• دوشنبه ۲۹ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 968-5986-5
  • خبرنگار : 1173
  • منبع خبر : ----

در گفت‎وگو با ایسنا مطرح شد

برای پیشگیری از آزار جنسی کودکان چه کنیم؟

این روزها واژه " آزار کودکان" به خاطر گستردگی رسانه‌ها، بیش از گذشته به گوش ما می‌خورد، متاسفانه اخبار ناگواری از این آزارها می شنویم که تمامی مخاطبان رسانه ها را آزرده خاطر می‌کند. به گفته کارشناسان آشنا نبودن کودکان و نوجوانان با حقوق خود، نداشتن ارتباط عاطفی صحیح و شفاف خانواده با کودک و ... موجب می‌شود که فرزندان ما بیشتر در معرض خطر آزار و اذیت جنسی از سوی برخی افراد قرار گیرند. 

یک مشاور خانواده در این خصوص در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا  تاکید کرد: کودک در سنین شش الی 12 سالگی از نظر جنسی در حالت کمون یا نهفته قرار دارد و هیچ نوع فعالیت جنسی معنی داری در این سن وجود ندارد. کودکان ممکن است تنها با جذابیت‎های جنسی آشنا باشند و حساسیت والدین نسبت به این موضوع را درک کنند. ولی خود درکی از ماهیت عمل جنسی ندارند. 
 
دکتر علی قره داغی افزود: مقطع شروع هر آموزشی دوران کودکی و مدارس است و آموزش باید از همین مقطع شروع شود.
  
استاد دانشگاه تبریز گفت: صحبت کردن از مسائل جنسی در جای خود، نباید تابو باشد. باید بپذیریم که در آموزش جنسی به کودکان و بزرگسالان کم کاری وحشتناکی کرده‎ایم.  سواد جنسی در جامعه ما بسیار پایین بوده و این امر سبب می‎شود هر فردی به آزمون و خطا دست بزند که ریشه برخی از آسیب‌های ازدواج نیز همین کم‌سوادی جنسی و آزمون و خطا کردن‌هاست.
 
روحانیون نقش مهمی در آماده‎سازی اذهان عمومی برای آموزش جنسی کودکان دارند 

عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز با بیان اینکه  ما هیچ نهاد و سازمان متولی برای آموزش های جنسی نداریم،  گفت: در دین اسلام به مسائل جنسی بسیار پرداخته شده است،  روحانیون و علما در کنار مشاوران و روانشناس‌ها باید مردم  و به ویژه والدین را در مساجد و مدارس آموزش دهند زیرا صحبت از مسائل جنسی و آموزش اقتضائی آن به کودکان گناه نیست. هم‌چنین آموزش جنسی شامل رعایت بهداشت نواحی جنسی و برخی مسائل فیزیولوژیک نیز می‎شود. برخی کنجکاوی‎های جنسی لازم بوده و کودک باید بدن خودش را کشف کند.
 
وی عنوان کرد: آموزش جنسی به کودکان باید به طور سیستمی انجام شده و خانواده‎ها باید فضای داخل خانواده را برای افزایش دانش و آگاهی جنسی کودکان فراهم کرده و از آسیب‎های وارده جلوگیری کنند؛ چرا که آسیب‎های جنسی، از فرد یک قربانی انتقام جو می‎سازد که آسیب‌ آن به مراتب جبران ناپذیرتر از آسیب‎های جسمی هستند. 
 
 وی افزود: اندام‎های جنسی  را باید به کودکان شناساند و مادر باید تاکید کند که کسی حق ندارد این قسمت از بدن تو را لمس کند و آن را ببیند و اگر چنین اتفاقی افتاد، بدون هیچ ترسی حتما من را در جریان بگذار. 

کودکان را به اجبار نبوسید 

این مشاور خانواده تاکید کرد: کودکان باید یاد بگیرند که اجازه ندهند نزدیک‎ترین افراد نیز آنان را به اجبار بوسیده و در آغوش بگیرند. بوسیدن اجباری کودک از سوی والدین سبب می‎شود تا قدرت نه گفتن در کودکان پایین بیاید؛ بنابراین برای بوسیدن کودکان از آنان اجازه بگیرید تا کودک متوجه شود که تمامی افراد برای بوسیدن و در آغوش گرفتن کودک باید اجازه بگیرند. 
 
وی اظهار کرد: طبق گزارشات و پژوهش‌های انجام شده اغلب افراد آشنا و گاه اقوام درجه یک  دختران را مورد آزار جنسی قرار می‎دهند. از این رو مراقبت برای جلوگیری از آزار جنسی کودکان باید از فضای خصوصی و محیط خانه شروع شود و فضاها و اشخاصی که کودک در ارتباط مستقیم با آنان قرار دارند نیز باید تحت کنترل و مراقبت باشد. 
 
 
استاد دانشگاه تبریز خاطرنشان کرد: کودکان می‎توانند به  راحتی به افرادی که برایشان آشنا هستند و کودک آن‎ها را چندین بار در کنار پدر و مادرش دیده، اعتماد کنند. از این رو باید در انتخاب پرستار و مراقب کودک، سرایدار ساختمان و راننده‎ی سرویس مدرسه نیز دقت کرد که این نیز مستلزم آموزش است.

وی افزود: طبق شواهد موجود، سوء استفاده‎ی جنسی از کودکان به ندرت در مدرسه و محله و توسط افراد غریبه اتفاق می‎افتد؛ چرا که کودکان تا حدودی از غریبه‎ها «ناآشنا هراسی» دارند و به حکم صیانت از ذات، از خود مراقبت می‎کنند - که این در مورد کودکان رها شده و بدسرپرست و بی سرپرست صدق نمی‎کند و آنان به احتمال زیادتری ممکن است مورد سوء قصد جسمی، جنسی و روانشناختی افراد غریبه قرار بگیرند-.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: