• پنجشنبه ۹ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-1386-5
  • خبرنگار : 1173
  • منبع خبر : ----

کارشناس تکتونیک سازمان زمین شناسی آذربایجان شرقی:

زلزله‌هایی با شدت بالاتر از چهار ریشتر در دنیا ارتباط منطقی با یکدیگر دارند

کارشناس تکتونیک سازمان زمین شناسی آذربایجان شرقی با بیان این که زلزله‌هایی با شدت بالاتر از چهار ریشتر در دنیا ارتباط منطقی با یکدیگر دارند، گفت: اولین مرحله در پیش بینی زلزله، شناخت این ارتباط است. مجموعه اطلاعات لرزه‌ای تا حدودی الگوی دگرشکلی زمین را در دسترس قرار می‌دهند که در پیش بینی زلزله بسیار هستند. 
 
  
رامین الیاس زاده در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، در خصوص وضعیت گسل تبریز و گسل‌های دیگر با بیان این مطلب اظهار کرد:  در حال حاضر انرژی در محدوده شمال غربی کشور آزاد شده و خطر جدی تا چند ماه آینده وجود نخواهد داشت. 
  
  وی تاکید کرد: شناخت مسیر وقوع زلزله نیز از دیگر فاکتورهای مهم در بحث پیش بینی زمین لرزه است که این مسیر بر روی کره زمین به صورت اسپیرالی بوده و نقاط تقاطع آن‌ها پتانسیل ایجاد زلزله‌ها را دارند. 
  
الیاس ‌زاده ادامه داد: با در نظر گرفتن سایر فاکتورها از جمله موقعیت ماه، خورشید و سایر سیاره‌های منظومه‌ی شمسی و تغییرات جوی می‌توان موقعیت تقریبی وقوع زلزله‌ها را پیش‌بینی کرد و دقت پیش‌بینی با کوچک شدن بزرگای زلزله بیشتر می‌شود.

کارشناس تکتونیک سازمان زمین شناسی بیان کرد: به منظور پیش‌بینی دقیق، نیاز به اکیپ هماهنگ متشکل از کارشناسان هواشناسی، آمار، کامپیوتر، فیزیک، اختر فیزیک، ژئوفیزیک و زمین شناسی است تا با تلاش شبانه روزی بتوان موقعیت دقیق زلزله‌ها را مشخص کرد.  
  
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر موسسه‌ای که به صورت هدفمند در امر پیش‌بینی زلزله فعالیت کند و از تخصص‌های مختلف در پیش بینی زلزله استفاده کند، در کشور وجود ندارد. امیدواریم که مسئولین به این امر توجه ویژه داشته باشند تا در آینده نزدیک بتوان موضوع پیش بینی زلزله را عملی کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: