• شنبه ۶ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-4014-5
  • خبرنگار : 1142
  • منبع خبر : ----

مدیرعامل سازمان پسماندهای شهرداری تبریز:

احداث نیروگاه زباله‌سوز، از فاجعه زیست‌محیطی در تبریز جلوگیری می‌کند

مدیرعامل سازمان پسماندهای شهرداری تبریز گفت: احداث نیروگاه زباله‌سوز، از فاجعه زیست‌محیطی در تبریز جلوگیری می‌کند.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، علیرضا اصغری در سومین کارگاه تخصصی بررسی نیروگاه زباله سوز در تبریز، اظهار کرد: طبق گزارش سازمان محیط زیست، بالای 80 درصد زباله های کشور دفن می شود و نیاز به یک نگرش نو در این زمینه داریم؛ چرا که دفن زباله در کشور، یک فاجعه است و بزرگترین بحران بعد از کم آبی، همین موضوع زباله است.

وی افزود: تا 10، 15 سال آینده، معضلات و مخاطرات زیست محیطی دفن زباله، تبدیل به یک بحران بزرگ خواهد شد، مگر این که برای این فاجعه زیست محیطی، چاره ای بیاندیشیم.

وی خاطرنشان کرد: با وجود محدودیت های مدیریتی، پس از چهار سال کار و تلاش شبانه روزی در سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری تبریز، توانستیم تابوی برخی موضوعات را بشکنیم و خوشبختانه تبریز به قطب اول نیروگاه زباله سوز کشور تبدیل شده است.

اصغری ادامه داد: پس از بررسی شاخص های مدیریت پسماند، تصمیم گرفتیم نیروگاه زباله سوزی در تبریز راه اندازی کنیم و بعد از شهر تبریز، وزارت کشور هشت شهر دیگر را نیز برای این موضوع انتخاب کرده است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری تبریز گفت: باکو 600 تن زباله شهری را به 42 مگاوات برق در هر ساعت تبدیل کرده و معتقدم که نگرش سنتی به مدیریت پسماند، جوابگوی کلانشهرها نیست و همه، موافق احداث و فعالیت نیروگاه زباله سوز هستند.

وی بیان کرد: در شهر تبریز، سالانه 150 میلیارد تومان برای زباله هزینه می شود که 50 میلیارد تومان آن، مربوط به هزینه های دفن در مقصد است که با احداث نیروگاه زباله سوز که برای اولین بار در خاورمیانه با همکاری یک شرکت فرانسوی در حال عقد قراردادهای لازم هستیم، می توانیم این هزینه ها را کاهش دهیم.

اصغری با بیان این که زباله تر در تبریز کاهش یافته است، افزود: زباله سوزی در جهان، از 134 میلیون تن فراتر رفته و کاهش حجم زباله، دفع پسماند خطرناک، کاهش بو، کاهش میزان آلاینده های هوا و ...، از جمله مزایای زباله سوزی است.

سجاد رحیمی، مشاور سابق شهردار تهران و عضو هیئت علمی دانشگاه امیرکبیر نیز در این نشست اظهار کرد: تبریز با دارا بودن نزدیک به 2 میلیون نفر جمعیت، 5/2 درصد زباله کشور را تولید می کند و با وجود تولید 50 هزار تن زباله در کشور، روزانه حدود 6 میلیارد تومان را در داخل زمین دفن می کنیم.

وی افزود: یکی از دغدغه های سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری تبریز، حرکت به سمت الگوهای جهانی است و جای تبریک دارد که تبریز، همیشه به دنبال فناوری های نوین بوده است و با روش های مختلفی، زباله های تر خود را کاهش داده و به عنوان الگویی در کشور، حتی از تهران هم وضعیت بهتری دارد.

وی با اشاره به این که 85 درصد زباله های ژاپن، زباله های خشک است، اظهار کرد: 46 درصد زباله های جهان، زباله های تر است و این میزان در تهران به 67 درصد می رسد که آمار نگران کننده ای به حساب می آید.

رحیمی خاطرنشان کرد: در تمام دنیا برای مدیریت زباله، پول پرداخت می شود و ما نیز در زمینه تفکیک زباله های تر و خشک که یکی از شاخصه های توسعه به حساب می آید، نیاز به فرهنگ سازی داریم.

وی گفت: سرانه زباله در تبریز، 640 گرم برای هر نفر است و این در حالی است که سرانه جهانی 1/3 کیلوگرم به ازای هر نفر است و با این اوصاف، میزان سرانه زباله برای هر شهروند تبریزی، عدد قابل قبولی است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: