• دوشنبه ۲۹ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-25514-5
  • خبرنگار : 1145
  • منبع خبر : ----

رانندگان تبریزی بخوانند


بر اساس قانون تمامی دارندگان خودروهای تولید داخل و وارداتی موظفند پس از گذشت پنج سال از شماره‌گذاری این خودروها، نسبت به اخذ گواهی معاینه فنی اقدام کنند و بر همین اساس، خودروهای ناوگان حمل و نقل عمومی که در زیر مجموعه شهرداری و ارگان‌های مختلف نیز قرار دارند ملزمند تا گواهی معاینات فنی را اخذ کنند. 
  
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، در حال حاضر اطلاعات مراکز معاینه فنی در سیستم سیمفا ثبت و ضبط می‌شوند و پلیس با توجه به اطلاعات این سامانه، نسبت به اعمال قانون خودروهایی که فاقد گواهی این معاینات هستند اقدام خواهد کرد. با اجرایی شدن مرحله اول طرح L.E.Z خودروهای فاقد معاینه فنی در صورت تردد در محدوده، به صورت سیستماتیک و توسط دوربین‌های نصب شده در ورودی، خروجی و داخل این محدوده، جریمه می‌شوند. با آغاز اجرای طرح محدوده کاهش آلودگی هوای شهر تبریز ( LEZ ) از ورود خودروهای بدون برگه و برچسب معاینه فنی به محدوده مصوب این طرح جلوگیری خواهد شد . 
  
فلسفه جلوگیری از تردد خودروهای معیوب و آلاینده در سطح شهر و لزوم بررسی وضعیت سلامتی خودروها بر کسی پوشیده نیست و این طرح بر مبنای صدور مجوز تردد برای خودروهای کاملا پاک در تمامی ایام هفته و جلوگیری از تردد وسایل نقلیه دودزا، فاقد معاینه فنی و کاربراتوری در مرکز شهر و روزهای آلوده سال می باشد و با اجرایی شدن طرح LEZ چنانچه خودرویی فاقد معاینه فنی باشد، دوربین‌های نظارتی نسبت به جریمه خودرو اقدام خواهند کرد؛ بنابراین لازم است رانندگانی که قصد تردد در محدوده را دارند هر چه سریعتر نسبت به اخذ معاینه فنی اقدام کنند.
  
طرح LEZ در مناطقی که آلودگی هوا بالاست از ورود خودروهایی با آلایندگی بالا جلوگیری می شود؛ زیرا یک خودروی آلاینده حدود 30 برابر یک خودروی استاندارد آلودگی تولید می‌کند و در طرح LEZ به جای تردد خودرو با پلاک روز به تردد خودروهای بدون آلودگی و یا آلودگی بسیار پایین تاکید می‌شود . 
  
از اهداف مهم اجرایی طرح می‌توان گفت که درطول زمان اجرایی طرح مالکان خودروها به تدریج سعی می‌کنند تا خودروهایشان را به سطح مناسب آلودگی برسانند و خودروهای کاربراتوری خود را به انژکتوری ارتقاء دهند . 
    
اطلاعات معاینه فنی کلانشهر تبریز به سیستم یکپارچه سیمفا متصل شده و زیرساخت ها و شرایط اجرای این طرح با هماهنکی های ایجاد شده فراهم آمده است. 
  
پلاک کلیه خودروهایی که وارد محدوده می شوند، توسط دوربین خوانده و اطلاعات آن به سرور سیمفا ارسال و در صورتی که خودرو معاینه فنی نداشته باشد، اعمال قانون توسط پلیس انجام می‌شود و به زودی در صورت نداشتن برگه معاینه فنی معتبر، جریمه در انتظار خودروهای فاقد برگه معاینه فنی معتبر قرار دارد . 
  
با اجرایی شدن طرح محدوده کاهش آلودگی هوای شهر با محوریت معاینه فنی، احتمال افزایش مراجعات مردمی به مراکز معاینه فنی وجود خواهد داشت و بر همین اساس پس از ابلاغ اجرایی شدن این طرح به مراکز معاینه فنی ابلاغیه های لازم جهت افزایش ظرفیت خود صادر شده است . چرا که برای اجرایی شدن طرح LEZ داشتن معاینه فنی یک الزام و نیاز ضروری است .بالغ بر یک دهه است که شهرداری تبریز با ایجاد مراکز معاینه فنی اتومبیل ها، در خدمت شهروندان است و با افزایش تعداد مراکز معاینه فنی به هفت مرکز، توانسته به ارایه خدمات کند. شهروندان  می‌توانند از سلامت خودروی خود در مراکز زیر اطمینان حاصل کنند و برگه معاینه فنی خودرو دریافت کنند. 

مرکز شماره 1- شهرک امام، خیابان هلال احمر 
  
مرکز شماره 3- جاده تهران، نرسیده به هتل مرمر 
  
مرکز شماره 4- جاده صوفیان، تبریز، بعد از پل بعثت (پل مایان) 
  
مرکزشماره 5- اتوبان شهیدکسایی، شهرک آزمایش قدیم 
  
مرکزشماره 6- میدان بسیج، باند کندرو 
  
مرکز شماره7- ابتدای امامیه، روبروی دانشگاه پیام نور

گفتنی است، این طرح از 15 آذرماه اجرا می‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: