• دوشنبه ۲۹ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 968-10187-5
  • خبرنگار : 1173
  • منبع خبر : ----

نشست نقد و بررسی دو مجموعه شعر ترکی در کافه کتاب شمع سوزان برگزار شد

نشست نقد و بررسی دو مجموعه شعر ترکی "علی جوادپور" در کافه کتاب شمع سوزان برگزار شد.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، علی جوادپور، در این نشست٬ با اشاره به راهکارهای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه٬ گفت:  آموزش و پرورش از جمله نهادهایی است که می تواند مهم ترین گام را در راستای اعتلای فرهنگ مطالعه برداشته و شوق مطالعه در انسان را از همان کودکی پرورش دهد.

وی افزود: رسالت اصلی این نهاد، تربیت نسلی متفکر و خلاق است. ولی آموزش و پرورش امروزه در چنگال مافیای کتاب ها و کلاس های کنکور گرفتار شده و اپیدمی دکتر شدن و تیزهوش بودن فرهنگ جامعه را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

وی عنوان کرد: رویکرد پرورش افرادی که مطالعه کنند، در نهادهای آموزشی بسیار کم رنگ بوده و هدف آموزش و پرورش فقط تربیت دانش آموزانی است که بتوانند شاخ دیو کنکور را بشکنند؛ به طوری که امروزه حتی دانش آموزان ابتدایی به جای لذت بردن از باسواد شدن و کشف دنیای پیرامون٬ دغدغه ی کتاب کنکور و تست زنی دارند.

نویسنده ی دو مجموعه شعر ترکی«منیم دلی یاشیدلاریم» و «سسینده بیر حیکایه وار» در ادامه با  اشاره به موانع پیشرفت ادبیات ترکی و تاثیر آن بر فرهنگ مطالعه بیان کرد: به دلیل نبود آموزش علمی زبان مادری در مدارس، دانش آموزان قادر به برقراری ارتباط با فرهنگ و ادبیات بومی خود نیستند؛ در حالی که با برقراری این حلقه ی اتصال، زمینه عاطفی و شوق مطالعه در دانش آموزان ایجاد می شود.

وی تاکید کرد: شناساندن مشاهیر در شبکه استانی و بهره گیری از فولکلور آذربایجانی در مهدکودک ها به فراهم شدن بستر فرهنگ مطالعه و افزایش افراد متفکر کشور کمک می کند.

وی با بیان مشکلات و موانع پیش روی شاعران و نویسندگان گفت: حمایت نکردن متولیان نشر از نویسندگان٬ نبود اخبار تخصصی حوزه نشر و کتاب و کالاهای مرغوب فرهنگی به کثرت تولید آثار لطمه می زند.

جوادپور خاطرنشان کرد: ریشه مشکلات فوق، پایین بودن سطح مطالعه در جامعه است و اگر افراد جامعه تشنه خواندن باشند، چرخ اقتصاد و فرهنگ نیز می چرخد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: