• سه شنبه ۳۰ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 968-6484-5
  • خبرنگار : 1145
  • منبع خبر : ----

نرخ بیکاری فارغ التحصیلان چند برابر نرخ بیکاری عمومی است؟

معاون توسعه و برنامه‌ریزی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی گفت: نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان در جامعه ما دو تا سه برابر نرخ بیکاری عمومی است که این اتفاق، مسئله بیکاری جامعه را حادتر می‌کند.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، پرویز محمدزاده در همایش «به سوی کارآفرینی و دانشگاه کارآفرین» اظهار کرد: در اهداف اقتصادی هر جامعه‌ای دو چالش «اشتغال» و «تولید ثروت و ارزش» بسیار پررنگ بوده و در جامعه ما بحث اشتغال در مقایسه با نرخ بیکاری پایین است.

وی افزود: باید توجه داشت رسالت کارآفرین ایجاد اشتغال نیست بلکه مسوولیت اصلی ایجاد ارزش و خلق ثروت در جامعه است؛ در واقع کارآفرینی به دنبال خلق هر چیز ارزشمند جدید از طریق خلاقیت و نوآوری است. 

محمدزاده با بیان این‌ک ه خلاقیت یک قابلیت ذهنی است که در طی آن با تلفیق دانش و مهارت‌های شناخته شده، یافته‌های اصیل و بدیعی حاصل می‌شود؛ نوآوری را تبدیل ایده‌های خلاقانه به کالا، خدمات و یا شیوه‌های بهتر کسب و کار که از سوی جامعه با ارزش تلقی می‌شود، تعریف کرد.

معاون توسعه و برنامه‌ریزی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: دانشگاه کارآفرین دارای سه رویکرد «رفتار کارآفرینانه اعضای دانشگاه»، «دانشگاه به عنوان تبادل دانش ناشی از ارتباط دانشگاه با جامعه با ورود کارآفرینی به دانشگاه» و «دانشگاه به عنوان یک سازمان کارآفرین» است.

وی همچنین به ارائه تحلیلی از وضعیت کارآفرینی دانشگاه تبریز پرداخت و بر لزوم تعیین اهداف بنیادین و جهت گیری‌های اصلی برای دانشگاه تبریز بر اساس توانمندی‌های نیروی انسانی، آینده‌نگاری علم و فناوری در دنیا، تحلیل رقبای دانشگاه تبریز و تحلیل معیشت مردم منطقه تاکید کرد.

معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به لزوم توجه به تجاری‌سازی دانش و فناوری‌ها یادآور شد: در تجاری‌سازی فناوری‌ها باید مواردی مثل ایجاد مکانیزم بازاریابی و دفتر انتقال تکنولوژی، تدوین شیوه‌نامه دقیق مالکیت فکری و تقسیم کار دقیق بین نهادهای مختلف را در نظر داشته باشیم.

لازم بذکر است گردهمایی به سوی دانشگاه و دانشگاه کارآفرین برنامه‌ای سه روزه است که به همت دانشگاه تبریز برگزار  می‌شود و طی آن سخنرانانی از دانشگاه سیدنی استرالیا، دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه تبریز و  برخی کارشناسان بخش خصوصی در زمینه‌های اشتغال و کارآفرینی به ایراد سخن خواهند پرداخت.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: