• یکشنبه ۷ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 968-1484-5
  • خبرنگار : 1179
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی در بازدید از غرفه ایسنا:

به تعهدات‌مان در قبال احیای دریاچه ارومیه عمل می‌کنیم/ شرمنده کشاورزان هستیم

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: بدون اینکه معطل تخصیص بودجه باشیم، به تعهدات‌مان در قبال احیای دریاچه ارومیه عمل می‌کنیم. 
  
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، کریم مهری در حاشیه بازدید از نهمین نمایشگاه مطبوعات، با حضور در غرفه‌ی  ایسنا، با بیان این‌که حدود 11 درصد حوزه‌ی آبریز دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی قرار دارد، افزود: عمده اب مصرفی کشاورزی در حوزه‌ی آبریز دریاچه ارومیه، از چاه‌ها تامین می‌شود و آبیاری مدرن برای تعادل بخشی به سفره‌های زیر زمینی موثر است. 
  
وی افزود: سازمان جهاد کشاورزی استان در راستای احیای دریاچه ارومیه اصلاح الگوی کشت را اجرایی می‌کند و برخی از اقدامات سخت افزاری کانال و آبیاری تحت فشار به این سازمان تحویل داده شده و در حال حاضر نیز اجرایی می‌شود. 
  
مهری با اشاره به این‌که در حال حاضر روش آبیاری مدرن در استان گسترش یافته است، افزود: حدود 85 درصد تجمیع هزینه‌های آبیاری مدرن توسط دولت پرداخت می‌شود، به عنوان مثال اگر کسی 10 میلیون تومان جهت تجهیز آبیاری مدرن هزینه کند، دولت حدود  هشت و نیم میلیون تومان آن را پرداخت می‌کند و برای پرداخت 15 درصد مابقی نیز تسهیلاتی در نظر گرفته شده است. 
  
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با بیان این‌که وضعیت تولید گندم در آذربایجان شرقی رو به بهبود است، افزود: با توجه به اینکه حدود 67 درصد زمین‌های کشاورزی آذربایجان شرقی به شکل زمین‌های دیم بوده و این زمین‌ها نیازمند بارندگی‌های به موقع فصلی است. 
  
وی با اشاره به اینکه حدود  50 درصد پول خرید تضمینی گندم کشاورزان استان پرداخت نشده است،  افزود: در حال حاضر شرمنده‌ی کشاورزان استان هستیم؛ چرا که پول گندم آن‌ها را به موقع پرداخت نکرده‌ایم و در این راستا دولت تلاش می‌کند تا در مدت زمان کوتاه پرداخت کند. 
  
مهری با بیان این‌که بالاترین میزان بارندگی در شمال استان است، بیان کرد: شهرستان‌های جلفا، هریس، اهر، ورزقان و کلیبر دارای بالاترین میزان بارندگی بوده‌اند ولی میزان بارندگی در جنوب استان در شهرستان‌های ملکان، بناب بسیار اندک است و با توجه به دیم بودن الگوی کشت در این مناطق، اگر روش‌های کاشت، داشت و برداشت زمین‌های دیم به صورت مکانیزه انجام گیرد، در ذخیره آب و افزایش عملکرد واحدهای سدی تاثیر مثبتی خواهد داشت. 
  
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به این‌که بخش خصوصی باید به محصولات کشاورزی توجه کند، افزود: بخش خصوصی جهت صادرات محصولات کشاورزی خود وارد عمل شود؛ چرا که دولت نمی‌تواند صادرات را انجام دهد و حتی بر اساس اصل 44 مقرر شده کارخانه‌های دولتی به بخش خصوصی واگذار شود و در این راستا جهت انجام صادرات احسن باید به زنجیره تولید از مزرعه تا مرحله‌ی بسته‌بندی توجه ویژه شود. 
  
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان این‌که امسال نمایشگاه کتاب از نظر کیفی و کمی نسبت به سال‌های گذشته رشد قابل نوجهی داشته است، افزود: ناشران، نویسندگان و افرادی که در جامعه با کتاب سر و کار دارند، همگی نقش اساسی جهت آگاه سازی مردم در جامعه ایفا می‌کنند. 
  
وی با بیان این‌که رسانه‌ها به عنوان پل ارتباطی بین مردم، مسئولان و دولت محسوب می‌شوند، افزود: وجود رسانه‌های گروهی و مطبوعات جهت مبادله‌ی اطلاعات در جامعه تاثیرگذار بوده است و امیدوارم با همت مردم، سرانه مطالعه کتاب در جامعه افزایش یابد و اگر امروزه می‌توانیم قلم به دست بگیریم، همگی را مدیون آموزش‌های کتاب و معلمان خود هستیم. 
 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: