• چهارشنبه ۱۲ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 967-1386-5
  • خبرنگار : 1173
  • منبع خبر : ----

رئیس مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی کشور:

علم دانشگاهی علم اداره‌ی دنیا است/ دانشگاه باید به عنوان مغز متفکر جامعه آینده را ترسیم کند


رئیس مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی کشور معتقد است علم دانشگاهی علم اداره‌ی دنیا است. 
  
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، سعدان زکایی در نشست با اعضای مرکز نظارت و ارزیابی دانشگاه تبریز اظهار کرد: شناسایی نقاط قوت و ضعف و چالش‌های موسسات آموزش عالی، نهادینه سازی فرهنگ نظارت و ارزیابی و ارتقاء کیفیت آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و اداری موسسات آموزش عالی در استان‌ها از اهداف تدوین آیین نامه‌های هیئت‌های نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت استانی وزارت علوم است. 
  
وی افزود: تحلیل زیرنظام‌های آموزش عالی در هر استان، برنامه ریزی و نظارت و ارائه‎ی گزارش مستمر از موسسات آموزش عالی، ارزیابی و تدوین برنامه‌های بهبود کیفیت از سایر اهداف این آیین نامه به شمار می‎آیند. 
  
وی گفت: شورای نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت علوم، تحقیقات و فناوری وظیفه‎ی سیاست گذاری و تحلیل سیسات‎های کلان و راهبردی معاونت آموزشی را بر عهده دارد تا از توسعه‎ی نامتوازن جلوگیری شود. استقرار نظام جامع تضمین، نظارت و ارزیابی، اعتبار بخشی و اعتبار سنجی نیز در این شورا مورد توجه قرار گرفته است. 
  
زکایی در بخش دیگر از سخنان خود بیان کرد: ورودی، خروجی و فرایند در دانشگاه‌های ما با هم همخوانی ندارند، ورودی دانشگاه‌های ما دچار نقصان شده است و فارغ‎اتحصیلان از نظر صلاحیت علمی بررسی نمی‎شوند و هیچ نظام ارزیابی خروجی هنوز وجود ندارد. 
  
وی افزود: وظیفه‎ی ما برای عدم کاهش اعتبار مراکز علمی و دانشگاه‎ها بسیار سنگین است و به خصوص در مورد دانشگاه‎های صاحب نام نباید اجازه‎ دهیم تا اعتبار علمی دانشگاه‎ها کاهش یابد. 
  
وی با بیان این که هیئت علمی باید تعریف جامع و چندگانه‎ای داشته باشد، خاطرنشان کرد: مدرس، محقق، استاد و سایرین هرکدام باید در موقعیت خود تدریس کرده و جذب هیئت‎های علمی شوند و همچنین هر دانشگاهی اعم از دولتی و غیردولتی باید به رسالت اصلی خود که متفاوت از سایرین است، عمل کند. 
  
زکایی با اشاره به پیشرفت روز افزون تکنولوژی و علم فناوری اطلاعات متذکر شد: طبق مستندات 70 در صد از مشاغل تا سال 2030 از بین خواهد رفت و دانشگاه باید به عنوان مغز متفکر جامعه آینده را ترسیم کند. 
  

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: