• یکشنبه ۱۲ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-1886-5
  • خبرنگار : 1172
  • منبع خبر : ----

گفت‌وگو با «هادی حامدفر» دانشجوی موفق دانشگاه علوم پزشکی تبریز

              
هادی حامدفر دانشجوی سال آخر دکتری پزشکی عمومی و دانشجوی کارشناسی ارشد آموزش پزشکی است، وی 25 ساله بوده و عضو دفتر استعدادهای درخشان دانشگاه علوم پزشکی تبریز و از امتیاز بنیاد ملی نخبگان برخوردار است . 
  
حامدفر رتبه 37 منطقه یک و 89 کشوری کنکور سراسری تجربی سال 1390 بوده و مدال طلای انفرادی و نقره تیمی المپیاد های علمی دانشجویان علوم پزشکی کشور در حیطه فلسفه پزشکی در سال 1394، مدال نقره تیمی المپیادهای علمی دانشجویان علوم پزشکی کشور در حیطه آموزش پزشکی در سال 1396 و رتبه دوم حفظ 10 جزء قرآن کریم در مسابقات کشوری قرآن دانشجویان علوم پزشکی کشور را در سال 1395 به خود اختصاص داده است . 
  
این دانشجوی موفق دانشگاه علوم پزشکی تبریز در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، اظهار کرد: از موقع ورود به دانشگاه سعی داشتم علاوه بر مطالعه دروس رشته پزشکی در سایر زمینه‌ها نیز مطالعه و فعالیت داشته باشم، در همین راستا در المپیادهای علمی و مسابقات قرآنی شرکت کرده و به طور همزمان در رشته دوم نیز تحصیل می‌کردم . 
  
حامدفر با بیان اینکه موفقیت واقعی، کسب مقام‌های ظاهری علمی و... نیست، افزود: موفقیت واقعی این است که انسان جایگاه خود را بشناسد و به تکالیف شرعی و فرامین الهی عمل کند، در این صورت فارغ از هر نتیجه‌ای، انسان به موفقیت خواهد رسید و خداوند متعال این موضوع را ضمانت کرده است . 
  
وی با بیان توصیه‌ای به سایر دانشجویان و با تاکید بر اینکه امید زیادی به تاثیر این توصیه ندارم! چرا که خود متاسفانه عامل آن نبوده‌ اما راه موفقیت جز این نیست، خاطرنشان کرد: «قدر دانستن فرصت‌ها» توصیه‌ی من به دانشجویان است؛ گویی همین دیروز بود که وارد دانشگاه شدم و هزار فکر در سر داشتم، اکنون در پایان مسیر، به خاطر اندوخته‌ها شاکرم، اما همچنان حسرت فرصت‌های از دست رفته را می‌خورم ! 
  
وی با بیان اینکه باید در دانشگاه و محیط‌های علمی علاوه بر تحصیل علم، خود را به توانمندی‌هایی مجهز کنیم که در آینده برای اثربخشی در جامعه و خدمت به مردم و اعتلای کشور به آن‌ نیاز داریم، اضافه کرد: کسب توانمندی‌هایی چون مهارت کار تیمی و جمعی، روحیه انتقادپذیری و گفت‌و گو، وسعت اندیشه، آرمان‌خواهی و مهم‌تر از همه رعایت اخلاق و توجه به فرامین الهی در همه کارهاست؛ در این مسیر باید به بزرگوارانی چون شهید چمران، شهید شهریاری، شهید احمدی روشن و... که پیشگامان علم و تقوا هستند، اقتدا کرد و از راهنمایان و مشاوران امین بهره گرفت . 
  
این دانشجوی موفق در بیان توصیه‌ای دیگر به دانشجویان مبنی بر تلاش برای شناسایی و فعالیت در عرصه‌های گوناگون علمی و فرهنگی، اظهار کرد: تمرکز صرف بر دروس لزوما به معنای افزایش احتمال موفقیت نیست! برخی شاید تصور کنند که ورود به فعالیت‌های فرادرسی باعث مشغولیت و عدم توانایی بر موفقیت تحصیلی می‌شود اما برای برخی عکس این قضیه صدق کرده و با فعالیت در سایر حیطه‌ها هم موفقیت در آن حیطه‌ها را کسب می‌کنند و هم انگیزه و توان بیشتری برای موفقیت درسی می‌یابند . 
  
وی با بیان اینکه تحصیل در رشته پزشکی برای بنده مسیری پر از فراز و نشیب بوده است، خاطرنشان کرد: اوایل دوران تحصیل متوجه علاقه شدید خود به علوم انسانی شدم؛ این علاقه از قبل در من وجود داشت اما هرگز تا این حد جدی نشده بود، تا جایی که مرا به دلسردی از رشته پزشکی نیز کشاند! اما ورود به "حیطه جدید المپیادهای علمی تحت عنوان فلسفه پزشکی" ‌ که آن را راه گشایی خداوند می‌دانم همه چیز را عوض کرد . 
  
 وی با اشاره به حضور خود در حیطه جدید المپیادهای علمی تحت عنوان فلسفه پزشکی اضافه کرد: حضور در این حیطه و مطالعه منابع آن و بحث‌های مختلف در این زمینه، باعث شد از دریچه دیگری به رشته پزشکی نگاه کنم و به آن علاقه مند شوم. در این زمان، رهبر معظم انقلاب نیز طی منویاتی بر لزوم تحول در علوم انسانی به عنوان نقطه عطف تمدن‌سازی و نظام‌سازی اسلامی تاکید فرمودند و این نکته، بر هر کسی که اندک مطالعه‌ای در تاریخ علم و تاریخ فلسفه داشته باشد روشن می‌شود که "فارغ از همه تظاهرات بیرونی علوم، نقطه عطف و جایگاه تعیین کننده، مبنای فکری و نظری هر علم است ". 
  
حامدفر با بیان خاطره‌ای از همایش کشوری نخبگان در سال 94 و دیدار با مقام معظم رهبری، گفت: پس از این همایش فرصت مناسبی جهت گفت‌وگو با دکتر منتظر، معاون پژوهش و برنامه‌ریزی بنیاد ملی نخبگان فراهم شد و بنده اظهار کردم که به نظر می‌رسد در آینده علمی کشور در حوزه‌های مختلف چون پزشکی، فنی مهندسی و... خلاهایی وجود خواهد داشت که هیچ کس قادر به پر کردن آن خلا‌ها نخواهد بود، مگر کسی که هم متخصص در آن حوزه‌ها باشد و هم در علوم‌انسانی، مبانی فکری آن حوزه‌ها را مطالعه کرده و صاحب نظر باشد، دکتر منتظر نیز این گفته‌ها را کاملا تایید کرده و به معرفی افراد فعال در این زمینه در وزارت بهداشت پرداختند . 
  
وی در پایان متذکر شد: امیدوارم در آینده به کمک خدا بتوانم در کنار ادامه رشته پزشکی، مطالعات در زمینه علوم انسانی را نیز جدی‌تر ادامه دهم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: