• چهارشنبه ۱۹ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-4784-5
  • خبرنگار : 1173
  • منبع خبر : ----

در کارگروه اقتصاد مقاومتی استان مطرح شد:

ضرورت ارتقاء تکنولوژی به جای تزریق نقدینگی

مدیر منطقه ویژه ی علم و فناوری ربع رشیدی بر ضرورت ارتقاء تکنولوژی به جای تزریق نقدینگی تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، علی جهانگیری در کارگروه اقتصاد مقاومتی استان که با حضور قائم مقام وزیر کشور برگزار شد، اظهار کرد: پس از ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در سال 93، ستاد اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد مقاومتی در استان تعریف شد و آئین نامه نیز به تمامی دستگاه های ذی ربط ابلاغ شد.

وی افزود:با توجه به وجود پتانسیل بالا در استان و داشتن چهار هزار هیئت علمی، بیش از 200 هزار دانشجو و چهار هزار واحد صنعتی می توان اقتصاد دانش بنیان را در استان نهادینه کرد.

وی گفت: کشور ما از نظر تولید علم، رتبه ی 20 و از نظر کابرد علم رتبه‌ی 148 جهان را دارا است و این فاصله‌ی معنا دار ناشی از نبود فن بازار و فروش دانش فنی است.

جهانگیری با اشاره به برنامه های منطقه ی ویژه ی فناوری اظهار کرد: ساماندهی شبکه های فناوری در حوزه های مختلف با هدف همگون سازی اهداف استفاده از امکانات با سرمایه های موجود یکی از اقدامات اصلی منطقه ی ویژه ی علم و فناوری ربع رشیدی می باشد و در طول سه سال گذشته نمایشگاهی در سطح بین المللی برگزار شده است که حدود 1700 فناوری و 22 طرح خارجی در آن معرفی شده بودند و اکنون حدود 90 شرکت دانش بنیان در تبریز وجود دارد و بهتر است به جای تزریق نقدینگی برای حل مشکلات شرکت ها و دستگاه ها، این نقدینگی را به ارتقاء تکنولوژی اختصاص دهند.

داوود بهبودی، رئیس سازمان برنامه و بودجه ی استان نیز با ارائه‌ی گزارشی از اقدامات کارگروه اقتصاد مقاومتی استان اظهار کرد: مطالعات و ارزیابی پتانسیل های استان پس از تدوین سند تدبیر و توسعه و به منظور عملیاتی کردن آن شروع شد.

وی افزود: رونق تولید، توسعه‌ی استان، افزایش سرمایه گذاری و تداوم نرخ تورم تک رقمی از جمله رویکردهای سند تدبیر و توسعه در استان بود که ترکیب مناسب شورای برنامه ریزی و اقتصاد مقاومتی استان زمینه ساز عملکرد خوب در این زمینه شد.


نگهبان، معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز در این کارگروه اظهار کرد: در شش ماهه ی  نخست سال جاری پرونده‌ی 50 درصد از متقاضیان تسهیلات رونق تولید تایید شده است که بیش تر آن مربوط به بخش کشاورزی هستند و در مجموع 537 پرونده‌ی تسهیلات رونق تولید به ارزش 523 میلیارد تومان وجود دارد.


وی با بیان این که 300 طرح نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی 60 درصد باید تا پایان سال به اتمام برسد، افزود: 454 طرح نیمه تمام در استان وجود داشت که 150 مورد تکمیل شده است. همچنین در حوزه ی تجارت خارجی نیز باید تا پایان سال، شاهد پیشرفت 25 درصدی باشیم که تاکنون موفق به پیشرفت 10 درصدی شده ایم.

"حمید هاشم زاده"، مدیرکل دفتر سرمایه گذاری استان نیز در این کارگروه تاکید کرد: آذربایجان شرقی از نظر پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی در کشور رتبه ی سوم و از نظر تعداد واحدها رتبه‌ی پنجم کشوری را به خود اختصاص داده است.

"مرتضی نیرومند"، مدیرعامل شهرک های صنعتی استان نیز بر ضرورت عارضه یابی واحدهای صنعتی تاکید کرد و گفت: مشکل برق و آب از جمله موانع توسعه ی واحدهای تولیدی در این استان به شمار می آیند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: