• سه شنبه ۱۸ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 967-2686-5
  • خبرنگار : 1145
  • منبع خبر : ----

در رتبه‌بندی جهانی یو اس نیوز؛

دانشگاه تبریز در بین دانشگاه‌های جامع کشور برتر انتخاب شد


رئیس دانشگاه تبریز اظهار کرد: دانشگاه تبریز در سیستم رتبه‌بندی جدید یو اس نیوز؛ مقام سوم را در بین دانشگاه‌های جامع کشور بدست آورد. 
  
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، محمدرضا پورمحمدی با اعلام این خبر گفت: در این رتبه‌بندی 11 دانشگاه کشور در زمره 1000 دانشگاه برتر دنیا قرار گرفتند که در این میان دانشگاه تبریز بعد از دانشگاه های تهران و تربیت مدرس در جایگاه رتبه سوم  دانشگاه های جامع کشور را به خود اختصاص داد. 
  
وی در ادامه با تاکید بر اینکه با احتساب همه دانشگاه های دولتی اعم از صنعتی و جامع؛ دانشگاه تبریز رتبه هفتم کشور را بعد از دانشگاه های صنعتی شریف، تهران، صنعتی اصفهان، صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت ایران و تربیت مدرس کسب کرده است، تصریح کرد: در سطح آسیا و جهان نیز دانشگاه تبریز به ترتیب رتبه های 167 و 777 را به خود اختصاص داده است. 
  
وی در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه این رتبه بندی به صورت موضوعی نیز به جایگاه دانشگاه ها پرداخته است، یادآور شد: دانشگاه تبریز در این حوزه نیز رتبه 152  دنیا را در بخش مهندسی و 375 دنیا را در شیمی از آن خود کرده است که جایگاه مناسبی است و برنامه ریزی شده تا در حوزه های دیگر نیز خود را به این سطح برسانند. 
  
پورمحمدی اظهار کرد: برای تعیین 1000 دانشگاه برتر دنیا در این رتبه بندی از معیارهای چون اشتهار جهانی تحقیقات، اشتهار منطقه ای تحقیقات، تعداد مقالات در مجلات، تعداد مقالات در کنفرانس ها، تعداد کتب چاپ شده، تاثیر گذاری استنادات (Citation Impact)، تعداد کل استنادات، تعداد مقالات  10درصد برتر، درصد مقالات 10 درصد برتر از کل مقالات، میزان همکاری های بین المللی، تعداد مقالات داغ یک درصد برتر و درصد مقالات یک درصد برتر استفاده شده است. 
  
یادآور می‌شود: یو.اس.نیوز یکی از نظام های رتبه بندی معتبر در سطح دنیاست و از سال ۱۹۸۳ دانشکده های آمریکا را مورد رتبه بندی قرار داده و از ۳۰ سال تجربه در رتبه‌بندی دانشگاهی، از سال ۲۰۱۵ میلادی نیز  اقدام به رتبه بندی دانشگاه ها در سطح جهانی کرده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: