• چهارشنبه ۱۹ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 967-6787-5
  • خبرنگار : 1172
  • منبع خبر : ----

برگزاری سومین همایش بین‌المللی پاسداشت ادبیات عاشورایی آذربایجان در دانشگاه تبریز

سومین همایش بین‌المللی پاسداشت ادبیات عاشورایی آذربایجان با حضور جمعی از شاعران و مداحان تبریز و کشورهای آذربایجان و ترکیه و همچنین جمع کثیری از شیفتگان سیدالشهداء در تالار وحدت دانشگاه تبریز برگزار شد.
 
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، رئیس دانشگاه تبریز در این همایش با تاکید بر اینکه هدف همایش پاسداشت ادبیات عاشورایی این است که شعرا، ادبا و سخنوران اهل‌بیت(ع) را از ایران و کشورهای خارجی گردهم آورد تا از دانش و توانایی یکدیگر استفاده کنند.
 
محمدرضا پورمحمدی ادامه داد: با اینکه در رشته‌ی ادبیات، گرایش‌های بسیاری از ادبیات فارسی گرفته تا ادبیات عرب و ... وجود دارد اما شاید کم‌تر به حوزه‌ی ادبیات عاشورایی پرداخته‌ایم، ادبیات عاشورایی بسیار غنی و توام با تعلیم آموزش و فرهنگ است.
 
وی اضافه کرد: انسان برای زندگی، حقیقت‌جویی و برای مبارزه با ظلم و استبداد که زمان و مکان مشخصی ندارد، نیازمند این فرهنگ ناب بوده و ما باید این فرهنگ غنی را بیش از این گسترش دهیم و امید است که این همایش همه ساله پربارتر از سال قبل برگزار شود.

احمد فرشبافیان، دبیر این همایش نیز در این مراسم با تاکید بر اینکه دشمنان فرهنگ مقاومت و عاشورا اعتراف می‌کنند که عامل اصلی پیشرفت مسلمانان، فرهنگ مقاومت، ایثار، شهادت و در یک کلمه فرهنگ غنی عاشوراست، بیان کرد: برگزاری چنین همایش‌هایی، فرهنگ ناب عاشورا را تقویت می‌کند، از این رو باید به برگزاری چنین برنامه‌هایی اهتمام ویژه‌ای داشته باشیم.
 
وی با اشاره به حضور میهمانان و شاعرانی از کشورهای آذربایجان و ترکیه در سومین همایش بین‌المللی پاسداشت ادبیات عاشورایی آذربایجان، خاطرنشان کرد: مقرر بود که از کشور گرجستان نیز میهمان داشته باشیم که نتوانستند به این همایش برسند، اکنون میزبان 11 میهمان از کشورهای آذربایجان و ترکیه بوده و همچنین شاعران آذری زبان از کشور خودمان نیز در این مراسم حضور دارند.
 
فرشبافیان با تاکید بر اهمیت اشاعه و ترویج فرهنگ عاشورا، یادآور شد: امروزه اگر دشمن گزینه‌های روز میز برای خود مطرح می‌کند، در مقابل گزینه‌های روی میز ما نیز با فرهنگ عاشورا نمایان شده و امروز فرهنگ عاشورایی خود را در وجود شاعرانی چون حاج الشن خزر، حاج یاشار جاوید، حاج رحیم بخشی اف و... خود را نشان می‌دهد.
 
وی خاطرنشان کرد: هدف ما این است که همه ساله این همایش را در دانشگاه تبریز برگزار کنیم و به خواست خداند متعال در تلاش خواهیم بود تا این مراسم معنوی همه ساله پربارتر، با برنامه‌های جدی‌تر‌ و همه‌جانبه و فراگیر برگزار شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: