• پنجشنبه ۱۸ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 968-4384-5
  • خبرنگار : 1145
  • منبع خبر : ----

مدیر منطقه ویژه علم وفناوری ربع رشیدی:

وام کم بهره و تسهیلات مالیاتی راهکار رفع مشکلات صنعت نیست

مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی با تاکید بر بروز رسانی دانش فنی صنایع استان گفت: مشکلات صنایع استان با وام‌های کم بهره و بلند مدت و با تسهیلات مالیاتی قابل حل شدن نیست.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، علی جهانگیری در جلسه هم اندیشی مدیران واحد های صنعتی استان با موضوع مالیات و مالیات بر ارزش افزوده، اظهار کرد: اگر حتی امروز مجموعه‌های مالیاتی به شما قول دهند که فرایند دریافت مالیات از سوی دولت برای شما تسهیل شود، باز مشکلات واحدهای تولیدی استان حل نخواهد شد و لزوما این راه حل نیست.

وی با اشاره به استفاده از روش‌های سنتی در صنعت توسط بسیاری از صنایع استان خاطرنشان کرد: تغییر و ارتقای دانش فنی صنایع در وضعیت فعلی تنها راهکاری است که خواهد توانست به صنعت کمک کند.

مدیر منطقه ویژه علم وفناوری ربع رشیدی، ادامه داد: در دهه شصت با رانت هایی که وجود داشت در همین استان شاهد مجوز ها متعدد شیرینی و شکلات در عرصه صنعتی بودیم، اما آیا تمام این صنایع توانستند سرپا بمانند، در یک بررسی اجمالی می بینیم شرکت هایی توانستند در این مسیر محکم قدم بردارند که به دانش روز دنیا مسلط شدند و با تولید محصولات متنوع و باکیفیت بازار را در دست گرفتند.

جهانگیری، با اشاره به حمایت های دولت از فعالیت های دانش بنیان خاطرنشان کرد: در حال حاضر 51 مدل حمایتی از مجموعه های دانش بنیان وجود دارد اما متاسفانه صنعتگران و تولیدکنندگان ما تنها بانک ها و مالیات را می شناسند ، ما به عنوان دولت می خواهیم فضای ورود به حوزه دانش بنیان را برای شما فراهم کنیم و این وظیفه ما است.

وی سهم استان آذربایجان شرقی در شرکت های دانش بنیان را در کشور محدود دانست و گفت: متاسفانه کسب عنوان دانش بنیان بودن در استان ما آنچنان که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفته است در حالی که دولت تسهیلات ویژه ای را برای این شرکت ها در نظر گرفته است برای نمونه طی سال گذشته پنج شرکت بزرگ استان در بخش های مختلف توانستند دانش بنیان شوند و از این مسیر از تسهیلات ویژه ای استفاده کنند.

وی توسعه ارتباطات بین المللی را نیز ضروری دانست و با اشاره به تفاهم نامه همکاری منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی و موسسه AIT اتریش گفت: این طرح با  هدف افزایش توانمندی های ظرفیت نوآوری در این منطقه طراحی شده است. دراین طرح خوشه قطعه سازی استان بعنوان یک خوشه پایلوت انتخاب شده است، تا با ارتقاء وضعیت این خوشه صنعتی در حوزه نوآوری و فناوری به شیوه های بومی و عملیاتی دست بیابیم.

جهانگیری ادامه داد: دولت اتریش برای این طرح 60 هزار یورو هزینه کرده است و امروز ما باید از فرصت به وجود آمده به نحو شایسته ای استفاده کنیم . شبکه قطعه سازی اتریش یک شبکه بین المللی است و ما باید با همکاری های مشترک خوشه قطعه سازی استان را در مسیر بین المللی شدن هدایت کنیم و نقش اصلی در این بین بر عهده صنعتگران استان است.

مدیر منطقه ویژه علم وفناوری ربع رشیدی، متذکر شد: چرا با یک اتفاق منطقه ای تمام صنعت ما دچار مشکل می شود، دلیل این موضوع محدود بودن گستره صادراتی ما به کردستان عراق، ارمنستان و غیره است در صورتی که اگر می خواهیم صادرات انجام دهیم باید محصولاتی با کیفیت، مورد تایید دنیا و با در نظر گرفتن  صادرات به کشورهای اروپایی و دیگر کشورها باشد.

وی، با اشاره به برگزاری پنجمین نمایشگاه فناوری و نوآوری ربع رشیدی، طی هفته آینده در تبریز گفت: این نمایشگاه برای پنجمین سال در تبریز برگزار می شود اما متاسفانه صنعتگران ما که همیشه از دانشگاهیان گله مند هستند که با صنعت همکاری ندارند حتی حاضر نیستند از این نمایشگاه بازدید داشته باشند در حالی که ما شاهد حضور صنعتگرانی از استانهای مختلف کشور و هیئت های فناوری از هشت کشور دنیا هستیم.

وی اظهار کرد: در نمایشگاه هایی که تا به امروز در کشور ما برگزار شده است هدف به نمایش گذاشتن توان دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و تحقیقاتی بوده است اما هدف ما در این نمایشگاه تجاری سازی است و ما سرمایه گذار، صنعتگر و فناور را کنار هم قرار می دهیم تا با شناخت نیازهای همدیگر به نتیجه مطلوب دست یابند.

وی ادامه داد: سال گذشته بیش از 1700 فناور در این نمایشگاه شرکت کردند ، آیا صنایع ما توانستند از این فرصت استفاده کنند؟ می گویید فارغ التحصیلان دانشگاهی به درد ما نمی خوردند آیا به سراغ آنها رفته اید که به درد شما بخوردند یا نه؟ چه انتظاری از دانشگاه دارید وقتی مرزی را بین خودتان کشیده اید و تلاشی برای برداشتن آن نمی کنید؟

جهانگیری بار دیگر حیات صنایع را در بروز شدن دانش فنی آنها دانست و خاطرنشان کرد: اگر دانش فنی شما به سمت دانش فنی روز دنیا نرود، محصول شما رقابت پذیر نخواهد بود برای نمونه قطعه سازی زمانی در استان ما به خوبی شکل گرفت اما امروز این نوع تولید منطبق با نیاز روز دنیا نیست و باید متحول شود.

وی با اشاره به توان فنی صنعتی استان و لزوم ورود این توانمندی به عرصه‌های جدید از جمله صنعت نفت و گاز، گفت: در سفر وزیر نفت به استان در خواست ایجاد تعاملات فی مابین را ازایشان داشتیم و با پیگیری های متعدد با حضور مدیران ارشد صنعت نفت کشور در استان این مهم محقق شد و با بررسی های صورت گرفته مشخص شد که نزدیک به 350 شرکت در استان ما توان همکاری با این صنعت را دارند و ما در نمایشگاه ربع رشیدی زون تخصصی را به این موضوع اختصاص دادیم اما متاسفانه امروز شاهد هستیم که با وجود حضور شرکت های بزرگ صنعت نفت کشور در این زون تعداد محدودی از شرکت های استانی حاضر به حضور در این رویداد بزرگ فناوری شده اند.

وی خاطرنشان کرد: امسال سازمان‌های بزرگ ملی ما را در برگزاری پنجمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی همراهی می‌کنند ما انتظار داریم بخش خصوصی و صنعتی نیز همپای ما در این اتفاق بزرگ ما را همراهی کند تا بتوانیم تبریز را به هاب فناوری کشور تبدیل کنیم و همه تبریز را به عنوان مرکز تبادل فناوری در کشور بشناسند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: