• شنبه ۲۰ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 968-7187-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

در میزگرد ایسنا مطرح شد؛

ذره بین ایسنا بر روی "نقش زنان در توسعه‌ گردشگری با محوریت رویداد تبریز 2018"


زنان در بخش‌های مختلف گردشگری و صنایع‌دستی، به طور رسمی و غیر رسمی حضور پررنگ و برجسته‌ای دارند و از طرفی تبریز در سال 2018 به عنوان پایتخت گردشگری اسلامی انتخاب شده‌است که به دلیل اهمیت این دو موضوع، ایسنا میزگردی با عنوان " نقش زنان در توسعه‌ گردشگری با محوریت رویداد تبریز 2018" برگزار کرد. 
  
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، پروین اشراقی مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان شرقی، سونیا اندیش نائب رئیس شورای اسلامی تبریز، آرزو مبصر سخنگوی شورای شهرستان تبریز و دبیر شورای اسلامی سردرود، زیبا جدیری عضو هیئت مدیره انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان و گیتازنجانی عضو هیئت مدیره انجمن دوستداران سفال آذربایجان شرقی به این میزگرد دعوت شدند. 
       
از موضوعات این میزگرد می‌توان به "بررسی سهم و جایگاه زنان در کارآفرینی در حوزه گردشگری و صنایع دستی"، " راهکارهای استفاده از توانمدی‌های زنان روستائی و شهری در توسعه گردشگری"، " جایگاه زنان در برنامه‌ریزی و اجرای طرح‌های رویداد تبریز 2018"، " مشکلات زنان فعال در حوزه گردشگری و صنایع دستی" و " انتظارات زنان شاغل در گردشگری و صنایع دستی از دولت و متولیان امور" اشاره کرد. 
  
صنایع دستی استان مدیون زنان و به ویژه زنان روستائی است 
  
مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان شرقی در این نشستبا اشاره به این‌که انتخاب تبریز 2018 تنها یک پروژه‌ی کوتاه مدت نیست، گفت: در حالیکه در ابتدا به این رویداد نگاه زیرساختی می‌شد؛ در حال حاضر به این نتیجه رسیده‌اند که ممکن است برخی پروژه‌ها در این سال به پایان نرسد و در کنار توجه به زیرساخت، باید به دیگر مسائل از جمله فرهنگ، کارآفرینی زنان و جوانان هم پرداخته شود. 
  
پروین اشراقی، تبریز 2018 را فرصتی استثنایی برای ایجاد اشتغال دانست و افزود: ایجاد مراکز پذیرایی و اقامتی سنتی می‌تواند گردشگران و بازدیدکنندگان زیادی را به این 
استان جذب کند و این روزها خود مردم نیز برای استفاده از این فرصت حساس شده‌اند. 

  
نمی‌شود که دولت برنامه‌ریزی کند و به مردم بگوید که حالا شماهم اجرا کنید! 
  
وی با اشاره به اهمیت مشارکت مردم در برگزاری هرچه بهتر این رویداد، یاد آور شد: نمی‌شود که دولت برنامه‌ریزی کند و به مردم بگوید که حالا شماهم اجرا کنید! متاسفانه تاکنون جلسه کمیته‌های تبریز 2018 پشت درهای بسته و به دور از حضور مردم برگزار شده است. 
  
اشراقی ادامه داد: دکتر جبارزاده استاندارد قبلی و دکتر خدابخش استاندار فعلی، نگاه ویژه‌ای به جایگان زنان در رویداد تبریز2018 داشته‌اند و همواره به فکر این بوده‌ایم که چطور می‌خواهیم ازحدود یک میلیون زن ساکن تبریز استفاده کنیم و چه برنامه‌هایی برای آنان باید داشته باشیم؟. 
  
وی با بیان این‌که دولت نقش تسهیل‌گری در امور و رفع موانع را بر عهده دارد، خاطر نشان کرد: زنان فعال و علاقمند استان می‌توانند برنامه‌ها، طرح‌ها، چالش‌ها و موانع کارهای خود را با ما در میان بگذارند تا بتوانیم با همراهی هم به بررسی و رفع مشکلات آنان بپردازیم.  
  
وی خاطر نشان کرد: برگزاری تنها یک برنامه رسمی با محوریت زنان در این سال کافی نیست چرا که توانمندی زنان و نقش آفرینی پررنگ آنان در حوزه گردشگری بر کسی پوشیده نیست. 
  
اشراقی هم چنین در بخشی از سخنان خود از برنامه‌ریزی برای برگزاری نمایشگاه لباس اقوام و ملل خبر داد که البته تاکنون این موضوع قطعی نشده است. 
  
وی در ادامه به سهم قابل توجه زنان روستایی در کارآفرینی و اشتغال اشاره کرد و گفت: حدود 30 درصد استان را روستائیان تشکیل می‌دهند و معتقدم که صنایع دستی استان مدیون زنان و به ویژه زنان روستائی است. 

  
وی افزود: طی روزهای اخیر بانوی روستائی را دیدم که استخر پرورش ماهی داشت و در کنار آن، تصمیم گرفته بود که خانه روستائی خود ر ا برای اسکان گردشگران آماده کند که همه‌ی این‌ها نشان از اراده‌ی بالای اوست. 
  
اشراقی، آموزش مداوم و ماندگار در حوزه‌ی گردشگری و زنان را از ضروریات دانست و گفت: آموزش شیوه‌ی پخت و سرو غذاهای محلی برای گردشگران و آموزش رفتارهای متناسب با استانداردهای جهانی برای زنان علاقمند فعالیت در حوزه ‎ ‌ ی گردشگری حائز اهمیت است.  
  
وی در خصوص امکان ایجاد یک مرکز عرضه‌ی محصولات تولیدی صنایع دستی در یک نقطه از شهر گفت: در نظر داریم که نه تنها در مرکز شهر بلکه در تمام شهرستان‌ها که بیشتر بانوان تولیدکننده‌ی صنایع دستی هستند، مراکز فروش راه‌اندازی کنیم و از طرفی برای عرضه‌ی تولیدات صنایع دستی در بازارهای بین‌المللی باید به کیفیت آن نیز توجه شود.  
  
  
با یک داربست ساده و غیر استاندارد نمی‌توان نمایشگاهی برای حمایت از زنان برگزار کرد 
  
نائب رئیس شورای اسلامی تبریز نیز در این خصوص با تاکید بر این‌که اسکان از اولین نیازهای گردشگران است، گفت: در شهر مشکلات زیرساختی داریم و از طرفی هتل‌ استاندارد، خدمات استاندارد و هزینه‌های اقامت آن از مسائلی است که همواره با آن روبه‌رو هستیم. 
  
سونیا اندیش در خصوص برپایی نمایشگاه‌های مختلف در نقاط مختلف شهر، یاد آور شد: با یک داربست ساده و غیر استاندارد و بدون امکانات داخلی مناسب برای غرفه‌ها، نمایشگاه‌هایی در سطح شهر برپا می‌شود که قابل قبول نیست. 

  
وی ادامه داد: نظارت کارکنان بهداشت، حضور کارشناسان فنی در طول برگزاری نمایشگاه، قیمت‌گذاری مناسب محصولات، نظارت امور صنفی و ارائه خدمات استاندارد از جمله موارد مهم در برپایی نمایشگاه‌های عرضه محصولات دست ساز بانوان است و به این شیوه به معنی واقعی از زنان فعال در عرصه صنایع دستی و گردشگری حمایت کرد. 
  
وی هم‌چنین در بخشی دیگری از سخنان خود بر اهمیت بسترسازی و حمایت مردم از سوی دولت و مسئولان برای حضور در رویدادهای اجتماعی تاکید کرد. 
  
اندیش بیان کرد: نگاه مسئولان و قانون‌گزاران در مورد ارائه تسهیلات به زنان باید تغییر کند و از تمامی اقشار زنان در زمینه کارآفرینی حمایت شود. 
  
وی به نرخ مشارکت پایین زنان اشاره کرد و گفت: اگر نگاه‌مان توسعه محور بوده و حوزه‌ی زنان، حوزه‌ی کارآفرینی و تاثیرگذاری باشد، می‌توان نظاره‌گر شکوفایی 
استعدادهای آنان در جامعه بود و بی‌شک زنان در فعالیت‌هایی که نیاز به دقت زیاد دارند، موفق‌ترند. 

  
توانمندسازی زن در جامعه هزینه نیست بلکه سرمایه‌گذاری برای توسعه کشور است 
  
وی ادامه داد: توانمندسازی و در پی آن حضور زن توانمند در جامعه، هزینه نیست، بلکه سرمایه‌گذاری بلندمدت برای کشور و توسعه‌ی آن است.  
  
اندیش در خصوص رویداد تبریز 2018 و نقش زنان در این رویداد، تاکید کرد: شورای شهر و متولیان امور باید بخشی از برنامه‌های تبریز 2018  را طوری اجرا کنند که فضا را از نظر سخت‌افزاری و نرم افزاری برای حضور زنان آماده کنند و باید بگویم که در این مسیر فقط کافیست که خانم‌ها همدیگر را قبول و از هم حمایت کنند.

 اطلاعات و مشخصات زنان کارآفرین در استان شناسایی و دسته‌بندی شود
  
سخنگوی شورای شهرستان تبریز با اشاره به این‌که گردشگری امروزه به صنعت تبدیل شده که پایان و حد و مرزی ندارد، گفت: آداب و رسوم مردم آذربایجان هم‌چون مراسم عروسی، جذابیتی خاص برای گردشگران دارد و زنان استان می‌توانند با برگزاری جشنواره‌های مختلف و توزیع بروشورهای مربوط به هر مراسم سنتی، گردشگران زیادی را به سمت شناخت فرهنگ جامعه میزبان راهنمایی کنند. 

  
آرزو مبصر سردرودی افزود: بهتر است که اطلاعات و مشخصات زنان کارآفرین در استان شناسایی و دسته‌بندی شود که این منبع اطلاعاتی می‌تواند در برقراری ارتباطات و هم‌افزایی افراد موثر باشد. 
  
وی بیان کرد: می‌توان فرهنگسراهای ادارات و شهرداری‌های هر شهر را به طور هدفمند به محلی برای ارائه‌ی محصولات تولیدی زنان و گسترش روابط بین آن‌ها، اختصاص داد. 
  
وی با بیان این‌که بهتر است رویداد تبریز 2018 محدود به تبریز نباشد، یادآورشد: هر کدام از شهرهای استان پتانسیل بالایی در ایجاد اشتغال و در پی آن برای پذیرش گردشگر دارند؛ به عنوان مثال سردرود به عنوان پایتخت تابلو فرش جهان شناخته شده است که در واقع بخشی از هنر دست هنرمندان استان را در معرض بازدید جویندگان هنر قرار می‌دهند و حتی گاهی افراد، علاقمند مشارکت در بافت تابلوفرش خود هستند.   
  
مبصر با اشاره به جاذبه های گردشگری مغفول مانده سردرود خاطر نشان کرد: هم‌چنین سردرود دارای چشمه و قنات‌های قدیمی زیادی است که با مرمت و بهسازی آن‌ها افراد می‌توانند از آن‌ها بازدید کنند. 
  
 به محلی برای برقراری ارتباط با فعالان گردشگری و انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان نیاز داریم 
  
عضو هیئت مدیره انجمن صنفی راهنمایان گردشگری آذربایجان شرقی نیز در این نشست با اشاره به این که متاسفانه در اماکن گردشگری از راهنمایان متخصص و کارت‌دار استفاده نمی‌شود، گفت: در انجمن ما از بین 55 عضو، 32 نفر خانم هستند و به طور کلی راهنمایان کارت‌دار بعد از طی مراحل گوناگون و آزمون کتبی و شفاهی، موفق به دریافت کارت می‌شوند ولی در عمل از تخصص آنان استفاده‌ای نمی‌شود. 

  
زیبا جدیری تاکید کرد: وجود محلی برای برقراری ارتباط با فعالان گردشگری و انجمن صنفی راهنمایان گردشگری، نقش موثری در افزایش فرصت‌های شغلی و ارتباطات دارد که متاسفانه در حال حاضر برای این انجمن صنفی حتی یک اتاق هم برای ارتباطات مستقیم در نظر گرفته نشده  و اعضا و فعالان مجبورند که در فضای مجازی و از طریق پیام رسان‌ها به گفت‌وگو و تبادل نظر بپردازند. 
  
وی ادامه داد: نبود بیمه از دیگر مسائلی است که راهنمایان گردشگری با آن روبه رو هستند و همچنین، بیشتر به دلیل محدودیت‌های اجتماعی،  خانم‌ها مجبورند که در داخل استان به کار خود ادامه دهند. 
  
وی با انتقاد از اینکه آژانس های استان تورهای ورودی برگزار نمی کنند، افزود: آژانس‌های مسافرتی برای توسعه گردشگری در منطقه، باید در کنار فرستادن مسافر به خارج از کشور ، در زمینه‌ی تورهای ورودی و جذب مسافر از این طریق نیز اقدام کنند. 
  
جدیری در بخشی دیگر از سخنان خود وجود امکانات کافی در غرفه نمایشگاه‌های صنایع‌دستی را از ضروریات دانست و گفت: در کنار کار راهنمای گردشگری، در حوزه‌ی صنایع دستی هم مشغول فعالیت هستم و به نظرم نمایشگاه‌های صنایع‌دستی باید سازمان‌یافته‌تر باشند به طوریکه به خاطر دارم در نوروز 93 نمایشگاهی برای فروش محصولات در تبریز برگزار شد که به دلیل سردی هوا و نبود امکانات با مشکلات زیادی مواجه شدیم. 
  
وی افزود: ارائه تسهیلات و اعطای وام به فعالان صنایع دستی راهی برای حمایت از این حوزه است که البته گرفتن وام خود با سختی هایی همراه است. 
  
وی با بیان اینکه 114 خانه تاریخی در استان به ثبت رسیده است، گفت: تبدیل این خانه‌ها به اقامتگاه‌های بوم ‎ گردی و مراکز پذیرایی سنتی، می‌تواند فرصت شغلی زیادی را برای جوانان فراهم کند به طوریکه حتی خانم‌ها هم می‌توانند با دوختن لباس‌های سنتی و  پختن غذاهای  محلی خود مشغول کار و فعالیت شوند.    
  
                                             
                                             چه اشکالی دارد خانمی بدون این‌که بی‌سرپرست باشد، بخواهد کارآفرین شود؟ 
  
عضو هیئت مدیره انجمن دوستدارن سفال آذربایجان شرقی نیز در این نشست از مراحل خاص و دشوار اخذ وام برای صنایع دستی سخن گفت و افزود: در جامعه ما تصور می‌شود که بیشتر، زنان بی‌سرپرست و بدسرپرست به فکر اشتغال و درآمدزایی هستند و از این رو وام آن‌ها در اولویت است؛ درحالیکه این تفکر و اقدام، منطقی نیست. 
  
گیتا زنجانی ادامه داد: چه اشکالی دارد که خانمی بخواهد که خود مجموعه‌ای را راه‌اندازی و اداره کند؟ به نظرم این موضوع ربطی به بی‌سرپرستی و بد سرپرستی زنان ندارد و باید شرایط برای تشویق و حمایت زنان برای کارآفرینی و اشتغال فراهم شود. 

  
وی با اشاره به نبود مرکزی جامع برای عرضه و فروش صنایع دستی در شهر، یاد آور شد: یشنهاد می‌کنم که به جای فروش پراکنده محصولات صنایع‌دستی در سطح شهر، مکانی متمرکز برای صنایع دستی در نظر گرفته شود و به طور تخصصی اداره شود. 
  
وی تاکید کرد: دغدغه‌ی هنرمند باید آفرینش اثر هنری باشد نه فروش و بیشتر هنرمندان برای بازاریابی و فروش محصولات خود با مشکل مواجه هستند. 
  
زنجانی افزود: بهتر است که صنایع دستی هر منطقه به طور حرفه‌ای در محل اصلی خودش معرفی شود، به عنوان مثال ممقان‌دوزی در همان شهر ممقان در معرض بازدید علاقمندان و گردشگران قرار گیرد و در این صورت می‌توان کل شهرهای استان را پوشش داد و گردشگر از کل استان دیدن کند.  
  
وی خطاب به راهنمایان گردشگری و افرادی که مسئول معرفی صنایع دستی استان به گردشگران هستند، گفت: اطلاعات افراد شاغل در حوزه‌ی گردشگری و صنایع دستی باید بروز و جامع باشد و در بازدیدها مشاهده می‌کنم که متاسفانه به این موضوع توجه نمی‌شود. 
  
وی هم ‎ چنین خواستار ایجاد شرایطی مناسب برای برقراری ارتباط با دیگر فعالان گردشگری و صنایع‌دستی در سطح استان و کشور شد و افرود: ما نمی‌دانیم که چطور با فعالان این حوزه ارتباط برقرار کنیم و از چه طریقی نمایشگاه‌ها و برنامه‌های خود را در سطح گسترده اطلاع رسانی کنیم. 
  
بر اساس این گزارش،  زنان در سطح جهان حدود 70 درصد در حوزه گردشگری سهیم هستند، در کشور ما نیز هرچند آمار دقیق در این خصوص وجود ندارد ولی آنچه که ملموس است بخشی از حوزه صنایع دستی و گردشگری توسط زنان مدیریت می‌شود، بنابراین در رویداد تبریز2018 توجه بیشتر به زنان ضروری است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: