• پنجشنبه ۱۳ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 967-10714-5
  • خبرنگار : 1179
  • منبع خبر : ----

بهره‌مندی 11 هزار نفر ناشنوا و کم‌شنوا از خدمات بهزیستی آذربایجان شرقی


مدیر کل بهزیستی آذربایجان شرقی گفت: در آذربایجان شرقی  11 هزار نفر ناشنوا و کم شنوا از خدمات توان بخشی بهزیستی استان بهره‌مند می‌شوند.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، محسن ارشد زاده در همایش روز جهانی ناشنوایان، با بیان اینکه در آذربایجان شرقی بیش از 20 هزار نفر دارای مشکلات شنوایی و شنیداری است، اظهار کرد: تاکنون حدود 11 هزار نفر ناشنوا از خدمات بهزیستی استان به صورت مستمر بهره‌مند شده و بیش از 350 نفر کودک ناشنوا و کم شنوا در مراکز «آموزش خانواده و کودکان ناشنوا» از برنامه‌های آموزشی و توان بخشی بهره‌مند شده‌اند. همچنین هفت مرکز توانبخشی و آموزشی برای افراد نا شنوا در استان مستقر شده است. 
  
وی با اشاره به اقدامات موثری که در راستای توانبخشی ناشنوایان استان انجام شده است، افزود: هر سال بیش از 100 نفر کودک ناشنوا از کمک هزینه‌ی کاشت حلزون برخوردار شده و  تعمیرات مورد نیاز این دستگاه‌ها توسط اداره کل بهزیستی استان نیز انجام می شود. 
  
مدیر کل بهزیستی آذربایجان شرقی در خصوص اقدامات مهم اداره کل بهزیستی استان برای حمایت از افراد ناشنوا و کم شنوا، تشریح کرد: نخستین اولویت این سازمان بحث پیشگیری از ناشنوایی است که در این راستا  خواستار توجه زیاد خانواده‌ها به این مهم هستیم؛ چرا که پیشگیری اولیه برای تمامی افراد به ویژه خانواده‌هایی که دارای فرزندان ناشنوا هستند، ضروری است. 
  
وی ادامه داد: خانواده ها باید از طریق مشاوره پزشکی و آزمایشات ژنتیکی از سلامتی شنوایی کودکان خود مطمئن شوند. 
  
ارشدزاده با اشاره به طرح غربالگری تمامی نوزادان متولد شده در بیمارستان‌های استان، اظهار کرد: نوزادان متولد شده در بیمارستان‌ها، غربالگری شده و مشکل ناشنوایی و کم شنوایی این نوزادان با تشخیص به موقع به وسیله‌ی اقدامات درمانی مانند کاشت حلزون، درمان می‌شود. 
  
وی با بیان اینکه سال گذشته حدود 62 هزار نفر نوزاد در بیمارستان‌های استان غربالگری شده است، افزود:  از این تعداد حدود 250 نفر ناشنوا و کم شنوا تشخیص داده شد و اقدامات توان بخشی برای کاشت حلزون برای این افراد انجام شده و هزینه ی کاشت حلزون 35 نفر نوزاد از طریق اداره‌کل بهزیستی استان تامین شده است. 
  
مدیر کل بهزیستی آذربایجان شرقی با بیان اینکه انجام اقدامات موثر توسط اداره کل بهزیستی استان، تا حدودی از ناشنوایی افراد پیشگیری کرده است، گفت: کودکان ناشنوا نیز می‌توانند با اقدامات پیشگیری و توانبخشی به موقع برای تحصیل در مدارس عادی حضور یابند. 
  
وی در خصوص توانمندسازی ناشنوایان استان، بیان کرد: برای توانمند سازی افراد ناشنوا و کم شنوا می‌توان به اقداماتی مانند کمک به تامین مسکن ناشنوایان و خانواده‌هایی که دارای دو معلول هستند، کمک به ازدواج ناشنوایان، کمک به تامین وسایل پزشکی از جمله تامین سمعک و ویلچر برای افراد ناشنوا، استعدادیابی ورزشی و علمی ناشنوایان برای رشد و شکوفایی اشاره کرد.
  
ارشدزاده ادامه داد: از مهم‌ترین مشکلات ناشنوایان اشتغال است که اداره کل بهزیستی استان در همین راستا آموزش مهارت‌های شغلی را برای این افراد اجرایی می‌کند و تمامی ناشنوایانی که دارای شرایط استفاده از تسهیلات اشتغال‌زایی هستند، می‌توانند بدون محدودیتی از این تسهیلات بهره‌مند شوند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: