• سه شنبه ۹ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 968-2186-5
  • خبرنگار : 1173
  • منبع خبر : ----

رئیس مرکز ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در گفت‎وگو با ایسنا:

دلیل علمی برای عقیم شدن نوزادان بر اثر واکسیناسیون وجود ندارد

رئیس مرکز ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی تبریز تاکید کرد: هیچ دلیل علمی مبنی بر عقیم شدن نوزادان بر اثر واکسیناسیون وجود ندارد. 
  
دکتر بهروز برادران در گفت‎وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، در پاسخ به وجود برخی ادعاها در طب سنتی مبنی بر مضر بودن واکسن، گفت: واکسن‎ها قبل از ورود به بازار به لحاظ عوارض بررسی می‎شوند. همچنین کشف واکسن تحول عظیمی را در جلوگیری از مرگ و میر ناشی از بیماری‎های عفونی در جهان ایجاد کرد. از این رو هیچ دلیل و مدرک علمی مبنی بر مضر بودن واکسینه شدن وجود ندارد و این در حالی است که خود بیماری اوریون قبل از کشف واکسن آن منجر به قطع نسل می‎شد و اکنون هیچ نگرانی در این مورد وجود ندارد. 
  
وی با بیان دلایل ارائه شده از سوی سازمان بهداشت جهانی مبنی بر استفاده‌ از واکسن، گفت: حفظ جان کودکان، ترکیبات سالم واکسن، کم بودن آلرژی در استفاده از واکسن، کاهش دادن مخزن بیماری‎ها در جامعه، حفاظت نسل آینده از بیماری‎ها و ریشه کردن کردن برخی از بیماری‎ها در طول تاریخ از جمله دلایل توصیه‌ی سازمان بهداشت جهانی برای استفاده از واکسن در انسان است. 
  
وی با ارائه‎ی تعریفی از واکسن افزود: واکسن فرآورده‎ی ایمونوبیولوژیکی است که برای ایجاد مقاومت اختصاصی در برابر عوامل بیگانه مثل پاتوژن‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌ها استفاده می‌شود و تاریخچه‎ی واکسیناسیون قدمتی برابر با قدمت تلاش بشر برای رهایی از بیماری‌ها دارد؛ چرا که بیماری و تلاش برای رهایی از آن همان بود تولد بشر وجود داشته است. 
  
برادران افزود: مهرداد ششم، پادشاه ایرانی  اولین کسی بود که از واکسیناسیون استفاده کرد؛ چرا که او به اطرافیان خود مشکوک بود که او را مسموم کنند و هر روز مقدار اندکی از سم آرسنیک را می‎نوشید و بدن او از این طریق واکسینه شده بود؛ به طوری که وقتی در مقابل رومیان شکست خورد، با سرکشیدن جام زهر هیچ اتفاقی برای او نیفتاد و از این تجربه به عنوان اولین تجربه‎ی استفاده از واکسیناسیون در طول تاریخ یاد شده است. 
  
وی با بیان این که واکسن با ظهور بیماری آبله به دنیای امروز راه یافت، بیان کرد: واکسیناسیون از هندوستان، چین و آسیا شروع شده و سپس به کشورهای اروپایی راه یافت. واکسیناسیون در ایمونولوژی جدید توسط «ادوارد جنر» ترویج داده شد و این پزشک در قرن هجدهم مشاهده کرد که زنان شیردوشی که با پوستول‌‎های آبله‌ی گاوی تماس داشتند، به آبله‎ی انسانی مبتلا نمی‎شوند؛ بنابراین او با استفاده از پوستول‎های گاوی موفق به کشف واکسن آبله شد و با گذشت زمان دانشمندانی همچون «لوئی پاستور» موفق به کشف واکسن‎های بعدی شدند. 
  
وی عنوان کرد: در ایران نیز اولین واکسیناسیون (آبله کوبی) در تبریز و توسط پزشک انگلیسی ارتش فتحعلی شاه در قرن سیزدهم انجام شد و عمومی کردن واکسیناسیون در ایران مدیون خدمات میرزا تقی خان امیر کبیر بود. همچنین نیمه‎ی دوم قرن 19 و 20 دوره‎ی پیشرفت و شکوفایی واکسیناسیون در ایران بود. 
  
رئیس مرکز ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به این که تولید واکسن از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است، ادامه داد: تولید واکسن طی یک فرایند طولانی انجام می‎گیرد و پس از مطالعات حیوانی، چهار فاز کلینیکال، ترایال واکسن برای استفاده‎ی عموم راهی بازار می‎شود؛ به طوری که تا کنون تنها 20 نوع واکسن تهیه شده‎اند و برخلاف سایر محصولات درمانی و دارویی شاید در طی یک سال تنها یک نوع واکسن وراد بازار شود. همچنین تمامی این 20 نوع واکسن در کشور ما تولید می‎شود. 
  
وی افزود: طبق تحقیقات به عمل آمده، واکسیناسیون همه ساله جان دو الی سه میلیون نفر را نجات می‎دهد و قبل از کشف واکسن آبله بیش از 30 درصد مبتلایان به آن جان خود را از دست می‎دادند. همچنین در مورد واکسن فلج اطفال نیز قبل از تهیه‎ی این واکسن، بیش از 20 هزار آمریکایی بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست می‎دادند. 
  
وی بیان کرد: در سال 1918 پاندمی آنفلوانزا جان 50 الی 100 میلیون نفر در دنیا را گرفت و کزاز نیز جزو بیماری‎هایی است که بدون استفاده از واکسن درمان نمی‎شود و به طور حتم جان فرد را می‎گیرد. امروزه برای بیش از 20 بیماری واکسن تهیه شده است که تعدادی از آن‎ها به طور همگانی و بقیه در شرایط خاصی مورد استفاده قرار می‎گیرند. 
  
رئیس مرکز ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی در ادامه در پاسخ به توصیه‎ی برخی از پزشکان طب سنتی که مسواک زدن را علت خرابی دندان می‎دانند، خاطرنشان کرد: نقش مسواک و تمیز نگه داشتن دندان و دهان، کاهش و از بین بردن عفونت‌ها و جلوگیری از پوسیدگی دندان ثابت شده است و اگر دلیل مستندی برای این ادعا وجود ندارد، پذیرفتن آن نیز جایز نخواهد بود.   

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: