌دهد که مردم، اصحاب سرمایه، کارآفرینان، دانشگاهیان و نخبگان جامعه به فکر افتاده و روش پیدا کردند. البته دولت نیز وظیفه‌ی حمایتی دارد اما نباید انتظار داشته باشیم که امر "پژوهش" و "آرندی" را حتما دولت انجام دهد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: