• دوشنبه ۲۹ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 968-10487-5
  • خبرنگار : 1179
  • منبع خبر : ----

«کلفت ها» در تبریز به صحنه می رود


نمایش «کلفت ها» کاری از گروه آینا به کارگردانی علی فتوحی از روز چهارشنبه با حضور هنرمندان، فرهیخنگان و مردم هنردوست تبریز به روی صحنه می رود.
 
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، این نمایش نوشته «ژآن ژنه» با کارگردانی علی فتوحی و بازی سنا پورسعیدی، پریسا سهرابی، سمانه بابازاده از اول تا ۱۵ آذر ساعت ۱۹:۳۰ در موسسه بین المللی الف، مجتمع فرهنگی ۲۹ بهمن تبریز اجرا می‌شود.
 
زنگ افتتاح نمایش کلفت ها توسط مسعود امیر سپهر، خواننده سرشناس تبریزی و سرپرست گروه موسیقی باریش نواخته خواهد شد. 
 
نمایش کلفت ها، حکایت کلر و سولانژ، دو خواهر بسیار مهربان و صمیمی است که هر دو کلفت خانواده ای متمول در خانه مجلل هستند، آنها زندگی دو گانه ای دارند، در غیاب خانوم یکی از کلفت‌ها در نقش او فرو رفته و رویاهاى خود را از طریق بازی‌هاى مداوم شان به نمایش مى گذارند، بازی‌هایی که گویی برایشان به صورت آیینی درآمده است. 
 
 بازی می کنند، می خندند و می گریند. اما به زودی در می یابند، با پوشیدن لباس‌های خانوم و استفاده از لوازم آرایش او نمی‌توانند سرنوشت محتوم خود را تغییر دهند. 
 
روبرو شدن با این حقیقت، بر خشم فرو خفته آنان می‌افزاید و از اینکه توانسته‌اند با فرستادن نامه‌های جعلی، آقای خانه را به زندان انداخته و خانوم را پریشان کنند، به خود می‌بالند اما یک تماس تلفنی به آنها خبر بدی می‌دهد: آقای خانه، از زندان آزاد شده است. 
 
کلفت ها وحشت زده، برای پنهان ماندن رازشان، نقشه قتل خانوم را می‌کشند، اما با تردید یکی از کلفت ها، نقشه شان عقیم مانده و خانوم از خانه بیرون می‌رود. کلفت ها در می‌یابند که قدرت کشتن خانوم خانه را ندارند، وقتی پی به این ناتوانی می‌برند به بازی‌های قبلی پناه می‌برند و سرانجام یکی از کلفت ها که در نقش خانوم فرو رفته، به دست دیگری کشته می شود. 
 
«ژان ژنه»، نویسنده نامیسنامه «کلفت ها» شاعر، رمان‌نویس و نمایش‌نامه ‌نویس معروف فرانسوی است،  که «ژان پل سارتر» درباره زندگی و تحلیل آثارش، کتابی در ششصد صفحه به نام «ژنه مقدس» نوشته و منتقدان، وی را بزرگ ترین شاعر درام نویس فرانسه، پس از جنگ می‌دانند.
نمایش نامه‌های ژنه از آثار شگرف دهه های پنجاه و شصت، قرن گذشته هستند، او در سال‌های آغازین زندگی، ولگرد و دزد خرده پا بود اما بعدها به نویسندگی روی آورد. 
 
از آثار مهم «ژان ژنه» می‌توان به رمان‌های «معجزه گل سرخ»، «روزنگاری‌های دزد» و «بانوی گل‌های ما» و نمایشنامه‌های «سیاه زنگی ها»، «کلفت ها»، «بالکن» و «نظارت عالیه» اشاره کرد. 
 
آثار ژنه نمایشگر عصیانی است بر ضد دنیای قراردادی و اجتماع دروغین، اجتماعی که با تمام قوا با آن به مقابله پرداخت و ارزش آن را به هیچ گرفت.
ژنه انسان عاصی و تنهای قرن بیستم بود، انسانی که می‌خواست در دنیایی که برای او نبود زندگی کند. وی در اواخر عمر شش ماه در اردوگاه‌های آوارگان فلسطینی زندگی و مخفیانه با «یاسر عرفات» در «امان» دیدار کرد، ژنه خاطرات این روزها و تجربه‌هایش را در کتابی به نام «زندانی عشق» نوشت که در ۱۹۸۶ پس از مرگش چاپ شد. 
 
علی فتوحی، کارگردان این نمایش متولد 1354 تبریز لیسانس بازیگری و فوق لیسانس کارگردانی از دانشگاه هنر و معماری تهران است. 
 
وی فعالیت‌های فرهنگی هنری خود را از 1374 در تبریز آغاز کرده و هم اکنون به غیر از کارگردانی و بازیگری، در دانشگاه های تبریز به تدریس تئاتر مشغول است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: