• دوشنبه ۱۷ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 967-5387-5
  • خبرنگار : 1172
  • منبع خبر : ----

مسئول واحد تاریخ شفاهی دفتر ادبیات انقلاب اسلامی:

تاریخ شفاهی اطلاعات ارزشمندی به جامعه می‌دهد


مسئول واحد تاریخ شفاهی دفتر ادبیات انقلاب اسلامی با تاکید بر اهمیت ثبت تاریخ شفاهی، گفت: تاریخ شفاهی اطلاعات ارزشمندی در اختیار جامعه قرار می‌دهد.


به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، حجت ‏الاسلام سعید فخرزاده، در سومین نشست تخصصی فن مصاحبه و پیاده‌سازی در محل حوزه هنری استان، در خصوص تفاوت میان خاطره و تاریخ شفاهی گفت: خاطره اطلاعاتی است که یک فرد بیان کرده، آن چه که در ذهنش بوده بدون این که بررسی شود، اما در تاریخ شفاهی در کنار کسی که خاطره خود را بیان می‏کند یک مورخ وجود دارد و این اطلاعات را هم در زمان مصاحبه و هم بعد از مصاحبه ارزیابی می‏کند و به واقعیت نزدیک می‏کند.
 

وی بیان کرد: در گذشته تولید اطلاعات تاریخی و اسناد منحصر به بخش‏های خاص و سازمان‏های دولتی اسناد بود که بعدها به عنوان منابع تحقیقاتی استفاده می‏شد یا از طریق روزنامه‏نگاران و خبرنگاران و نویسندگان محدودی که وجود داشتند، وقایع در رسانه‏های آن زمان منعکس می‌شد که البته به عنوان منابع رده دوم مورد استفاده قرار می‌گرفت.


وی خاطرنشان کرد: پس از اینکه تاریخ شفاهی به کمک تولید اطلاعات تاریخی آمد، طیف گسترده‏ای در زمینه تولید اطلاعات تاریخی ایجاد شد که این حضور گسترده و قطعاً سامان‏دهی این اطلاعات نقش مهمی دارد، از این‌رو فرآوری اطلاعات گام بعدی است که می‏طلبد در پس این تولید ادامه یابد.


وی ادامه داد: تاریخ شفاهی این اجازه را می‏دهد که تمامی افرادی که از حادثه و واقعه‏ای اطلاعات دارند این اطلاعات را در اختیار جامعه قرار دهند.


حجت‏الاسلام فخرزداه در خصوص مشکلات مصاحبه نیز اضافه کرد: یکی از مشکلات مصاحبه‏هایی که در تاریخ شفاهی انجام می‌شود، این است که با افرادی سروکار داریم که اطلاعاتشان را در ذهنشان نگه داشته‏اند و زمانی که خاطره‏ای توسط راوی روایت می‏شود، در اثر گذر زمان، بخشی از خاطره و داده‏ها در ذهن راوی به تحلیل رفته و ما با این دسته از افراد به مشکل برخورد می‏کنیم.


وی با بیان اینکه فرهنگ نوشتاری در جامعه ما وجود ندارد، تاکید کرد: گاهی محققان یادداشت‏های روزانه و گزارش‏های روزانه خود را نمی‏نویسند چه برسد به مردم عادی که یادداشت روزانه داشته باشند! این موضوع باعث می‏شود که گاهی این افراد اطلاعات را جا به جا و یا ناقص بیان کنند و این مسئله کار ما را در مصاحبه سخت می‏کند.


گفتنی است، سومین نشست تخصصی فن مصاحبه و پیاده‌سازی با حضور اساتید و صاحب‌نظران این حوزه و جمعی از نویسندگاه عرصه ادبیات پایداری و علاقمندان به این مبحث در محل اداره کل حفظ آثار و نشر ارزرش‌های دفاع مقدس برگزار شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: