• یکشنبه ۱۴ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 968-3484-5
  • خبرنگار : 1145
  • منبع خبر : ----

دفتر مشترک همکاری ایران و ارمنستان در ارس و مغری تاسیس می شود

در دیدار مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس با استاندار استان سیونیک جمهوری ارمنستان بر دایر شدن دفتری برای همکاری‌های دو طرف در استان سیونیک و تا آغاز سال آینده میلادی تأکید شد. 

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، محسن خادم عرب باغی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در این خصوص گفت: باتوجه به سیاست های جمهوری اسلامی ایران مبنی بر گسترش همکاری با کشور های همسایه و به خصوص جمهوری ارمنستان، در صدد توسعه همکاری های فی مابین هستیم. 

وی تصریح کرد: تجربه‌های موفق ایران در زمینه ایجاد و توسعه مناطق آزاد، می‌تواند زمینه‌ساز همکاری‌های بیشتر با ارمنستان برای ایجاد منطقه آزاد در مرز دو کشور باشد. 

عرب‌باغی ایجاد منطقه آزاد مغری ارمنستان را مثبت ارزیابی کرد و افزود: یقین داریم که ایجاد و توسعه منطقه آزاد مغری باتوجه به حمایت ها و همکاری دو طرف، باعث شکوفایی مناطق آزاد هر دو کشور خواهد شد. 

وی خاطرنشان کرد: عضویت ارمنستان در اتحادیه اروپا می تواند باعث افزایش صادرات از مناطق آزاد ارس و مغری شود و همکاری دو طرف در صنعت و تجارت نیز بدون شک زمینه‌ساز رشد و توسعه ایران و ارمنستان خواهد شد. 

رئیس هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد ارس با اشاره به آثار تاریخی ثبت جهانی شده در منطقه آزاد ارس، تاکید کرد: هم اکنون آثار تاریخی مربوط به کلیساهای این منطقه باعث ورود گردشگران خارجی به ارس می‌شود و در صورت ایجاد گردشگری حلال در ارمنستان، می‌توانیم با همکاری‌های مثبت در این زمینه به تبادل گردشگر بپردازیم. 

عرب باغی اظهار کرد: امکان گسترش همکاری در حوزه های دانشگاهی و آموزشی نیز وجود دارد و دانشگاه‌های بین المللی مستقر در منطقه آزاد ارس این امکان را برای همکاری فراهم کرده‌اند. 

وی بازدید تورهای کشور ارمنستان از منطقه آزاد ارس را زمینه ساز آشنایی با این منطقه عنوان کرده و بر افزایش تورهای رسانه‌ای هر دو کشور برای آشنایی با پتانسیل‌ها و زمینه‌های همکاری تاکید کرد. 

عرب‌باغی گفت: پیشنهاد می کنیم که دفتر مشترک همکاری منطقه آزاد ارس و منطقه آزاد مغری در ارس تاسیس شده و برنامه های همکاری بین دو طرف، با جدیت بیشتری پیگیری شود. 

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس، ضمن اشاره به اینکه سهم اجناس ایرانی باید در بازارهای ارمنستان افزایش پیدا کند، عنوان کرد: این آمادگی وجود دارد که اتاق های بازرگانی ایران و ارمنستان در این زمینه همکاری های بیشتری را داشته باشند و منطقه آزاد ارس آماده هر گونه همکاری در این زمینه است. 

عرب باغی در پایان از استاندار استان سیونیک و سایر مسئولان این استان، برای سفر به منطقه آزاد ارس، دعوت کرد. 

استاندار استان سیونیک نیز در این دیدار  ضمن خوش آمد به هئیت ایرانی، گفت: از تمام پیشنهادهایی که باعث افزایش همکاری بین دوکشور دوست و همسایه ایران و ارمنستان شود، استقبال می کنیم. 

هاکوبیان افزود: در تلاش هستیم تا با ایجاد منطقه آزاد مغری، زمینه‌های همکاری دو طرف افزایش پیدا کند و به دنبال ایجاد مرکز ایران شناسی و مراکزی برای گردشگری حلال در استان سیونیک هستیم. 

وی تاکید کرد: ارمنستان جزو کشورهای ارواسیا محسوب می شود و این کشور توان بالایی برای ارتباط تجاری با سایر کشورها دارد که می تواند در نهایت به نفع اقتصاد دو کشور باشد. 

هاکوبیان با اشاره به اینکه زمینه های همکاری دو طرف باید خیلی زودتر فراهم می شد، از امکان دایر شدن دفتری برای همکاری های دو طرف در استان سیونیک و تا آغاز سال آینده میلادی خبر داد. 

استاندار استان سیونیک ارمنستان ضمن تشکر از دعوت مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس، از قبول دعوت و حضور تیم ارمنستانی در هفته های آتی در منطقه آزاد ارس خبر داد. 

گفتنی است، هیئت ایرانی منطقه آزاد ارس به سرپرستی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس و با همراهی امام جمعه منطقه آزاد ارس، معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان و برخی دیگر از مسئولان این سازمان از استان سیونیک ارمنستان و منطقه آزاد مغری بازدید کرده و جلسه مشترکی را با استاندار این استان و مسئولان منطقه آزاد مغری برگزار کردند. بازدید از اقدامات انجام شده در منطقه آزاد مغری و بازدید از کلیسای شهر مغری نیز بخش دیگری از این دیدار بود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: