• سه شنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-2286-5
  • خبرنگار : 1173
  • منبع خبر : ----

شناسایی ۵۰۰ فرد آلوده به HlV در آذربایجان شرقی

رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز از شناسایی ۵۰۰ فرد آلوده به HlV در آذربایجان شرقی خبر داد.

دکتر سیمین خیاط‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، با بیان این مطلب اظهار کرد: این افراد پس از تشخیص‌های اولیه و تست مجدد به مراکز مشاوره‌ی بیماری‌های رفتاری ارجاع داده می‌شوند.

وی با اشاره به الگوی انتقال بیماری در استان گفت: الگوی انتقال در سال‌های گذشته به شکل انتقال از معتادان و سرنگ‌های تزریقی بود که در شش ماهه‌ی نخست سال جاری به الگوی انتقال از طریق تماس جنسی محافظت نشده تغییر یافته است.

وی تاکید کرد: الگوی انتقال به شیوه‌ی جنسی بیانگر این نکته است که باید مبتلایان را در لایه‌های مختلف جامعه جست‌وجو کرد. همچنین این شیوه‌ی انتقال نشانگر افزایش درصد زنان آلوده به HIV است و این نیز افزایش ۳۰ درصدی آلوده شدن زنان به این ویروس را نشان می‌دهد.

خیاط‌زاده در ادامه با اشاره به روز مبارزه با ایدز گفت: بر اساس تقویم کشور، ۱۰ آذر به عنوان روز جهانی ایدز و اطلاع رسانی نامگذاری شده است که امسال به دلیل تقارن آن با روز جمعه، هشت تا ۱۴ آذر ماه به عنوان هفته‌ی اطلاع رسانی HIV تعیین شد.

وی با اشاره به آخرین آمار سال ۲۰۱۶ افزود: طبق آمارهای جهانی تا آخر سال ۲۰۱۶، در جهان ۳۷ میلیون نفر آلوده به HIV شناسایی شده‌اند که بیشتر آنان مربوط به آفریقای زیر صحرا هستند.

وی عنوان کرد: با توجه به برنامه‌های پیشگیری و آموزشی در خصوص اچ آی وی و روند شیوع HIV در جهان در طول سال‌های گذشته روند کاهشی داشته، ولی این روند در خاورمیانه و شمال آفریقا افزایش داشته است.

 خیاط زاده با اشاره به آخرین آمارها در ایران بیان کرد: تا آخر شهریور ماه سال جاری، تعداد افراد آلوده به HIV حدود ۳۶ هزار و ۵۷۱ نفر تخمین زده شده است و حدود ۳۰ هزار نفر نیز ممکن است به این ویروس آلوده بوده و از آن آگاه نباشند.

وی با اشاره به استراتژی‌های سازمان جهانی بهداشت برای پیشگیری، کنترل و مبارزه با ایدز، افزود: این سازمان بر اساس اصل ۹۰۹۰۹۰ عمل می‌کند؛ به این معنی که ۹۰درصد از این بیماران باید شناسایی شوند و این ۹۰ درصد از این بیماران شناسایی شده حتماً باید تحت مراقبت و درمان قرار گیرند تا بتوان برای بهبود شرایط زندگی آن‌ها برنامه‌ریزی کرد.

رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به اقدامات انجام شده برای پیشگیری، کنترل و تشخیص ایدز، گفت: به دلیل وجود مراکز مشاوره رفتاری و افزایش دسترسی بین مراکز و آزمایشات، افرادی که نسبت به آلودگی به این ویروس مشکوک هستند، می‌توانند مورد آزمایش قرار گیرند.

وی افزود: تمامی تشخیص‌ها با امانت داری انجام می‌شود و تنها فردی که از اطلاعات فرد آلوده به HIV، مراقب سلامت منطقه و پزشک او است.

وی با اشاره به تست رپید گفت: این تست امکان تشخیص سریع را فراهم می‌آورد و در طول سال جاری حدود ۱۷ هزار و ۱۳۷ مورد تست رپید انجام شده که این نیز نشانگر افزایش اعتماد مردم به مراکز تشخیصی است که حدود ۲۶ مورد از آنان HIV مثبت بودند.

خیاط‌زاده با اشاره به اجرای برنامه‌ی تست تشخیص برای مادران باردار از خرداد ماه سال جاری خاطرنشان کرد: از ابتدای خرداد ماه سال جاری حدود ۲۰ هزار تست تشخیص برای مادران  انجام شده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: