• شنبه ۲۷ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 968-9787-5
  • خبرنگار : 1142
  • منبع خبر : ----

جلسات هفتگی شعر ترکی آیینی و انقلاب "گونش کولگه سینده" برگزار می‌شود


سرپرست حوزه هنری آذربایجان شرقی از راه اندازی و برگزاری جلسات هفتگی شعر ترکی آیینی و انقلاب در حوزه هنری استان خبر داد.
 
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، جواد کریم نژاد با اعلام این خبر اظهار کرد: در جلسات هفتگی شعر ترکی آیینی و انقلاب که با عنوان «گونش کولگه‌سینده» برگزار می‌شود، شاعران آیینی و انقلابی تبریز به ویژه شاعران نسل جوان حضور خواهند داشت.
 
وی افزود: شعر انقلاب به تعبیر رهبر ادیب و فرزانه انقلاب، «شعری است در خدمت عدالت و انسانیت، وحدت و رفعت ملی و پیشرفت همه جانبه انسان سازی به معنی واقعی کلمه.» و بی‌تردید برگزاری جلسات متعدد در حوزه شعر انقلاب و تقویت بنیان های آن در همه ابعاد، تلاش برای حمایت از این ثروت معنوی است.
 
وی هدف از برگزاری جلسات هفتگی شعر ترکی آیینی و انقلابی "گونش کولگه‌سینده" را تصویرسازی و مضمون پردازی حماسی در شعر انقلاب اسلامی به زبان ترکی آذربایجانی، بازتاب حماسی رخدادهای زمینه ساز انقلاب اسلامی همچون حماسه 29 بهمن تبریز، شهادت، ظلم ستیزی، حضور در جریان های روز نظیر جبهه مقاومت اسلامی، مبارزان و مقاومت مردم فلسطین، یمن و ... و همچنین به موضوعات آیینی و نهضت عاشورا عنوان کرد.
 
وی با بیان اینکه ادبیات ترکی از لحاظ غنای ادبی مفاهیم عاشورایی، غنی می باشد، خاطرنشان کرد: عاشورا از غنی ترین منابع شیعه است و می توان از ابعاد مختلفی چون ایثار، شهادت، اسارت، حماسه، عزت و ایستادگی در برابر ظلم و ستم، به آن پرداخت. تا آنجا که تاثیر آن را بر شعر انقلاب اسلامی نیز می توان درک کرد.
 
وی با اشاره به اینکه هنرمندان متعهد و ارزشی، امروزه باید جریان‌ساز باشند، گفت: بر همین اساس جلسات هفتگی شعر ترکی آیینی و انقلابی «گونش کولگه‌سینده» به جریانات و اتفاقات روز سیاسی و اجتماعی و نیز اقدام به موقع حوزه هنری استان به زبان شعر و ادبیات در پرداختن به مسائل منطقه ای واکنش سریع و موثری از خود نشان خواهد داد.
 
وی ادامه داد: جلسات هفتگی شعر ترکی آیینی و انقلاب؛ «گونش کولگه‌سینده» دوشنبه‌های هر هفته رأس ساعت 17 در سالن جلسات حوزه هنری استان برگزار می شود.
 
وی یكی از ویژگی های برگزاری جلسات شعر ترکی آیینی و انقلاب را تولید شعرهای آیینی و انقلابی توسط شاعران جوان عنوان کرد.
 
کریم‌نژاد با بیان اینکه حضور برای علاقمندان در این جلسات آزاد است، گفت: علاقه مندان برای کسب اطلاعات از برنامه های وحد آفرینش های ادبی حوزه هنری استان می توانند به نشانی تبریز، مابین چهارراه شریعتی و مصلی، مجموعه فرهنگی هنری سینما قدس مراجعه کنند و برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 35552557 تماس بگیرند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: