• چهارشنبه ۱ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-386-5
  • خبرنگار : 1172
  • منبع خبر : ----

استاد فیزیک و فلسفه علم دانشگاه صنعتی شریف هشدار داد

حاکم بودن "پوزیتیویسم" در دانشکده‌های علوم کشور!


استاد فیزیک و فلسفه علم دانشگاه صنعتی شریف گفت: متاسفانه امروز بدون استثناء در دانشکده‌های علوم ما "پوزیتیویسم" حاکم بوده و بر اساس آن علیه ادعای دانشجویان استدلال می‌کنند!

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، مهدی گلشنی در همایش ملی بررسی اندیشه‌های علامه جعفری(ره)، با ارائه‌ی مطالبی تحت عنوان "علامه جعفری دانشمندی آزاد و آگاه به مقتضیات زمان و چالش‌ها در برابر دین"، اظهار کرد: علامه افق‌های جامعه را دیده و از زمان خویش بسیار جلوتر بود. 

گلشنی اضافه کرد: در دهه ۲۰ و زمانی که حزب "مارکسیسم" در ایران مطرح بود، علامه جعفری به ملاقات برخی از مراجع عظام رفته و به ضرورت پرداختن به فلسفه و علوم انسانی جدید اشاره کرد و پیشنهاد کرد که حوزه نباید منحصر به فقه و اصول باقی بماند.

وی گفت: علامه جعفری(ره) در زمان خود تخصصی شدن ابواب فقه را به یکی از مراجع معرفی کرد؛ این عالم ربانی به اساتید توصیه می‌کرد که حوزه باید سه موضوع را به ترتیب دنبال کند، این موارد شامل تحقیق لازم و کافی در هر دوره از زمان در مورد معارف اسلامی، به دست آوردن اطلاعات کافی از نیازهای مادی و معنوی جهان اسلام، عرضه یا تطبیق نیازهای مادی و معنوی جهان اسلام بر آن معارف و به کار بستن محصول تدبیر در زندگی مردم است.

گلشنی با بیان اینکه به فکر تامین نیازهای فکری جوانان نیستیم، تاکید کرد: چگونه ممکن است که یکی از اساتید به خود اجازه می‌دهد در سمینار رسمی دانشکده بدون استناد به آمارهای صحیح مواردی را مطرح کند. 

وی گفت: کدام دین واقعی می‌گوید که انسان در پی کشف عناصر نبوده و در زندگی خود تلاش نکند و در جهل بمیرد! هیچ دین واقعی انسان را از شناخت جهان بازنداشته است.

استاد دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه از نظر استاد علامه جعفری هستی‌شناسی مهم بوده و کاوش علمی می‌تواند کارا باشد، گفت: پوزیتیویسم یکی از مسایلی است که توجه کمی بدان شده است‌، علامه بیان می‌کند که با ورود پوزیتیویسم به وسیله اگوست‌کنت، نگرش‌های جامع از مغز متفکران ناپدید شد.

وی افزود: در زمانی که جنگ و مبارزه‌ای علیه پوزیتیویسم در کار نبود، علامه جعفری در علیه کتابی که مروج پوزیتیویسم بود تذکرات غلیظی را بیان کرد؛ متاسفانه امروز بدون استثناء در دانشکده‌های علوم ما پوزیتیویسم حاکم بوده و بر اساس آن بر علیه ادعای دانشجویان استدلال می‌کنند.

وی گفت: عده‌ای فیزیک‌دانان در عصر حاضر پی بردند که پوزیتیویسم جوابگو نیست.

گلشنی با اشاره به تشکیل کلوب توسط چندین دانشگاه در آمریکا برای فعالیت در حوزه‌ی مسائل فلسفی کیهان‌شناسی و فیزیک، گفت: این بررسی‌ها و تحقیقات نتایج بسیار مثبتی داشته و به دنبال آن نیز دانشگاه‌های اکسفورد و کمبریج هم کلوب تشکیل داده و در این مسیر به فعالیت پرداختند.

وی بیان کرد: چرا نباید بساط خواجه نصیر در زمان حال به راه بیندازیم از این جهت در حال ظلم به محیط خود هستیم؛ علامه جعفری بسیار پیشتر هشدار داده‌اند که "فلسفه" لازم و ضروری است.

وی با اشاره به گستره‌ی بینش و آگاهی استاد علامه جعفری(ره) گفت: استاد در زمان خود در مورد اهمیت متافیزیک سخن گفتند، در حالی این موضوع امروزه مطرح می‌شود، این موارد نشان می‌دهد که این عالم ربانی از زمان خود بسیار جلوتر بودند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: